Rada pro spolupráci s praxí. TF jde aktivním studentům naproti

11. 02. 2013 1 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
To, že na Technické fakultě studenti absolvují praxi, ví snad každý. Ale málokdo už ví, že na Technické fakultě vznikla první speciální Rada pro spolupráci s praxí. Vzhůru tedy na děkanát Technické fakulty.

Praxe prostě k Technické fakultě (dále jen TF) patří, to je všeobecně známo a nejeden její absolvent na tuto zkušenost jistě vzpomíná jen v tom nejlepším. Ovšem jak jsme se dozvěděli, není to ani s tou praxí zrovna jednoduché. Abychom se více poinformovali, požádali jsme o pomoc Ing. Jiřího Maška, Ph.D., proděkana pro studijní a pedagogickou činnost.

Dva týdny praxe je prostě málo.

iZUN: Jak je praxe na TF realizována?

Studenti absolvují praxi v prvním ročníku bakalářského studia, poté v prvním ročníku navazujícího magisterského studia.

iZUN: Jak dlouho praxe trvá?

U nás na TF je praxe v rozmezí dvou týdnů, ale nejeden odborník ze spolupracujících firem vám řekne, že dva týdny praxe je prostě málo na to, aby se člověk zvládl orientovat v provozu dané firmy.

iZUN: Jaký je přístup k praxi ze strany studentů?

Přístup studentů je vcelku poztivní, obzvlášť pokud mají motivaci k práci. V magisterském studiu jsou to už odborníci, kteří firmám dovedou doopravdy plnohodnotně pomoci.

iZUN: Zmínili jsme spolupracující firmy — můžete jmenovat nějakou významnou společnost, kterou mohou Vaši posluchači v rámci praxí navštívit?

Dozajista to bude například STROM PRAHA, což je dovozce a distributor značky John Deer. Studenti se zde podílí například na servisu.

iZUN: Musí studenti na praxi, kterou jim určíte, nebo si mohou najít svou vlastní?

Ne, studenti si mohou najít vlastní praxi, pokud splní určité podmínky. Hlavní z nich je především to, aby daná praxe odpovídala jejich oboru nebo se mu co nejvíce blížila.

iZUN: Jste zřejmě nejlépe fungující fakultou, co se praxe týče. Neobrátily se na Vás například jiné fakulty o pomoc nebo radu?

Nemohu mluvit za všechny mé kolegy, ale co se mě konkrétně týče, obrátily se na mě hlavně o rady, které se týkaly Rady pro spolupráci s praxí.

iZUN: Co je to Rada pro spolupráci s praxí?

Tato rada se skládá ze zástupců různých firem a projednává například podmínky praxe a podobně. Snažíme se, aby členové těchto firem zastupovali co nejvíce oborů, jenž se vyučují na TF. Členem je například také ředitel pražské policie.

(Pozn. red: Rada pro spolupráci s praxí je na ČZU ojedinělý projekt. Jedná se o sdružení vedoucích pracovníků velkých firem podnikajících v ČR, které nabízí aktivním studentům praxi v oboru. Pro ty, kteří se chtějí opravdu něco naučit, připraví tato rada úrodnou půdu ve svých firmách a do budoucnna jim tam poskytne případné zaměstnání. Žádná jiná fakulta na ČZU nic podobného nemá a studenti mají často problém najít praxi ve svém oboru. Rada pro spolupráci s praxí tento problém řeší.)

iZUN: Ředitel pražské policie? Pokud vím, výuku policejní práce fakulta nenabízí. Můžete nám přiblížit, proč je v radě i on?

Je to tím, že jsme si dobře vědomi faktu, že po ukončení studia nemálo našich absolventů míří právě do služby k policii.

iZUN: Můžete nám prozradit nějaké zajímavé projekty, na kterých v současné době TF spolupracuje?

Ano, jedním je například spolupráce na projektu v oblasti pěstování chmelu, druhým pak projekt na uplatnění elektrického pohonu u zemědělských strojů. Dalším zajímavým projektem, který se týká fakulty pouze ze strany studentů, je studentská formule, ve které se zaznamenaly i dobré výsledky.

iZUN: Mohou tedy studenti svou praxi absolvovat i na projektu studentské formule?

Ano, i to je možné. Pokud to bude splňovat podmínky praxe a student doloží, že na projektu pracoval stanovený čas, nevidím v tom problém. Zatím ovšem žádný student takto svou praxi neabsolvoval a je to zřejmě především tím, že zvláště studenti bakalářského studia se ve studentské formuli tolik neangažují a pokud ano, spíše se ještě „rozkoukávají“.

iZUN: Otázka na konec: Co si myslíte o klecovém chovu drůbeže?

Je to těžké, všichni chtějí jíst levně, obzvláště lidé v České republice jsou na ceny hákliví. Volný chov by byl jistě lepší, ale myslím, že v dnešní době to jinak než klecovým chovem prostě nejde.

Závěrem bych rád poděkoval Ing. Jiřímu Maškovi, Ph.D., za to, že si udělal čas, aby nám poodkryl problematiku praxe, kterou studenti TF musí absolvovat. Můžeme být za takové možnosti rádi, protože díky projektu praxí se rodí na naší univerzitě doopravdoví odborníci.

Autoři: Jan Rubeš
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 02. 2018 0

Jak žít spokojeně, růst a zářit? Rozhovor s Pavlem Filipem!

Číst více
18. 12. 2017 0

84 koní ve stájích Technické fakulty

Číst více
09. 11. 2017 18

Volby do akademického senátu PEF ČZU

Číst více

Komentáře

Uživatel
AV
AV - 12 února, 2013 - 09:36

Dobrý článek ;) Tajně doufám, že si PEF v budoucnu vezme z TF v tomhle příklad...

| 41

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙