Kdo by čekal, že se u nás na ČZU objeví Kokos na sněhu? Jan Šindelář, student PEF - obor Podnikání a administrativa a horké želízko v ohni českého bobování.

Dříve jsem studoval na VŠE, ale tam mi nevyhovoval jejich systém. Tady jsou všichni mnohem milejší a nedělá nikomu problém mi vyhovět kvůli sportu.

Jak ses dostal k bobování?

Dostal jsem se k tomu díky atletice, kterou jsem dělal před bobováním. Atletika už mě nebavila, ale nechtěl jsem skončit se sportováním. Hledal jsem nějakou jinou variantu a přes kamarády, kteří dělali také atletiku, jsem se dostal k bobování.

Jak dlouho se tomuto sportu věnuješ?

Letos to bude moje kompletně odjetá druhá sezóna.

iZUN: Vím, že jsi bývalý juniorský vicemistr v běhu na 400 m. Běhání ještě závodně, nebo zůstalo už jen bobování?

Běhu se věnuji pouze v rámci tréninků na bobování.

Bio zpovídaného

Jméno: Jan Šindelář

Povolání: student PEF ob

or PaA

Krátký životopis:

Narodil se 3. 11. 1993. Pochází z Nymburka. Bobování se věnuje už přes dva roky. Byl juniorský vícemistr v běhu na 400m.

iZUN: Co upřednostňuješ? Spíše dvojbob nebo čtyřbob?

Věnuji se jak dvojbobu, tak čtyřbobu. Do dvojbobu si vždy pilot vybírá jednoho brzdaře. Ti se u něj střídají. Já osobně se více dávám přednost tomu čtyřbobu.

Proč v bobu jsi zrovna na pozici brzdaře?

V bobu jsme více méně všichni brzdaři, až tedy na pilota. Já teď jezdím v naší juniorské posádce jako poslední. Je to ovlivněné hlavně rychlostí běhu, protože ten poslední v bobu musí také nejdéle běžet.

iZUN: Střídáte si místa v bobu, když jste tři brzdaři?

Pozice v bobu si nestřídáme. Před sezónou máme "rozřazovací" testy a na základě těchto testů se určuje pozice každého člena v bobu.

Můžeš mít každou sezónu jinou pozici v bobu?

V zahraničí to takhle pravděpodobně funguje. U nás v ČR však ne. Posádky se už roky drží spolu a jsou stále stejné.

Kde všude v ČR se dá trénovat?

V České republice nejsou žádné bobové dráhy. Je zde pouze trenažér na trénování startů a ten je pouze v Liberci. Nejbližší dráha v zahraničí je v Altenbergu, což je asi 5 km od Teplic.

Jak často jezdíte trénovat do Liberce?

Před sezónou tam jezdíme od května asi tak jednou týdně. Třetina výkonu je start, takže je potřeba se sladit se zbytkem posádky, aby ten start byl co nejlepší.

A co tréninky v zahraničí?

Těsně před začátkem sezóny, jedeme na tři týdny trénovat na dráhu.

iZUN: Kdy začíná a končí bobová sezóna?

Sezóna začíná koncem listopadu a končí někdy koncem března. Závodění, a tedy celá sezóna, se ukončuje Mistrovstvím světa, takže záleží na tom, kdy se koná.

Kam všude se letos chystáte?

Minulou sezónu se nám povedlo zajet 2. místo ve Světovém poháru, kde se můžeme měřit s těmi nejlepšími. Letos plánujeme rozjet se v Evropském poháru, pak následuje série tří nebo čtyř závodů Světového poháru. Mělo by se to vysílat v televizi a taky by to mělo být na Youtube.

Jaký úspěch očekáváte?

Pro příklad, skupina A ČR byla minulý rok na Mistrovství světa na 10. místě, což je celkem úspěch. Náš tým byl na 21. místě. Naším cílem je na Světovém poháru se probojovat alespoň do druhého kola, protože Světový pohár je dvoukolový. Pokud se nám to podaří, tak to bude velmi dobré. Na Mistrovství světa se chceme dostat alespoň do 20. místa a postoupit do čtvrté jízdy.

Jak vypadá trénink mimo sezónu?

Trénink tvoří ze 70% posilování a zbytek je běhání. Plus tedy trénink na trenažéru.

A v sezóně?

iZUN: Myslíš si, že se bobováním dá i uživit?

Nevím, jak v zahraničí, ale u nás určitě ne. Já osobně ani nějak neplánuji, že bych se bobováním živil.

Které státy mají v bobování největší úspěchy?

Je to hlavně Německo a Lotyšsko.

Proč máš přezdívku Kokoš?

Je to kvůli e-mailu, nic speciálního za tím není.

Co za nejhorší zranění sis při bobování způsobil?

Hned můj první závod jsem si roztrhl prst. To byla moje vina. Zašili mi ho třemi stehy a já jsem další den závodil v klidu dál.

Co na to, že děláš bobování, říká tvoje rodina a kamarádi?

Rodina i kamarádi mě podporují. Mamce, když se byla podívat na jednom z mých prvních závodů, se to moc nelíbilo. Zrovna se nám stalo, že jsme jeli rychlostí 120 km/h po boku. Stále se bojí, ale už si zvykla. Nic jiného jí ani nezbývá.

Nedělá si z vás okolí srandu podle filmu Kokosy na sněhu?

Ty naše tréninky vypadají skoro podobně jako ty ve filmu. Je jasné, že si lidi trošku udělají srandu, ale my to bereme dost s rezervou.