Na Technické fakultě ČZU se rodí závodní monopost

28. 03. 2011 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Většina z vás možná ani neví, ačkoli se na Technické fakultě často pohybujete, co vzniká v dílnách této budovy. Parta vysokoškoláků tam tvoří něco ojedinělého v celé České republice. Vytvořili zcela samostatný studentský projekt a už za rok se s ním chtějí vydat do světa.  

Lídr týmu Ondřej Suchomel si udělal čas, aby nás trochu zasvětil do tajů projektu. Ondra vystudoval na ČVUT obor mechatronika, kde už se s podobným projektem seznámil, ale nakonec, a my jsme za to rádi, zakotvil u nás na ČZU. Proč a mnoho dalších věcí nám sdělil v obsáhlém interview.

Neoficiálně jste se poprvé sešli v červnu roku 2008. Určitě se ale nápad na postavení studentské formule urodil dřív, jak to vůbec vzniklo?

Nápadem na postavení studentské formule pod hlavičkou vlastního týmu, tedy RR (Rebels Racing), jsem se začal zabývat asi měsíc před-tím, ihned po opuštění podobného projektu na ČVUT.  Poprvé jsme se sešli a začali projektu dávat konkrétní obrysy 7. 7. 2008.

Skoro rok jsi studoval v rámci Erasmu ve Švédsku a účastnil ses tam studentských formulových závodů, už tam Tě napadla myšlenka na první ryze český studentský tým?

Přesně tak. Ve Švédsku jsem se zabýval vývojem kontroly trakce pro tým KTH. Zúčastnili jsme se tam dvou studentských závodů a dokonce jsem sám mohl formuli KTH R4 ve dvou závodech pilotovat - na Silverstone a Hockenheimu. Po příjezdu do ČR jsem začal myšlenku studentského formulového týmu realizovat. Souběžně se mnou tak již činila katedra aut na FS ČVUT. Proto jsem se k projektu přidal na pozici technického ředitele a neformálního lídra týmu.

Proč zrovna Rebels Racing?

Název týmu a vlastně myšlenku vlastního čistě studentského týmu navrhl můj kolega z týmu ČVUT. Já jsem se myšlenky chytil a začal ji realizovat, on se potom zalekl a vycouval. Náš projekt je "rebelující" vůči zavedeným standardům v našem oboru v tom, že veškerou práci na úrovni vedení projektu - řízení lidí, fundraising, PR, technickou koncepci vozů - odvádějí studenti.  Zatímco u ostatních týmů studentské formule - alespoň z informací, které se ke mně donesly - určují hlavní směr zaměstnanci škol. Což mám pocit, že je v rozporu s původní myšlenkou Formula Student/SAE, která vznikla v Americe, i s tím, co Česká republika dle mého názoru potřebuje.

Vedení ČZU i Technické fakulty nám vyhovělo a poskytlo velmi dobré podmínky pro naši práci, a proto jsme právě tady.

Velkou podporu a zázemí jste našli na Technické fakultě ČZU, proč zrovna zde?

Když jsem po neshodách s vedením katedry aut o směřování projektu tým opustil a začal s realizací, bylo třeba pro nový tým najít základnu, tedy jinou vysokou školu, která mu poskytne záštitu a prostor pro realizaci.  Proto jsme oslovili Českou zemědělskou univerzitu. Vedení ČZU i Technické fakulty nám vyhovělo a poskytlo velmi dobré podmínky pro naši práci, a proto jsme právě tady. Tentokrát už jako samostatný a výhradně studentský projekt. Za to bych České zemědělské univerzitě a její Technické fakultě rád poděkoval.

Dlouho byl monopost jen "na papíře", kdy jste se poprvé pustili do samotné výroby?

Na podzim roku 2010 jsme začali s výrobou prvních součástek.

V jaké fázi se nachází dnes?

Jsme přibližně v první třetině celého výrobního procesu. Pracuje se na zavěšení. V dalších fázích výroby se vyrobí rám a hnací ústrojí monopostu.

Když se podíváme trochu na technické údaje, tak například převodovka je "pouze" čtyř-stupňová, jaká bude maximální rychlost vozu?

Ano, je, protože v seriálu studentských formulových závodů není až takový požadavek na maximální rychlost. Jezdí se na klikatých tratích vytyčených kužely o šířce asi 2 metry, přičemž šířka vozu auta je cca 1,4 metru. Takže větší důraz je kladen na obratnost vozu, zrychlení a jezdecké umění pilota, který musí jet rychle a zároveň nepovalit kuželku za což hrozí penalizace. Maximální rychlost bude okolo 100 až 120 km/h. Konstrukční rychlost formule bude 160 km/h.”

 Celková hmotnost vozu je i s jezdcem pouze 300kg, není to na úkor bezpečnosti?

Vůz je vyvíjen na základě pravidel, která stanovují základní bezpečnostní parametry monopostů předepsáním materiálů a polotovarů pro stavbu rámu. V rámci závodů Formula Student/SAE jsou to požadavky víc než dostatečné, protože jak jsem říkal, nebudeme se pohybovat v extrémních rychlostech okolo stromů, nýbrž na bezpečné trati, kde nezávodíme se soupeři, ale s časem. Ovšem existují týmy, které své formule rádi předvádějí na závodech do vrchu a tam o bezpečností riziko bezpochyby jde.

Ondřej Suchomel, šéf projektu Rebels Racing

 Jak dlouho jste vybírali, než jste se nakonec rozhodli pro motor Honda? A kde jste ho získali?

Tak při výběru určitých komponent se musíme řídit pravidly, tedy musíme dodržet daná omezení. Tím je při výběru motoru zdvihový objem max. 610 cm3. Nakonec jsme se rozhodli pro motocyklový čtyřválec o objemu 600 cm3, model CB600F Hornet 2007, který by měl být vhodný pro naše účely. Koupili jsme ho za 25 000 Kč.

Ještě bys vypíchl nějaké zajímavé technické detaily?

Naše formule bude postavena na klasické nosné konstrukci - tedy okolo rámu z ocelových trubek. Zavěšení kol bude lichoběžníkově nezávislé, odpružení nastavitelnými tlumícími jednotkami (čtyř rychlostní nastavení tlumení), poloautomatické ovládání řazení rychlostních stupňů, deformační zónu, inovativní řešení uložení hnacího ústrojí, systém záznamu a zobrazení dat.

 Jakou zvolíte barvu monopostu? Jeden z návrhů prý byl do barev české trikolóry.

První návrh byl oranžová stylizace rebelské myšlenky, ale otázka vnějšího designu je zatím stále otevřená. Až bude designový návrh hotov, budeme o něm informovat na našem webu.

Už jsi naznačil, že se chystáte na studentské formulové závody FORMULA STUDENT. Máte to v plánu už letos?

Musím říct, že bohužel letos ještě závody z časových důvodů nestihneme. Na podzim bychom chtěli ujet první kilometry a na závody vyrazíme v roce 2012. V Evropě se nejprestižnější závody jezdí na německém Hockenheimu, britském Silverstonu a italském Fioranu. Naší prioritou je Hockenheim, pak Silvestone a Itálie.

To už je v podstatě třetí odklad, podle původního plánu jste se měli účastnit závodů již v roce 2009, nakonec ale došlo k odkladu o dva roky, proč?

Důvodem odkladů byla finanční otázka, která je u technických projektů životně důležitá. Jako všech i nás se významně dotkla finanční krize. Dva měsíce po naší úvodní schůzce začaly padat jak švestky americké banky a tím vše začalo. Těžko jsme sháněli finanční i jiné prostředky, a to se muselo zákonitě projevit. Tudíž jsme museli pozdržet vývoj, stavbu i start na závodech, tentokrát snad naposledy na rok 2012.

Je těžké sehnat sponzory na takový projekt?

V Čechách je obecně těžké získat sponzorské dary, pokud nejste politickou stranou (úsměv). A to nemluvím o materiálech nebo součástkách. Nevěřím, že na západ od našich hranic se týmy potýkají s tak nízkou úspěšností získávání partnerů. Například tým z Kolína nemá žádné finance ani stroje a přesto staví monopost pouze z dodaných komponentů od partnerů. My sponzory oslovujeme výhradně sami, začínali jsme z absolutní nuly, bez kontaktů, bez kousku zfrézovaného duralu. Přesto se nám podařilo přilákat několik partnerů - jmenoval bych firmu Linet, která nám umožňuje přístup na moderní výrobní technologie; SolidWorks, která nás vybavila špičkovým konstrukčním softwarem;  IBS Motor, která nám umožnila ukázat se odborné veřejnosti na výstavě Motorsport Expo nebo firma 301 s.r.o, která nám zapůjčila automobilový simulátor. Pomáhají i rodinní příslušníci členů týmu - např. firma mého otce Suchomel Plasty. Nyní jsme již o mnoho dál, a tudíž věříme, že získávání partnerů bude snazší. Za každého dalšího budeme rádi. Jsme přesvědčeni o tom, že přínos ze spolupráce je pro obě strany rovnocenný.

Když jsem se pak druhý den probudil, tak mi přišlo líto, jen tak tým "sešrotovat", aniž by bylo říznuto do železa.

Byla chvíle, že jsi nevěřil, že se to povede a chtěl jsi to zabalit?

Abych řekl pravdu, tak byla pouze jednou, a to koncem roku 2009. Finanční krize byla v plném proudu a také to zabalili někteří naši věrní.  Takže jsme se s kolegou z vedení dohodli, že celý projekt ukončíme. Ale když jsem se pak druhý den probudil, tak mi přišlo líto jen tak počítačový model formule "sešrotovat", aniž by bylo říznuto do železa a řekl jsem si, že tu nejsme od toho, abychom se vzdali bez boje. A vida, následující jaro nám přišlo oznámení o schválení grantů a opět jsme mohli obnovit práce na projektu. Otázku, proč to vlastně dělám a komplikuji si život přesvědčováním ostatních o vhodnosti časové nebo materiální investice do našeho projektu, si kladu téměř každý den (úsměv).

Sháníte ještě posily do vašeho týmu?

Určitě, rádi přivítáme kohokoli, kdo opravdu chce něco tvořit, je ochotný, má dostatek času a je studentem vysoké školy. Nabízíme to, co na VŠ zatím chybí. Praktické vzdělání, ať už v project managementu nebo technice. V současné době mají otevřené dveře lidé s technickým myšlením, kutilové nebo lidé do PR nebo HR. Pokud se najde odvážlivec, který se bude zabývat spolu se mnou fundraisingem, budu mile překvapen.

Vraťme se zpátky k závodům, pojedete za rok na Hockenheim s konkrétním cílem, nebo si to spíš užít?

Víme, jaké jsou naše možnosti, takže rozumným cílem je v prvním roce stát se nejlepším nováčkem na závodech. V horizontu pěti let - pokud se zachová kontinuita a najde se silný realizační tým - je cílem se dostat do TOP 10 na světě.

A je tedy účast na těchto závodech pro vás tím hlavním cílem tohoto projektu?

Já bych neřekl úplně tím hlavním cílem, ale spíš nejdůležitějším milníkem. Dalším z těch cílů je dokázat, že čeští studenti jsou schopni zrealizovat tento projekt z gruntu vlastními silami. A v neposlední řadě poskytnutí praktického vzdělání v technice i managementu.

Neméně důležitou součástí těchto závodů jsou tzv. statické disciplíny, kde se hodnotí především náklady na výrobu. Jaké budou celkové výdaje?

To je pravda, v této části soutěže se hodnotí jak nákladová rozvaha na výrobu 1000ks, tak i konstrukce a dílenské zpracování - jako každý výrobek i studentská formule musí být prostě pěkná. A také "byznys plán", jak prodat projekt automobilce a formule zákazníkům. Co se týče opravdových nákladů, tak v prvním cyklu se budeme pohybovat okolo částky 800 000 Kč na stavbu formule, celý rozpočet na projekt vč. závodů, PR a party pro partnery, je 1 500 000 Kč. 

Už máte vybrané jezdecké obsazení?

Závody jezdí 4 jezdci, dva jedou kvalifikaci a vytrvalostní závod, dva pak osmičku a akceleraci. O tom, kdo pojede, ještě není úplně rozhodnuto, ale předběžnou představu už máme. Pokud se podaří postavit rychlý a spolehlivý závoďák, proběhne náročné výběrové řízení na piloty. Pokud bude auto těžké a pomalé, pak si jako odměnu za rozběhnutí projektu zabírám sedačku alespoň na jeden vytrvalák (úsměv).

Motokára je něco jiného než plnokrevný závoďák.

Zatím se účastníte šampionátu Kart Race v lize A, kde jste v minulých letech obsadili celkově 3. a 4. místo. Berete to jako přípravu před FORMULA STUDENT?

Dá se to tak brát. Je to náš koníček, doplňková aktivita i trénink. Ale spíše než trénink ovládání auta se jedná o psychickou přípravu, jízdu pod tlakem a ve stresových situacích. Přece jen, motokára je něco jiného než plnokrevný závoďák, který tady konstruujeme.

Tvojí zálibou je jachting, dokonce jsi byl 3x na MČR, jak to jde dohromady s konstruováním formule?

(Úsměv) Jachtingem jsem se zabýval aktivně 3 roky, z popudu tatíka, jezdil jsem na Optimistu. MČR jsem se spíše účastnil, než vyhrával (smích). Moje nejlepší umístění bylo asi 30 místo ze 70 závodníků, v poháru pak 14. Téměř jsem netrénoval, s čichem na vítr se musí člověk narodit (úsměv). Nyní jsem přesedlal na rychlejší windsurfing a jachtingu se věnuji ze břehu svého podnikání - vyrábím kladky, svorky a další doplňky pro lodě, což jsem převzal od mého otce. Začínám se tím vedle svého doktorského studia živit. A jak to jde dohromady s formulí? Určitě ano, obě aktivity mají mnoho společného, ať už v technické nebo "byznysové" části. Zkušenosti z RR uplatňuji při vývoji, výrobě nebo prodeji vlastních výrobků. Zkušenosti z realizace jakéhokoli většího projektu z dob studií jsou prostě k nezaplacení.

Rozhovor s Ondrou probíhal naprosto hladce. Při povídání s ním zjistíte, že tomu, co dělá, opravdu rozumí a je radost ho poslouchat. Kéž by nás s takovým entuziasmem do práce bylo víc … :-)

Jestli chce vědět ještě víc, koukněte na rebelsracing.cz

JKo

Foto studentského monopostu: fsae.utoronto.ca

Autoři: Jakub Kopecký
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

18. 12. 2017 0

84 koní ve stájích Technické fakulty

Číst více
20. 12. 2015 0

Kam Ježíšek naděluje?

Číst více
09. 12. 2015 16

TEST párků v rohlíku na ČZU

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙