Pár věcí, bez kterých na koleji nepřežijete

05. 10. 2019 0 9 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
První týden studia je za námi a někteří z vás se poprvé nastěhovali na kolej. A za ten jeden pouhý týden jste určitě zjistili, že potřebujete minimálně dodávku k tomu, abyste si dovezli věci, které ještě potřebujete. My vám chceme připomenout několik věcí, které jsou základem kvalitního bydlení každého studenta. Takže je o víkendu nezapomeňte nastrkat do kufříku. Nebo spíš do loďáku.

Základní sada nádobí – hrnec, pánev, talíř, miska, hrneček, příbor, ostrý nůž

Hlad je největší nepřítel studenta. Dokonce bych se opovážil tvrdit, že je horší než kocovina. Ale stěží se najíte, když k tomu nemáte základní kuchyňskou výbavu. Pokud si teda dokážete zalít nadrcenou kávu rovnou v puse, hrneček nepotřebujete. Jestliže si dokážete udělat nepropustnou misku z dlaní a sníte to jen pomocí úst, porcelánovou misku také nepotřebujete. A když vám nevadí jíst na stole a mazat si rohlík prstem, nepotřebujete vlastně vůbec nic z výše uvedeného.

Základní hygienické potřeby

Znáte to, když po prohýřené noci máte v puse jako v polepšovně? Kartáček s pastou je základ. Pokud nechcete odpuzovat kolemjdoucí, i šampon se hodí. Pokud preferujete spíše sprchu ruského stylu, pořiďte si deodorant. Pokud jste svobodní a chcete někoho sbalit, přivezte si voňavku. Víc nepotřebujete.

Vlastní povlečení

Ano, kolejní povlečení sice dostanete a prý ho i perou. Nevím jak vy, ale když si představím, co všechno se pod ním i nad ním mohlo dít, kdo všechno v něm mohl spát… upřímně netrpím touhou skočit do postele a do tohohle povlečení se zachumlat až po bradu. Vlastní povlečení vám na kolej přinese kousek domova, barevně pokoj ozvláštní a hned se tam budete cítit lépe.

Pantofle

Podlaha na pokoji je čistá vždy jen půl hodiny po tom, co jste ji vytřeli. Nikdy ne víc. Nevím, jak je to možné, ale nikde jinde na světě jsem neviděl, aby se všude možně vytvořily takhle velké chuchvalce prachu. Navíc podlaha věčně lepí, protože kamarádi, které jste si pozvali večer na pokoj, cíleně vše rozlévají na podlahu, protože nejsou doma, že jo. A v tom nechcete chodit ani bos, ani v ponožkách.

Zásoba toaletního papíru

I když se vám to může zdát divné, balení čtyř ruliček je opravdu málo. Toaletní papír je totiž všestranný pomocník. Mimo to základní ho můžete použít například i na vytírání rozlitého piva, po navlhčení se s ním skvěle setře prach, nebo je to ideální pomocník při „rýmičce“. A když k tomu připočtete krádeže toaletního papíru od spolubydlícího, protože ten ho zákonitě nikdy nemá, už jste na čtyřech ruličkách týdně. 

Alespoň dva ručníky

Stejné jako toaletní papír. Hodí se na katastrofálnější scénáře, například když pivo vylije 10 lidí naráz. Nebo když vytopíte chodbu. Nebo když chcete zkusit, jestli ten hasicí přístroj funguje. 

Rychlovarná konvice a toustovač

Většinou není čas mazlit se s gastronomickými zážitky, které by uspokojily vaše chuťové buňky. A společné kuchyňky jsou buď plné lidí nebo jsou schované pod nánosem špíny a zbytků jídla, které tam zanechali předchozí kuchtíci. Proto není nic lepšího, než si připravit delikátní čínskou polévku z večerky na Kamýcké, nebo si po výplatě dopřát teplé toustíky se sýrem, dokonce i s šunkou nejvyšší jakosti. Skvěle se připravují i ve 4 ráno, zvládne to i naprostý amatér.

Vývrtka

Vývrtka má na kolejích cenu zlata. S láskou vzpomínám na ty časy, kdy jsem si koupil novou, otevřel si s ní první víno. Byl to ráj, dokud jsem se ráno nevzbudil a nezjistil, že mi ji někdo ukradl. Ano, víno se dá otevřít tisíce způsoby. Strčit ho do boty a mlátit s tím o zeď (to mi nikdy nevyšlo), zatlačit korek úzkým a delším předmětem (zlomil jsem již dva kartáčky na zuby), nebo ho vydlabat nožem (skončil jsem v půlce, dál jsem nedosáhl). 

Notebook

Tohle snad ani nepotřebuje vysvětlení. Jak jinak utéci před nechtěným rozhovorem se spolubydlícím, než si strčit sluchátka do uší a pustit si svůj oblíbený seriál. A že na něm můžete vypracovávat projekty do školy, to je detail.

Špunty do uší

Zdi na kolejích nejsou zrovna půlmetrové. Takže když si ve vedlejším pokoji šeptají před spaním, slyšíte každé slovo. Natož když si frajer odvedle přitáhne novou známost z Kruháče a rozhodne se ji svádět. A vy máte zítra zkoušku a musíte se vyspat. Proto jsou špunty do uší velice důležitá výbava a každý za ně bude dříve nebo později vděčný.

Fén na vlasy

Platí spíše pro holky. Protože když končíte ve škole v 7 večer a v 8 už chcete vyrazit někam do hospůdky a poupravit se tam na večerní akci, vlasy vám prostě uschnout nestihnou. Navíc je to multifunkční zařízení. Můžete si s ním v zimě foukat pod peřinu, když je vám zima. Když si dáte zmačkané tričko na sebe, po chvíli nahřívání a hlazení se z něj stane tričko vyžehlené! To prostě potřebuješ.

iZUN holky radí – antikoncepci a kondomy

Upřímně tohle nechápu. Já šel na kolej pouze kvůli studiu.

Autoři: Martin Liška
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

23. 08. 2023 0

Rozhovory s kapelami z Miss Agro: Marpo & TroubleGang a Chinaski

Číst více
23. 08. 2023 0

Rozhovory s kapelami z Miss Agro: Vintage Wine a Jamaron

Číst více
06. 03. 2023 0

Nejhorší typy spolužáků

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙