Víno, ženy a zpěv!
Brzo se stmívá. Nevím jak vy, ale mně tahle brzká ztráta světla naprosto vyhovuje a myslím si, že ochutnávku vína tma za okny příjemně podtrhla a dodala jí na intimitě. Prostředí menzy, které se mi zpočátku zdálo poněkud nevhodné, mě mile překvapilo. Asociaci studentů ČZU, která tuto akci pořádala, se povedlo vytvořit relativně kulturní atmosféru.
Z hostů se objevilo spousta studentů všeho věku i fakult. Přítomné dámy, vědomy si toho, že akce je poněkud slavnostnějšího charakteru, náležitě upravily svůj dress code a řada z nich oblékla šaty. Kdo by očekával pouze agráky, spletl by se. Ale pravdou je, že třeba já, coby typický pefkař, jsem se ráda nechala poučit právě od studentů Rostlinné produkce a dalších oborů, které se zabývají vínohradnictvím. Dokonce se objevilo i docela dost erasmáků. A samozřejmě vedení školy. Zaregistrovala jsem přítomnost děkanů a u jednoho ze stolů vesele štěbetaly studijní referentky z Provozně ekonomické fakulty.
Chtěla jsem tuto akci využít k uvolnění se a odpočinutí si od týdenních povinností a skvěle se mi to vydařilo. Člověk tu opravdu vypnul, nechal se unášet příjemnou muzikou a pomalu, pomalinku si nechal ovinout hlavu vinnou mlhou. Ve jménu hesla “In vino veritas” se mnohým začal rozvazovat jazyk a padaly zábrany, ale jenom zlehka. Pokud bychom chtěli být expresivní, mohli bychom poznamenat, že se akce nesla v duchu “kalit na vysoké škole se dá i slušně a na úrovni.”
Došlo na první vzorek vína. Zalitovala jsem, že nejsem větším odborníkem, a i moji kolegové byli ve své podstatě ryzí amatéři. Tudíž, co se dá na vínu hodnotit? Hmmm….viskozita, buket (že by to byla vůně?) a samozřejmě chuť. Tohle je docela dobrý...
Druhý vzorek, učím se říkat místo: “Je to kyselé!” spíše: “Tohle je poněkud sušší,” a tiše doufám, že se mě nikdo nezeptá na nějaké odborné detaily.
Třetí vzorek...hmm...lahodný je tento vinný mok!
Čtvrtý, přecházím na cestu růžových vín, kterých zde sice nebylo mnoho, ale i tak byl výběr dobrý.
Pak nastal lehký kolotoč, a to nejen v mojí hlavě, která to “začala trošku cejtit”, ale také jak moji spolusedící začali nosit další a další vzorky se slovy: “Tohle musíš ochutnat!”
Tuto akci bych určitě pochválila za super výběr vín, nad kterými i moji drazí kamarádi, znalci vína, na dálku přes FB nadšeně tleskali. Nechyběl zlatý výběr vín z ČZU. Také ceny byly ryze studentské, odcházela jsem domů bez vyčítavého pocitu propitých peněz. Mé srdce zaplesalo nad nabídkou oliv v bufetu a žaludek nad dalším občerstvením v podobě sýrů a uzeniny.
Vytkla bych jediné, a to sice ozvučení akce. Hlas pořadatelů v prostoru menzy poněkud zanikal, což je škoda, protože právě jim můžeme být vděčni za tuto párty. S ozvučením se pojí také kapela, která byla velmi příjemná na poslech. Myslím, že v pozdějších hodinách by muzika mohla být více nahlas, třeba by to vyburcovalo účastníky k touze pořádně si “hodit hrbem”, jak tomu bylo u předchozích ročníků. V současnosti bylo tancujících pomálu.
Cenu za nejlepší víno akce obdržel na základě hodnocení studentů Tramín červený, a to od naší alma mater, Vinařského střediska ČZU. Poděkovat za něj můžeme našim studentům, kteří ho s láskou stočili.
Došlo na poslední vzorek, samotnou mě překvapilo, že jsem ještě byla sto rozpoznat bílé víno od červeného. Byl to červený METHODIUS. Moc dobrý, musím říci a vhodná tečka na závěr. Doufám, že mě omluvíte, že si nevzpomenu, od kterého vinaře bylo…Inu paměť po vínu krapet vynechává.
Děkujeme Asociaci studentů za uspořádání téhle události a zde máte vyjádření samotného organizátora akce Ondry Pilcha:
“Za mě akce velice povedená, organizačně zvládnutá, jen škoda, že kapela nebyla akusticky tolik slyšet, ale fungovala spíš jako podkres. Vína bylo dost, jídla také, možná až příliš, ale ani jedno kolečko salámu nepřijde nazmar. Fronty se moc netvořily, za což jsem velice rád, dokonce i v prvotním návalu se to dalo ustát. Bylo 12 vinařů, od každého 5 vzorků. Nakonec nejvíce hlasů získalo vinařství ČZU, a to Tramín červený. Poté se losoval jeden z hlasujících, jelikož součástí hlasovacího lístku bylo i jméno. Vylosovaný host od nás dostal láhev vína. Celkem se vypilo asi 320 lahví.”