Japů Papů – revoluce ve zdravém stravování na ČZU

05. 12. 2012 6 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Jste zastánci zdravého životního stylu? Neuspokojuje vás nabídka školních bufetů a automatů, omezující se především na bagety, chipsy a slazené nápoje? Nebo prostě jen rádi zkoušíte nové věci? Pokud zní alespoň jedna z vašich odpovědí ANO, tento článek je tu přesně pro vás. V případě že ne, přesto pokračujte směle ve čtení. Možná získáte nový náhled na své stravování.

O co se vlastně jedná?

Japů Papů je novým projektem zdravého stravování ambiciózní studentky FAPPZ Jany Půlpánové. Její jméno je spojeno i s nedávno vzniklým studentským klubem  S.P.O.L.U. pro trvale udržitelnou živoucí univerzitu (opět je samotnou zakladatelkou). Ale zpět k Japů Papů. Jedná se o mističky obsahující 180gramovou porci zdravých dobrot, a to ve slané i sladké variantě. Zároveň jsou vhodné pro vegany, vegetariány, alergiky, celiaky (alergie na lepek, pozn. red.) nebo všechny fanoušky zdravého životního stylu. A jelikož sama mezi zastánce zdravé životosprávy patřím, nedalo mi to a s touto sympatickou slečnou jsem se osobně setkala, abych pro vás nadojila co nejvíce informací.

iZUN: 1) Jani, jak dlouho už se vlastně zajímáš o zdravé stravování?

 To už je hodně dlouho. Přibližně 5 let.

2) Co Tě vedlo k založení projektu Japů Papů?

Hlavním podnětem pro mě asi bylo zjištění, že ve škole nemám místo, kde se zdravě najíst. Nemám čas si vařit doma a ve škole jsem celé dny, proto jsem se rozhodla rozšířit nabídku bufetů o to, co mi tu chybí. Což je také kvůli tomu, že mám chronický zánět slinivky břišní a nemůžu jíst mastná a překořeněná jídla.

iZUN:  3) Kde se vzal název Japů Papů?

To je vlastně taková slovní hra. JAPŮ je v podstatě zkratka mého jména (JAna PŮlpánová) a PAPŮ je od dětského slova papat, které symbolizuje malou velikost mističek, ve kterých prodávám své pokrmy.

iZUN:  4) Kde vlastně všechna jídla vaříš a jak často?

Prostory pro vaření mi poskytli v řeznictví U Rysů. Je to vlastně docela paradox, že vařím vegetariánská jídla v masně. A jídla připravuji většinou dvakrát až třikrát do týdne, podle situace a možností.

iZUN:  5) Máš někoho, kdo Ti s vařením pomáhá?

 Ne, zatím připravuji všechna jídla sama. Ale jakákoliv pomoc je vítána.

iZUN:  6) Kde nakupuješ potřebné suroviny?

Pár surovin mám od kamarádů. Moje spolužačka Helča Nováková mi dodává skvělou mrkev z vlastní produkce - podle ní jsem pojmenovala jídla: Helenčina karotka a Helenčin říman. Mám i domácí jablka, která mi dochází. Hledám dodavatele ovoce, zeleniny, sýrů, bylinek a koření. Takže jestli něco z toho pěstujete, určitě se mi ozvěte. :)

iZUN:  7) A jaké suroviny patří mezi Tvé oblíbené?

Tak těch je opravdu hodně. Například ovesné vločky, jáhly, polenta, pohanka, žlutý hrách, celozrnná rýže a červená čočka, které se mimochodem výborně nutričně doplňují. V poslední době také hodně vařím z kuskusu, je oblíbený a lidé ho znají. K surovinám jako je třeba polenta lidé nemají moc důvěru, protože nejsou moc známé. Dále také používám tofu a kvalitní sýry, Nivu a eidam u mě nenajdete. Také hodně používám dýňová a slunečnicová semínka, oříšky a sušené ovoce. Začínám se učit s rozmanitým kořením, takže se máte na co těšit.

iZUN:  8) Existuje i sladká varianta Tvých pokrmů, jaké sladidlo používáš?

Zatím sladím výhradně medem. Mám v plánu vyzkoušet i v poslední době oblíbenou stévii.

9) Kde všude Tvé výrobky můžeme zakoupit?

V bufetech na PEF, FAPPZ, FLD a FŽP. Ráda bych zkusila  vařit na objednávku, abych nemusela nic vyhazovat a tím netvořila zbytečný odpad.

10) Jaká byla ochota ze strany školních bufetů prodávat Tvé výrobky?

To je samozřejmě velmi individuální, ale bohužel spíše nízká. Musela jsem hodně „otravovat“. Měla jsem zájem výrobky dostat i do SICu, ale to se mi bohužel nepodařilo. Prý není zájem o zdravé varianty rychlého občerstvení. Takže se ptám, chcete mě i na SICu?

11) Docela mě překvapila cena Kč 33 ,-- za mističku. Přijde mi nízká na to, že používáš kvalitní suroviny, které nejsou zrovna nejlevnější. Stačí to na pokrytí nákladů?

Upřímně nestačí. Cena byla spíše zavádějící vzhledem k tomu, že zatím o mně moc lidí neví. Od nového roku budu muset podražit, a to nejen kvůli dalšímu zvyšování DPH, ale také celkovému vylepšení a zvětšení velikosti porce slané varianty. Zdražení ale nebude nijak vysoké.

iZUN:  12) Kde vidíš největší problém ve stravování studentů?

Problém vidím v tom, že se většinou nestravujeme moc pestře. Dát si k snídani rohlík, k obědu knedlík a k večeři těstovinu pestrost prostě netvoří. Jak jste si jistě všimli, dominantní surovinou těchto jídel je pšenice. A to se snažím změnit právě začleňováním luštěnin a méně častých obilovin do jídel, která vařím.

iZUN:  13) A jaký je Tvůj názor na jídlo v naší menze?

No, co se týče výběru, tak nic moc. Jídla jsou na mě většinou příliš mastná a slaná, což vzhledem k mé dietě není nejvhodnější. Ale je fakt, že třeba dneska nabízeli kuskus s grilovanou zeleninou. To znělo celkem fajn.

iZUN:  14) A jaké jsou Tvé plány do budoucna? Chtěla bys svůj projekt dostat i mimo univerzitu?

Tak samozřejmě, ale zatím je to vzdálená budoucnost. Už jsem dokonce dostala nabídku od jedné firmy, abych vařila na jejich akce. V současné době to ale ještě není možné. Co se týče školy, tak je to skvělá příležitost, jak se vše naučit a projekt pořádně rozjet. V dalším semestru bych ráda pořádala promo akce, kde bych našim studentům představila suroviny, které moc neznají. A vzhledem k tomu, že studuji obor Odpady a jejich využití, mám v plánu rozjet další zajímavou akci v rámci Japů Papů. Za 4 nasbírané etikety nebo víčka s etiketou z mých produktů student obdrží originální lžičku. Na etiketu ještě napíše jakoukoli připomínku ohledně mých produktů. Důležité pro mě jsou i komentáře k porcím, abych měla zpětnou vazbu a mohla jídla vylepšit. Budu rozdávat letáčky s více informacemi a prostorem pro komentáře.

iZUN:  15) Klasická otázka na konec. Jaký je Tvůj názor na klecový chov drůbeže?

Tak to záleží na tom, jestli jsou klece obohacené nebo nikoliv. U nás jsou myslím zavedeny právě ty obohacené. Ale celkově, když to vezmu z pohledu zvířat, tak je mi jich docela líto. To ale platí i u chovatelů, jelikož mají těžkou situaci na trhu.

Japů Papů je tedy skvělá příležitost, jak si svůj jídelníček obohatit o suroviny, které se v něm běžně nevyskytují. Jídla jsou zároveň jednoduchá a při přípravě se Jani snaží dodržovat zásadu pěti surovin. To znamená, že v každé mističce najdete kolem pěti druhů dobrot (nepočítaje olej a sůl). Hned po skončení našeho rozhovoru jsem si samozřejmě pro jednu mističku Japů Papů skočila. A byla jsem spokojená. Jani má teď minimálně o jednu zákaznici navíc a věřím, že po dočtení tohoto článku přibudou další.

Pokud máte chuť podílet se na novém a zajímavém školním projektu, kontaktujte Jani na:

jani@japupapu.com nebo na facebookových stránkách Japů Papů.

Autoři: Michaela Šlemrová
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
09. 04. 2019 0

Dobrey aneb za jídlem trochu jinak

Číst více
15. 11. 2017 0

Nový bufet PEF aneb luxusní káva a zdravá sváča

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 07 prosince, 2012 - 09:05

Jé, takže už vím, odkud se vzala moje jablečná mistička. Do školy si většinou nosím vlastní jídlo, protože v bufetech je to opravdu zoufalé. Tyhle dobroty mě moc překvapily a potěšily. Budu kupovat!

| 237
Petr
Petr - 11 prosince, 2012 - 08:09

Určitě dobrý nápad!:)

| 48
Kateřina Valterová
Kateřina Valterová - 11 prosince, 2012 - 08:46

Musím říct, že jsi mě nalákala! Brzo si zajdu taky pro jednu mističku na ochutnávku. :)

| 59
Markéta
Markéta - 11 prosince, 2012 - 10:11

Skvělý nápad, nejsem zrovna vyznavač zdravého jídla, ale určitě si dám radši skvěle vyhlížející mističku než cokoliv jiného, co se dá na naší škole sehnat a směle si to říká jídlo.

| 61
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 11 prosince, 2012 - 13:28

Díky za hezký rozhovor, mističek jsem si všimla, ale zatím neochutnala, takže to musím co nejdřív napravit:-))) Souhlasím s názorem, že najíst se v areálu školy zdravě, je téměř nemožné. Většinou si připravuji jídlo sama do krabiček, popř. skočím do menzy na salát. To je totiž většinou jediné, co se tam dá jíst:-(

| 50
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 11 prosince, 2012 - 15:22

Mně sice přijde myšlenka prima, ale opravdu nevím, jak s mističkou naložit :-D protože k obědu je to opravdu málo a za svačinu 33 korun zase nedávám.

| 92

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙