Roman Vaněk exkluzivně pro iZUN: Za 30 Kč se dobře nenajíte!
„Buďme logičtí, za 30 korun, uvaříte doma?“ ptá se mě Roman Vaněk na začátku rozhovoru. Chvíli váhám, ale pak si představím, co bych asi doma za 30 korun vystřihl za dobrotu. „Upřímně řečeno, za 30 korun udělat dobré jídlo, to prostě nejde! Pokud jsem dobrý kuchař, můžu udělat zajímavé jídlo, polozajímavé jídlo, ale musím mít současně perfektně zvládlé svoje dodavatele a spotřební koš,“ přidává další argumenty.
Další informací mě Roman Vaněk překvapuje. „Hygiena v téhle zemi je nejsilnější v Evropě,“ vypálí, když se ho ptám, jaké náklady (například likvidace oleje) se ještě promítají do ceny jídla. „Ale na druhou stranu v té gastronomii panuje velikánská neznalost a samozřejmě i velikánský šlendrián. Na menzách se vydělávají nebeské prachy. Ani menza není zaopatřovací ústav...“
„Za 30 korun se prostě nejde dobře najíst,“ už poněkolikáte opakuje frázi, která má opravdu něco do sebe. „Já chápu, že pro studenta každý den dát 45 korun za každé jídlo je ve finále hodně, ale my se musíme prostě naučit kvalitně jíst...“
Na závěr přidává ještě jeden velmi zajímavý postřeh: „Třeba Němci jsou národ, který velmi sleduje cenovou politiku. Němec je schopný jít o několik kilometrů dál do krámu, protože je to tam levnější. Ale jsou určité hranice, kde už začíná žrádlo pro psa. Tohle Němci ví, my to ještě nevíme...“
Celý rozhovor s Romanem Vaňkem
Protože si studenti v této době stále více stěžují na zvyšování ceny jídel, požádali jsme o vyjádření Eurest a pana Aleše Stříbrného, ředitele gastronomického provozu.
iZUN: V současné době se mezi studenty neustále řeší stravování v naší menze. Jak je v současné chvíli ve smlouvě ČZU vs. Eurest stanovena cena jídla?
Dotovaná cena jídla je tvořena pouze surovinovým nákladem na připravované jídlo. Cena nedotovaná je včetně ostatních nákladů (mzdy, provozní náklady…)
iZUN: Kolik platí škola, kolik přispívá stát a co platí z talíře studenti?
Studenti platí cenu surovin na výrobu jídla. Informace o příspěvcích školy může podat pouze škola.
iZUN: Dovoluje smlouva, aby Eurest mohl upravovat ceny jídel? Musí se na to případně někoho ptát?
Ano, ceny se tvoří dle aktuálních dodavatelských ceníků. Při změnách cen vstupních surovin se mění i cena jídel.
iZUN: Co všechno se promítá do ceny jídel? Jsou zde předpokládám nějaké recyklační poplatky a mnoho dalších věcí, o kterých studenti neví.
Dotovanou cenu jídla tvoří pouze suroviny použité na konkrétní jídlo. Samozřejmě nelze počítat například cenu brambor v pytli. Např. kupujeme brambory oloupané, maso již nakrájené a kalibrované. Proto se cena nedá srovnávat s cenou v obchodních řetězcích. Tímto šetříme životní prostředí (odpady, energii, detergenty apod.). Dále se do kompletní ceny jídel započítávají ostatní náklady, zejména mzdy zaměstnanců Eurestu, platby sociálního a zdravotního pojištění, náklady na hygienu, úklid, mytí nádobí, likvidace odpadu a zbytků atd.
iZUN: Co byste vzkázal studentům, kteří stále pochybují o cenách jídla?
Kvalitní jídlo není skutečně za pár korun, a navíc veškeré suroviny a dodavatele máme prověřeny a stále kontrolovány (ISO, HACCP atd.).
iZUN: Je podle vás od ČZU dostatečná podpora pro přípravu jídel a provoz menzy?
Ano. Spolupráce s ČZU je velmi dobrá a máme veškerou technickou podporu na vysoké úrovni. Jak jistě víte, celá menza se mění designem a technologií vyhovující dnešním standardům.
Mrkni taky na tohle
Komentáře
oproti loňský menze to stojí za prd.
Když porovnám tu vězeňskou stravu na střední škole a menzu na ČZU, tak menza z toho vychází asi tak 5x líp při obdobné ceně.
Mě tam ta jídla tak špatná nepřijdou... Vybrat se dá skoro vždycky, a navíc ráda ozkouším něco co jsem ještě nejedla.. A na farmu mě nikdo jen tak nedostane, ta obsluha tam občas.. pff
Jediný problém je málo masa!
Redaktor bych řek, že slabej výkon. Ono totiž na to, aby jsme zjistili, že za 30 Kč se oběd neudělá nepotřebujeme pana Vaňka :-). Všichni snad víme, že to žrádlo je dotovaný pro nás ne? Tak když už, tak otázka měla znít jestli se dá udělat dobrej oběd za 70 Kč (cena pro ostatní v menze a cena obvyklá za oběd v hospodě). A co si budem povídat o menze.. Má pravdu, že tam není nějaká špičková úroveň, ale za tu cenu je to prostě závodka s plusama i mínusama, v závodkách (a školních jídelnách apod.) se stravuju už cca 17 let...
Já to vím, ty to víš, že se za 30 korun nedá uvařit, ale proč nám teda chodí spoustu mejlů, že cena 45 korun je hodně? :) Asi to potřebují lidi slyšet od někoho kompetentního. A co se týče cen jídla, tak otázka byla položena správně, protože ty v Menze neplatíš za práci, ale jen za suroviny. A doma si taky neplatíš za práci. Takže otázka je, jak se dá uvařit ze surovin za 30Kč... Na 70,- v hospodě, kde platíš i práci, je otázka bezpředmětná...
Že vám chodí mejly samozřejmě vědět nemůžu :-) (a spíš by měli chodit asi jinam). Cena by určitě mohla být nižší (nejlíp zadara), ale řekl bych, že je přiměřená týhle posraný době. Nejde o to jestli já zaplatím jenom suroviny, tu práci pak musí stejnak někdo zaplatit. Jedna věc je jestli si kupuju domů na oběd pro sebe (a tam se do těch 30 většinou jídel nevejdu asi), ale ouplně jiná věc je jestli kupuju do závodky pro 500 a víc. Tam maj svoje dodavatele a jiný ceny apod. Takže si myslím, že je to možná i reálná cena za suroviny v závodce takovýho rozsahu. To je spíš otázka pro ekonomy, navíc z oboru. P.S.: Já se za 30 naobědvám i v Praze: polívka v masně nebo chleba sádlem s lahváčem nebo maštěný brambory :-)
Upřímně, mě někdy stačí k obědu jenom ten lahváč :) A chleba se sádlem je taky velká paráda! Každopádně ono je to vždycky o nějakejch kompromisech a co je člověk ochoten uznat a co ne. Ale třeba máš taky v něčem pravdu, ale to nechť si každý posoudí dám, my máme informovat a ne někomu podsouvat názor :)
Oproti střední škole je jsou jídla v Menze lepší, ale také o to dražší. Jak již zde někdo zmínil, kolikrát stojí za to dát si o pár korun dražší nedotované jídlo na farmě (větší porce). Když se chci dobře najíst v menze tak mě to vždy vychází okolo 60,- Nemůžu se ubránit pocitu, že v menze neplatíme jen za cenu surovin, jak je nám předkládáno.
ať počítám jak počítám, nevychází mi to. Je to asi týden, co byla v menze čočka a volské oko za nějakých 36? (nevím přesně), ale..vejce 3 koruny, čočka, když to přeženu, 10 i s jíškou a cibulkou. Kde je zbylých 23 korun? A druhá věc je, že když si dáte knedlík a omáčku, tak omáčky dostanete tak ke dvěma knedlíkům, zbytek jíte suchý. A když požádáte o víc omáčky, všichni se tváří jako kdybyste po nich chtěli kdovíco. Bída letos..
absolutně souhlasím, zrovna ta čočka je exemplární příklad... a zda uvařím doma porci za 30 korun? Ano! A k té mistililičce řídké polévky za 7 korun se snad nebudu ani vyjadřovat...
Mimochodem, perfektně a lacino se dá najíst v Horoměřicích v bufetu :)
Ve videu se pan Vaněk ptá "uvaříš za třicet korun celý jídlo - polívčičku, hlavní jídlo a dezert?" :D Mám to brát tak, že máme polívku a dezert zdarma? :D Jinak z těch porcí by člověk brečel - když vezmu, že za bych měl dát 70 korun plné ceny, za to co mi nevzhledně kdynou na talíř?
V Plzni je standardní cena obědu od 11 Kč za klobásu s čočkou až 37 za celého pstruha s přílohou. To mi přijde jako odpovídající ceny surovinám pro velké kuchyně. (http://skm.zcu.cz/jidelnicek-menzy-bory.html) zhodnoťte sami ;)
Mluví o jídle za 30 kč za den, ale student chodí jíst jen jednou denně??? co snídaně, oběd a večeře??? jinak za 30 kč se dá uvařit luxusně jen si člověk nemůže dovolit vepřovou panenku...a jídlo je dotované, takže vychází do 70 kč a ne jen na 30 kč.
Student hradí náklady na suroviny - tudíž cena oběda = cena surovin. Ta dotace je na náklady související s přípravou jídla ;)
Příště na rozhovor prosím vyšlete někoho kdo umí argumentovat a ne aby pořád jenom přitakával, protože mi neřikejte, že student není schopnej si udělat kuřecí řízek s bramborem za 30 Kč na porci. Pan Vaněk to tam řiká dobře: "na menze se vydělávají veliký prachy" a jak vidíme tak už se to tak zavedlo i na zemědělce.
Menza za poslední léta hrozně zdražila a kvalita jídla šla taky dolů. Jo, snažej se na nás studentících vyrýžovat co nejvíc. A rektorát tomu jen slastně přilíží.
Jako bývalá studentka musím souhlasit s tím, že ne vždycky jsem v menze dostala extra dobrotu, ale na druhou stranu by si všichni šťouralové a ukňouránci měli uvědomit, že vysoké školy nejsou povinny zřizovat pro studenty menzu a měli by se jít podívat do nějaké menzy zřizované Karlovkou, to by si rychle přestali stěžovat na tu hnojárenskou..
Raději si připlatím dvacku a jdu si na hotovku na Farmu. V normální menze se nedá žrát a výběrová menza taky nic moc...