Nemáš auto? Nevadí! Uniqway to zařídí

29. 10. 2018 0 27 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Uniqway je studentský tým spojující trojici univerzit – České vysoké učení technické v Praze, Vysokou školu ekonomickou v Praze a Českou zemědělskou univerzitu v Praze ve spolupráci se ŠKODA AUTO, který vytvořil unikátní carsharingovou platformu, podporující sdílenou ekonomiku.

Tohoto projektu jste si mohli všimnout již během prázdnin, avšak oficiální uvedení do provozu proběhlo 17. 10. 2018 na Fakultě architektury ČVUT v Praze, kdy Uniqway uvedl do provozu 15 aut. Partnery projektu jsou ŠKODA AUTO a ŠKODA AUTO DigiLab, kteří umožnili realizaci projektu. Nejen, že je Uniqway vytvořeno studenty, ale studenty je i provozováno. Studenti z VŠE mají na starosti marketingovou strategii, organizaci akcí a správu sociálních sítí, z ČVUT vymysleli celý technický koncept a vizuální identitu značky, z ČZU se starají o její provoz a stojí za koncepcí komunity.

Jak Uniqway funguje?

Stačí, když se na stránce www.uniqway.cz předregistrujete. Předregistrace probíhá prostřednictvím formuláře, kde vyplníte své základní údaje, zvolíte školu, kterou studujete, a doplníte číslo občanského a řidičského průkazu. Po jeho vyplnění přijdete na kontaktní místo na své univerzitě (ČVUT, ČZU, VŠE), kde registraci dokončíte osobně. Zabere to jen pár minut, budete potřebovat platný řidičský a občanský průkaz, ale i kartu studenta. Co se týče ČZU, registraci můžete dokončit v budově Rektorátu, v místnosti 110. Otevřeno mají v úterý a ve středu, vždy v 9:00 – 11:00 a 13:00 – 15:00.

Jakmile budete mít registraci za sebou, do telefonu si stáhnete aplikaci Uniqway, jejíž prostřednictvím budete moci tuto službu využívat. V tuto chvíli je aplikace dostupná pouze pro Android, aplikace pro iOS je nyní ve vývoji. Aplikace vás provede všemi kroky nutnými k vypůjčení auta. Uvidíte, která vozidla jsou k dispozici, kde se nacházejí a případně si jedno z nich vyberete a zarezervujete. Po zarezervování auta máte 15 minut na to, abyste k němu mohli dojít. K otevření auta pak stačí přiložit kartu studenta ke čtečce, která je umístěna za předním sklem, a můžete vyrazit.

V aplikaci Uniqway se vždy zobrazí auta, která jsou k dispozici i s lokalitou, na které je můžete nalézt. Všechna auta jsou stejná, jedná se o Škoda Fabia Style s motorem 1.0 TSI 81 kW a benzínovou nádrží. Součástí výbavy jsou například vyhřívané sedačky a automatická klimatizace. Navíc každý vůz má své originální jméno.

Co musím řešit a kolik mě to bude stát?

Základní sazba se skládá z kombinace využitého času a najetých kilometrů. Za každou hodinu jízdy student zaplatí 29 Kč a 4,90 Kč za každý ujetý kilometr. Tudíž například za 1 hodinu, kdy ujedete 30 km, zaplatíte 176 Kč. Nicméně Uniqway se chystá zvýhodňovat delší výpůjčky aut, například pro výlety mimo Prahu, což uvítají zejména zahraniční studenti. 

O peníze na tankování se nemusíte vůbec starat, v každém autě je k dispozici karta CCS, na kterou natankujete. Tankovat je potřeba vždy, když je v nádrži méně než polovina paliva. 

Řešit budete muset jen parkování, pro které jsou v aplikaci označeny speciální zóny, kde je možné vůz vyzvednout i zaparkovat. Abyste se ujistili, že parkujete skutečně na správném místě, je v autě speciální signalizační tlačítko, které vám ukáže, jestli stojíte v povolené zóně. Parkovací zóny naleznete v aplikaci. Je jich dost a stále se a vyjednávají další. Appka Vám se vším poradí. Na půdě ČZU jsou vyhrazena místa, kde auto Uniqway můžete zaparkovat. Tři parkovací místa jsou u kolejí EFG a dvě místa u koleje A.

Autoři: Martin Liška Foto: www.uniqway.cz
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

15. 04. 2024 0

O slávě a budoucnosti Brandejsova statku

Číst více
22. 02. 2024 0

Casting Miss Agro 2024 je tady!

Číst více
19. 12. 2023 0

Jak na vánoční dary, aneb ČZU to jistí!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙