Kamerový systém na ČZU: Příběhy z oddělení bezpečnosti

07. 03. 2013 7 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Dnes vám přinášíme exkluzivní rozhovor, který nám poskytl pan Ing. Libor Šup, vedoucí Odboru bezpečnosti ČZU. V případě potřeby jej najdete v pátém patře rektorátu. Prozradil nám, jak celý systém funguje, přidal pár cenných rad, jak se chovat v situaci, kdy se vám něco ztratí nebo vás někdo oloupí, a došlo i na pár veselých "historek z natáčení".

iZUN: Jaké typy kamer a kolik celkem se jich nachází v areálu školy?

V areálu ČZU je v současné době nainstalováno přes 100 kamer. Většina z nich je pomocí datové sítě připojena na centrální kamerový systém, který se stará o záznam a případné zpracování. Většina z kamer je pevných, ale využíváme i kamer otočných s optickým zoomem. Dále si některé fakulty provozují samostatný kamerový systém, například pro dohled na učebnách. V loňském roce byl také vybudován speciální kamerový systém pro rozpoznávání registračních značek vozidel u závor.

iZUN: Jsou v areálu školy místa, která nejsou pokryta kamerovým systémem? Pokud ano, kde to je?

Určitě taková místa jsou. Je logické, že se jedná o místa, kde kamera může narušovat soukromí osob (šatny, toalety, pokoje na kolejích). Obecně se dá říct, že kamery jsou všude tam, kde hrozí možnost poškození nebo odcizení majetku ČZU. Pod dozorem jsou i všechna parkoviště, počítačové učebny, vstupy do budov a speciálně místa, kde „je co ukrást nebo zničit“.

iZUN:

iZUN: Jakým způsobem zaznamenává kamerový systém události, které je potřeba řešit? Funguje zde nějaký alarm?

Každá kamera se dá nastavit samostatně. Některé nahrávají stále – zejména přehledové kamery a kamery na parkovištích. Jiné nahrávají pouze v případě, pokud se v jejich zorném úhlu něco pohne. V té chvíli se začne na centrální diskové úložiště zaznamenávat video, a dokonce díky interní paměti kamery umí nahrávat i záznam před pohybem samotným. Software, který kamerový systém obsluhuje, umí reagovat i na podněty z jiných systémů. Umí tak například při poplachu od zabezpečovacích nebo kartových systémů spustit nahrávání, do záznamu vložit vyhledávací záložku nebo, pokud je kamera otočná, nasměrovat ji do správného místa. Kamery samotné i celý systém umí vyhlásit alarm, pokud dojde k odpojení od datové nebo elektrické sítě, případně i pokud detekuje pohyb v místnosti, kde nikdo být nemá.

iZUN: Jak se postupuje v případě nějaké vzniklé události, kdy je třeba zavolat ochranku, policii, hasiče, záchranáře, či dopadnout nějakého zloděje?

První instancí je strážní služba, která nonstop sleduje kamerový systém. Pokud narazí na problém, může ostraha u pohyblivých kamer natočit pohled, přiblížit si ho, případně si zpětně přehrát záznam z jakékoli kamery. Pokud se jedná o bezprostřední ohrožení majetku nebo zdraví, neprodleně situaci řeší buď přímo, nebo ve spolupráci s policií, hasiči nebo záchrankou. V případě, že je třeba větší spolupráce například s policií, předávají případ na Odbor bezpečnosti, který jej pak řeší dále.

Jak často dochází k takovým událostem? O které případy se jedná nejčastěji? A jak dlouho jsou záznamy archivovány?

K méně závažným událostem dochází i několikrát týdně. Jedná se zejména o drobnější poškození majetku ČZU. K větším případům, jako jsou krádeže, občas také dojde. V loňském roce jsme například ve spolupráci s policií zadrželi celostátně hledaného muže, který vykrádal šatní skříňky na SIC. Záznamy z kamerového systému jsou na základě nařízení Úřadu pro ochranu osobních údajů po určité době automaticky mazány. Pouze v případě, že došlo k nějakému incidentu, můžeme tyto záznamy archivovat na delší dobu. Konkrétní dobu vám však z pochopitelných důvodů říci nemohu.

Jak se zachovat, pokud se mi v areálu školy něco ztratilo?

Pokud se jedná o krádež nebo poškození například vašeho vozidla, prvním krokem je kontaktovat policii, která o události sepíše protokol. Při vyšetřování sdělte, že v areálu je kamerový systém. Protože však postup policie je někdy zdlouhavý, je také nutné co nejdříve o problému informovat Odbor bezpečnosti, který zajistí, aby se záznam automaticky nesmazal. Kontaktovat nás můžete buď prostřednictvím bezpečnostní služby (telefon: 224 382 222), nebo e-mailem na adresubezpecnost@czu.czBohužel, ke krádežím dochází téměř kdykoli a kdekoli. Lidé buď okolí nevnímají, nebo často ani vnímat nechtějí, což je ještě horší. Okrádají se často i studenti navzájem. Proto bych rád varoval všechny studenty, aby na své věci byli opatrní a všímali si svého okolí.
 

Za dobu, co mám na starosti kamerový systém, jsem už viděl několik holých zadků vystrčených na kameru (vždy pánských).

Přistihl jste někdy prostřednictvím kamer studenty nebo někoho jiného při sexu?

Ano, jeden zahraniční pár studentů si zřejmě neuvědomil, že v učebně je kamera (i když na dveřích byl jasný obrázek).

Mohl byste sestavit žebříček top historek, příběhů, zážitků, které jste na kamerách měli možnost zhlédnout?

Jeden mladý zaměstnanec univerzity se byl u nás ráno zeptat, jestli není na kameře vidět, kdo mu rozbil přední okno u auta. Povedlo se nám dohledat, že to byl on sám, kdo v noci, poté co vyšel z restaurace, skočil před kamarády na vlastní auto, a tím mu přední okno poškodil. Asi samou radostí, že si auto nedávno koupil.                       

Po rekonstrukci menzy jsme na základě kamerového systému dopadli zloděje, kteří se pokoušeli v pátek v poledne, za plného provozu, utrhnout měděný okap u vchodu do menzy. Jeden druhému vylezl na ramena a začal okap rukama rvát ze střechy. Nejvíce mě na tom udivilo, že lidé okolo chodili a nikomu to nepřišlo divné.                                                

Před nedávnem, kdy se po rekonstrukci otevíral Klub C, si jeden značně znavený student ustlal uprostřed silnice u koleje G. Nebýt auta, které ho málem přejelo, ale naštěstí i probudilo, nejspíš by tam umrzl.                                                                            

Dvě studentky šly bočním vchodem do posluchárny na FAPPZ. Jen si trochu nevšimly, že v cestě jim stojí prosklené dveře, do kterých obě současně čelem narazily a posadily se na zadek. Jejich překvapení bylo opravdu velké. V zimním období pak někteří řidiči podcení namrzlou vozovku a potom dochází k drobným nehodám nebo projetí zavřenou závorou. Naštěstí se jedná většinou o drobné kolize. Pokud řidič má vůli situaci slušně řešit, většinou se rychle domluvíme na opravě nebo náhradě škody poškozenému. Bohužel občas někdo ujede a pak musíme incident řešit s policií a pojišťovnou. Bohužel se setkávám i s nepříliš veselými záležitostmi. Již několikrát se stalo, že se spolužáci okrádají navzájem nebo si vyřizují účty tím, že si propíchají kola u auta. Nejhorší však bylo, když jsme museli zpracovávat záznamy ze smrtelné nehody dělníka, který byl zasypán při výkopech kanalizace u kolejí.

Máte také zkušenosti s krádeží, ztrátou či veselou historku, se kterou byste se rádi svěřili čtenářům? Napište nám!

Titulní fotka pochází ze serveru www.funnyhype.com
 
Autoři: Lenka Šedinová
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

01. 05. 2022 0

Kam (ne)zalézat se svou drahou polovičkou vol.2

Číst více
08. 05. 2017 0

Kam (ne)zalézat se svou drahou polovičkou?

Číst více
14. 03. 2017 4

Interaktivitou proti závislostem?

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 07 března, 2013 - 15:20

No nevím, na to, že už na hlavním parkovišti vykradli 3 auta...???.....

| 45
LS
LS - 07 března, 2013 - 18:55

V dnešní době se bohužel vykradači aut nezastaví před ničím, co si myslím, že je v této souvislosti mnohem smutnější, je lhostejnost ostatních lidí, kteří jsou například svědky takové události a dělají, že se jich to netýká, nepomohou poškozenému, nebo takovou věc vůbec neohlásí, to je pak bohužel předem prohraný boj...

| 30
Libor Šup
Libor Šup - 08 března, 2013 - 08:51

Bohužel víme pouze o jednom případě, o ostatních ne. A zrovna u něj byl zloděj dvakrát vyrušen studenty, kteří šli na výuku. Nikdo si však ničeho nevšiml. Bohužel ke krádeží dochází všude a dá se proti tomu jen velmi těžko bojovat.

| 83
Joey Richtr
Joey Richtr - 08 března, 2013 - 23:09

Myslíte, že tam maj záznam z minulé středy, kdy jsem si zabouchl klíčky od auta v autě a musel jsem si ho vyháčkovat? k tomu u mě velice nenápadně stála kamarádka... jsem se celou dobu bál, že přijde ochranka a jak já se mám pak vymlouvat, že je to opravdu moje auto? :-D docela bych ten záznam rád viděl :)

| 68
Zuzana Havlíková
Zuzana Havlíková - 11 března, 2013 - 11:21

Myslím, že se opravdu občas můžou dobře pobavit... A to jsme doufali, že ta část, kde děláme hověziny, není pod dohledem :D

| 22
Jan Nejedlý
Jan Nejedlý - 11 března, 2013 - 15:16

Celý kamerový systém opravdu nefunguje k ničemu jinému, než pobavení zaměstnanců a sledování studentů. Když mi před dvěma roky přímo pod kamerou na parkovišti vedle Jihu vykradli auto, tak jsem se dozvěděl, že záznam mi neukážou a dají ho pouze policii a to jen pokud řeknu přesně na hodinu rozmezí, kdy se to stalo. Na vrátnici koleje se mi smáli, že už sem tenhle měsíc pátý auto a že už i zaměstnanci znaj spz ku auta ukrajinců co to dělaj. Dodneška nikoho nechytili a ani se neobtěžovali mi sdělit, k čemu se dopátrali! Ať žije skvělej kamerovej systém - nejlepší budete mít, dát si ty kamery už rovnou na nás. Sice taky nikoho nechytíte, ale srandy zažijete dvojnásob...

| 65
Libor Šup
Libor Šup - 12 března, 2013 - 21:02

Máte pravdu, záznamy opravdu studentům nebo zaměstnancům dávat nesmíme. Není to však náš rozmar. Jedná se totiž o osobní údaje a je třeba s nimi nakládat dle zákona (101/2000 Sb.). Můžeme s tím nesouhlasit, může se nám to nelíbit, ale zákony zkrátka dodržovat musíme a měnit je také nedokážeme. Přesné časové rozmezí je pro nás důležité z toho důvodu, že se pokoušíme záznamy procházet a pomoci ať už postiženým nebo policii. Záznamy lze sice při prohlížení o něco zrychlit, ale pokud někdo řekne, že se to stalo od pátku do středy, je téměř nemožné cokoli dohledat. Pokud však policie bude chtít třeba týden záznamů a dodá nám vhodné médium (jedná se klidně o desítky GB dat), předáme je vždy. To že se krade, není chyba našeho kamerového systému. Bohužel občas se něco ztratí a nemůžeme s tím nic udělat, i kdyby bylo kamer třeba tisíc a členů ostrahy 50.

| 73

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙