Konec Erasmu v Čechách?

09. 02. 2013 7 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Nesmírně oblíbený a úspěšný program Erasmus, který je dnes součástí životů mladých lidí po celé Evropě, oslavil letos v lednu své 25. výročí. Od jeho založení roku 1987 využili příležitosti vycestovat za vzděláním až tři miliony studentů. Je to program, jenž pomohl vytvořit a modernizovat společný vzdělávací prostor v rámci Evropy. Nyní ho však čeká zásadní reforma. Výbor pro kulturu a vzdělávání již koncem minulého roku přijal návrh na nový zastřešující program mobility na období 2014 až 2020 s názvem „YES Europe“.

Všudypřítomná krize

Tato situace se však prozatím nijak nedotkla studentů a zaměstnanců, vyjíždějících v tomto akademickém roce 2012/2013 z ČR, těm byly dotace vyplaceny. EU pro toto období údajně přidělila na Erasmus v Česku 12 milionů eur. Možnost vycestovat tak dostalo přibližně dalších sedm tisíc studentů, akademiků či administrátorů. Na rozdíl od takové Andalusie, španělského regionu, kde bylo vyplácení dotací přerušeno a studenti, kteří je již obdrželi, byli vyzváni k jejich navrácení.

LLP Erasmus na ČZU

Krize nekrize, na ČZU vše funguje zdá se bez problémů. Na studium v rámci programu Erasmus pro akademický rok 2013/2014 se stále ještě můžete přihlašovat.

Základní informace platné pro všechny fakulty najdete na stránkách univerzity hier, seznamy partnerských univerzit jednotlivých fakult si můžete prohlédnout tady: FAPPZ, FLD, FTZ, FŽP, PEF, TF.

Pokyny pro přihlášení:

FAPPZ

Každý rok v únoru musí zájemci absolvovat konkurz na tyto studijní pobyty. Hlavními kriterii jsou prospěch a jazyková úroveň angličtiny, nebo dalších jazyků (pro bližší info se obratťe na studijní oddělení FAPPZ).

FLD

FTZ

Zapisovat se můžete do vyvěšených tabulek, a to nejpozději do 19. února 2013

do 12:00 hod. Výběrové řízení bude probíhat 20. února od 10:00 hod.

FŽP

Výběrové řízení na volná místa v rámci bilaterálních dohod a první informační schůzka žadatelů o studium v zahraničí v příštím akademickém roce se koná poslední týden v měsíci únoru. Termín a místo bude upřesněno do 10. února prostřednictvím webových stránek oddělení pro zahraniční vztahy a prostřednictvím e-mailů na adresy přihlášených účastníků.

PEF

Přihlášení probíhá elektronickou formou přes portál student.czu.cz, kde si student vybere jednu zahraniční univerzitu. Pro úspěšné podání přihlášky je nutné připravit strukturované CV a motivační dopis (ten v maximálním rozsahu A4). Oba dokumenty musí být napsané v plánovaném jazyce studia (nejčastěji AJ) a nahrané do elektronické přihlášky ve formátu pdf.

TF

Výběrové řízení na všechny nabízené studijní pobyty se uskuteční v úterý

26. února 2012 v 8:00 hod v místnosti proděkanů TF. Podrobnější informace naleznete tady.

Kontaktní osoby OMV ČZU:

FAPPZ

kancelář č. AF120 — Mgr. Marie Kafková

FLD

kancelář č. 322  Ing. Kateřina Navrátilová

FTZ

kancelář č. RE/014 —Ing. Petra Chaloupková, PhD.

FŽP

kancelář č. 265 — Ing. Helena Michálková

PEF

kancelář č. 244 — Ing. Jan Hučko, PhD.

kancelář č. 246 — Ing. Daniel Dědina

TF

kancelář č. 42/II —Marie Malounová

O zážitcích ze studijního pobytu ve Finsku a radách, jak se dostat na Erasmus, jste si mohli přečíst již dříve zde.

Pro další informace nejen o Erasmu, ale i o jiných programech, můžete navštívit stránky národní agentury pro evropské vzdělávací programy zde.

„YES Europe“ 

Program YES Europe v sobě sloučí veškeré stávající evropské a mezinárodní programy pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport. YES Europe má současně nahradit sedm existujících vzdělávacích programů — Erasmus, Erasmus Mundus, Leonardo Da Vinci, Comenius, Grundtvig, Youth in Action a Jean Monet. Zpráva obsahuje ale i několik dalších novinek. Nařízení má například umožnit jasnější strukturu programu prostřednictvím akcí, které budou financovány z příslušného vzdělávacího sektoru. Program bude rovněž obsahovat samostatnou kapitolu pro mládež, která má zajistit rozvoj aktivit a mobilitu mladých v Evropě.

Zdroj

Erasmu se změny příliš nedotknou.

Podle oficiálního prohlášení plánuje Evropská komise vyslat v obodobí 20122020 cca 2,2 milionů vysokoškoláků. Celý program YES Europe by pak v období 20142020 mohlo využít kolem 5 milionů studentů. Oproti stávajícímu programovému období, se předpokládá navýšení prostředků pro příštích sedm let přibližně o 73 %. Na nové programy pro období 20142020 by mohlo být přiděleno necelých 19 miliard eur.

Studentské půjčky

Díky YES Europe by dále studenti, kteří chtějí studovat magisterský obor v jiné zemi Evropské unie, měli mít možnost zažádat o půjčku na toto studium. Podle výboru by tato půjčka měla pro roční studium dosahovat 12 000 eur a pro dvouroční obor 18 000 eur. Studenti by měli mít podle europoslanců možnost tyto peníze získávat za „speciálních podmínek“, jako je snížení úrokových sazeb, „období odkladu“ pro splácení úvěru (minimálně 12 měsíců po skončení období studia), nebo zrušení dodatečných záruk od rodičů. YES Europe by se měl soustředit nejen na studenty, ale i na pedagogické pracovníky. Nový program si také bere za cíl rozšířit prostor pro strukturovaná partnerství jak mezi jednotlivými odvětvími vzdělávání, tak s podniky a ostatními zúčastněnými stranami.

Zdroj

http://www.dinheirovivo.pt/Emprego/Artigo/CIECO076242.html

Autoři: Lenka Šedinová Foto: Lenka Šedinová
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

14. 01. 2019 0

Na Erasmus do Německa? To nemusí být nutně jen Drážďany, Berlín nebo Norimberk

Číst více
16. 11. 2018 0

Erasmus na 9000 km vzdáleném ostrově La Réunion, sousedícím s Madagaskarem. I to je možné!

Číst více
02. 02. 2018 0

Jak žít spokojeně, růst a zářit? Rozhovor s Pavlem Filipem!

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 10 února, 2013 - 10:15

Erasmus je samozřejmě fajn, ale přiznejme si, že jde hlavně o poflakování za evropské peníze. Pokud peníze nejsou, nebude poflakování. Pokud vím, tak Asie, která se tvrdě tlačí před Evropu ve všem, nic podobného nemá, studenti tam ve škole dřou, někde i za školu platí, ale výsledek je vidět.

| 55
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 10 února, 2013 - 16:44

Já jsem teda poflakován na Erasmu nezažila :(... Vybrala jsem si zemi, tak aby mi to něco přineslo a ne naopak. No a s Asiaty bych to taky neviděla tak horké, jelikož kolik peněz do nich cpe Evropa je až nehorázné.... Hlavně do těch, kteří tu studují....

| 61
Michal
Michal - 12 února, 2013 - 13:24

Jaky penize cpe Evropa do Asie? :O

| 45
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 11 února, 2013 - 22:42

Erasmus je nenahraditelný pro sbližování EU. Studenti si především vylepší jazykové znalosti, získají konexe po celé Evropě a zažijí něco, co jim dá zkušenosti na celý život. Domnívám se, že bez něho by byla Evropa někde jinde, například Facebook by se v Česku určitě nerozšířil do současné podoby, protože ho sem (i do jiných neanglicky mluvících zemí) zavedli právě především zahraniční studenti...

| 47
Michal
Michal - 12 února, 2013 - 13:21

No za to jim muzeme byt opravdu "vdecni" :D :D

| 60
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 14 února, 2013 - 10:20

Což je samozřejmě určitě to nejdůležitejší :-))) Facebook, bez toho není život životem, že... Evropa je celkem v kýblu a jedním důvodem je právě plýtvání na podobné aktivity ( a na mnohé další)

| 55
Joe Kudla
Joe Kudla - 06 prosince, 2013 - 21:34

Erasmus zdaleka nejsou nejlépe využité peníze veřejných fondů, protože nejlépe využité peníze těchto fondů jsou ty které nebyly vybrány od občanů ... nicméně z těch všech plýtvajících aktivit je Erasmus jedna z nejlepších ... můžeme se bavit o efektivitě a přínosu ale měřit to z fleku nikdo neumíme ... Sbližování ČR s EU je samozřejmě zbytečný asi jako vyhláška o pěstování zelí ... ale Erasmus je to nejlepší (z těch všech hroznejch věcí) co nám EU uměla dát...

| 63

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙