Rebels Racing představili závodní monopost SATURN 6

01. 07. 2012 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Po téměř čtyřech letech plánování a vývoje byl ve čtvrtek 28. června představen monopost prvního ryze studentského týmu Rebels Racing s názvem SATURN 6. O projektech studentských formulí jsme v rámci českých univerzit mohli slyšet na ČVUT v Praze a Vysokém učení technickém v Brně. Teď se tímto světovým projektem může pyšnit i ČZU. V čem jsou Rebels Racing unikátní a jaké jsou jejich cíle v první sezóně celosvětové soutěže Formula Student/SAE?

Na úvod tiskové konference promluvil rektor ČZU prof. Ing. Jiří Balík, CSc., aby poděkoval celému organizačnímu týmu Rebels Racing za odvedenou práci a řekl, že takovéto aktivity, kdy studenti přenášejí své teoretické znalosti do praxe, přinášejí rektorovi velkou radost. Pak už Ing. Ondřej Suchomel, vedoucí týmu Rebels Racing, představil monopost a koncept celého projektu.

Zleva: Rektor ČZU pan Jiří Balík a vedoucí projektu Ondřej Suchomel

Rebels Racing, jehož vznik se datuje na 7. 7. 2008, je otevřený, neziskový studentský projekt. Na vývoji monopostu se momentálně podílí 13 aktivních členů, z nichž většina studuje Českou zemědělskou univerzitu. Cílem projektu je vytvořit moderní, čistě studentskou organizaci pro praktické vzdělávání studentů vysokých škol jak v technice, tak managementu. A právě tím se liší od podobných studentských projektů v ČR. Veškerou práci na úrovni vedení projektu — řízení lidí, fundraising, PR, technickou koncepci vozů atd. totiž odvádějí studenti. „Za to musím poděkovat ČZU a Technické fakultě. Díky tomu, že nám dala zázemí a volné ruce, jsme v ČR v tomto směru unikátní,“ říká k tomu Ondřej Suchomel.

Tým Rebels Racing

Na tiskové konferenci byl také představen titanový partner projektu, kterým se stala Škoda Auto. Ta týmu poskytla finanční, ale i technickou podporu. Díky titanovému partnerovi se také podařilo naplnit rozpočet 1,5 milionu Kč. V současnosti je hotovo 90 % vozu. První, a nutno dodat, že úspěšný, test proběhl večer v den tiskové konference.

Co se týče samotné technické specifikace, SATURN 6 dosahuje maximální rychlosti 160 km/h (v závodech je povolena maximální rychlost 100 km/h), zrychlení z 0 na 100 dosáhne za 3,9 s, konstrukce rámu je tvořena z uhlíkové oceli a hmotnost včetně jezdce je 340 kg. Formuli pohání 4-válec Honda o objemu 599 ccm.   

Vedoucí projektu Ondřej Suchomel

První ostrý závod čeká SATURN 6 již v období od 11. do 15. 7. 2012 na anglickém Silverstone v rámci Formula Student/SAE. Patronem závodu je Ross Brawn, šéf Mercedes F1 a strůjce rekordů Michaela Schumachera ve Ferrari. Během července a srpna tým ještě vyrazí na závody na rakouský Red Bull Ring a maďarský Györ. Cílem pro letošní sezónu je stát se nejlepším nováčkem v šampionátu, za dva roky potom nejlepším českým týmem a v roce 2016 se dostat do TOP10 a vyhrát alespoň jeden závod.

Šampionát Formula Student/SAE je prestižní celosvětová studentská soutěž, které se účastní přes 290 univerzitních týmů. Její historie sahá do roku 1981, kdy se jel první závod v USA. Soutěž se skládá nejenom ze závodních disciplín, jako je sprint nebo vytrvalostní závod, ale soutěží se také ve statických disciplínách v padocku. Hodnotí se výrobní náklady vozu, technická vyspělost, nebo prezentace obchodního plánu.

Členka týmu Rebels Racing Anička

O významnosti projektu svědčí i fakt, že tiskové konferenci předcházel živý vstup z dílny týmu Rebels Racing. Natáčet přijela Česká televize a reportáž běžela živě ve Studiu 6.

Více o projektu se můžete dozvědět na oficiálních internetových stránkách nebo facebooku Rebels Racing. Přečíst si také můžete otevřený rozhovor s Ondřejem Suchomelem, který jsme pořídili před rokem.

Technická specifikace SATURN 6:

Rozměry

Vpředu

Vzadu

Celková

délka / šířka / výška

2 838 mm / 1 414 mm / 1 209 mm

Rozchod

1 600 mm

Rozvor

1 230 mm

1 205 mm

Brzdový systém

Vpředu

Vzadu

Kotouče

Ocelové průměr 220 mm, ventilované

Ocelové průměr 220 mm, ventilované

Ergonomie

Řazení

Elektromagnetické poloautomatické řazení s pádly na volantu

Ovládání spojky

Ruční pod volantem

Rám

Konstrukce

Prostorový ocelový rám

Motor

Výrobce / Model

Honda CB600F – 2007

Vrtání / Zdvih / Počet válců / Zdvih. objem

58 mm /  42.5 mm   /   4-válec / 599 ccm

Kompresní poměr

12.0:1

Způsob plnění

Atmosférický

Palivo

Natural 93

Max. výkon

70 kW / 11 400 RPM (předpokladaný)

Max. kroutící moment

65 Nm / 7 700 RPM (předpokládaný)

Převodovka

Typ

6 st. Honda

Sekundární převod

Řetězový

Autoři: Jakub Kopecký Foto: Viktor Kořínek
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

18. 12. 2017 0

84 koní ve stájích Technické fakulty

Číst více
18. 12. 2017 0

84 koní ve stájích Technické fakulty

Číst více
20. 12. 2015 0

Kam Ježíšek naděluje?

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙