Pozor na krádeže, nejenom na KTV!

23. 11. 2016 4 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Jako všude, tak i v areálu ČZU se dějí krádeže. Jedním z nejzranitelnějších míst pro majetek studentů je i Katedra tělesné výchovy...

Krádeže lidstvo provází zřejmě od počátků věků. Ruku v ruce s lepším zabezpečením a opatřením proti krádežím,roste i vynalézavost a drzost zlodějů. Příkladem mohou být různé drobnější či větší krádeže po celém areálu ČZU. Krádeže se stávají i na Katedře tělesné výchovy (dále jen KTV) a oběťmi bývají ve velké míře studenti ČZU, kteří se soustředí na to, aby dorazili na výuku v čas a nevěnují už tolik pozornosti tomu, kam uloží své cenné věci.

Pomyslným vrcholem příkladu drzosti zlodějů je poslední krádež, která se na KTV udála přímo během výuky Tělesné výchovy. Zatímco studenti ČZU pilně cvičili a potili krev, neznámí příslušníci spodiny naší společnosti prošli kolem vrátnice do převlékáren, kde za denního světla vykradli dvě skříňky. Způsobili tak dvěma studentům škodu v řádech několika desítek tisíc korun, jelikož si odnesli kromě mobilních telefonů také Macbook a peněženky s hotovostí. Do skříněk se zřejmě dostali velice snadno pomocí pracovního nářadí, čímž mohl být obyčejný šroubovák, a během několika minut nepozorovaně proklouzli i s lupem kolem vrátnice ven, do relativního bezpečí suchdolských ulic.

Top komentář
23 listopadu, 2016 - 18:21 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Bych tomu č*rákovi, co to dělá za trest pazouru uříz !!

Jak je to ale s bezpečností na KTV? Pro začátek by bylo dobré zmínit, že krádeže se dějí snad úplně všude, tudíž i na ostatních fakultách a univerzitách v Praze.

Nejjednodušším a efektivním řešením bezpečnosti se nabízí kamerový systém. Ten je na KTV již instalován, ale ne příliš účinně, jelikož šatny KTV byly vybudovány v 60. letech minulého století, kdy platily jiné zákony a normy a KTV navštěvovalo mnohem méně návštěvníků. Dnes v důsledku ochrany osobnosti a možnosti zneužití snímání převlékajících se návštěvníků mohou kamery snímat pouze prostor, kterým návštěvníci jen prochází a nejde tak usoudit, kdo v šatnách krade. Aby kamery mohly snímat i samotné skříňky, musel by vzniknout ještě zvláštní uzavřený prostor pro převlékání, který bohužel z prostorových důvodů není možné vybudovat.

Dalším řešením bezpečnosti je vylepšení samotných skříněk proti vykradení. V minulých letech proto KTV investovalo cca půl milionu korun do výměny starých skříněk za nové, stávající, které měly být bezpečnější. Bohužel se však ukázalo, že nejsou tak bezpečné, aby odolaly nájezdům novodobých zlodějů. Nicméně, dostat se do těchto “bezpečnějších” skříněk není z našeho pohledu nic těžkého. Aby došlo k opravdovému zabezpečení, KTV by muselo investovat do moderních bezpečnostních skříněk. Bohužel by tato investice vyšla na částku atakující tři milióny korun, na což v současnosti nejsou prostředky. 

Co může také omezit krádeže a zvýšit bezpečnost nynějších skříněk je instalace nových bezpečnostních čipových zámků. Cena odhadované výměny zámků je 600 - 700 tisíc korun a KTV si bude tuto investici hradit ze svých prostředků. K realizaci by mělo dojít v nejbližších třech měsících.

Jako prevence proti krádežím jsou na KTV rozmístěna písemná upozornění a bezpečností schránky, kam si návštěvníci mohou za poplatek 10,- Kč uložit drobnější cenné věci. Větší cenné věci, jako jsou třeba notebooky, si studenti mohou brát s sebou přímo do výuky.

Za zmínku ještě stojí, že již zmíněný současný kamerový systém funguje i v noci, kdy je KTV navíc jištěna alarmem. Všechny krádeže však probíhají v průběhu dne za normálního provozu a dochází k nim za různých okolností v průměru 10x během roku.

 

Jako studenti si přejme nejenom lepší zabezpečení ze strany školy, ale upozorňujme se i navzájem a mějme oči na šťopkách. Zloději jsou totiž všude mezi námi.

Autoři: Aleš Kotrbatý
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

17. 10. 2019 0

Využití volného času na ČZU? Jak jinak než sportovně!

Číst více
09. 10. 2019 0

Oh, I think I‘ve found myself a cheerleader

Číst více
06. 12. 2018 0

Sportovní ples... aneb Když (ne)sportovci tančí

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 23 listopadu, 2016 - 18:21

Bych tomu č*rákovi, co to dělá za trest pazouru uříz !!

| 31
Bývalý zemědělec
Bývalý zemědělec - 23 listopadu, 2016 - 20:56

Taky patřím mezi okradené (v loňském roce). Nerozumím, proč v šatnách nemůže být alespoň atrapa kamery... třeba by to někoho odradilo. A vůbec v jiných sportovních střediscích kamery v šatnách u skříněk běžně jsou, tak nevím proč ne tady. Např. Hamr sportcentrum a mnoho novějších plaveckých bazénů. Tyhle skříňky z dob minulého režimu opravdu neni problém otevřít šroubovákem :/

| 21
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 24 listopadu, 2016 - 11:06

svině

| 17
Zemědělský zloděj
Zemědělský zloděj - 24 listopadu, 2016 - 14:41

Hm, blbý co

| 27

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙