Oceán plastů na ČZU

06. 11. 2018 0 0 Aktuality Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Ve středu v podvečer proběhlo na ČZU pod záštitou Greenpeace ČR promítání dokumentu A Plastic Ocean. Na akci dorazilo nečekané množství lidí, které ukázalo, že jim není osud naší planety lhostejný.

O akci na facebooku projevilo zájem přes 1800 lidí. Promítání se proto uskutečnilo v jedné z největších místností v areálu, a to v sále TI na Fakultě tropického zemědělství s kapacitou 280 míst. Na film nakonec dorazilo přibližně 400 lidí. 

Ještě před začátkem promítání bylo odhaleno krátké video, upozorňující na možnost nákupu nápoje do vlastního kelímku ve všech automatech firmy Delikomat v prostředí univerzity.

Samotný film se věnuje velice aktuálnímu a naléhavému tématu současnosti, a to zanesení naší planety odpadem, a to především plasty. Filmem nás provází režisér Craig Leeson spolu s rekordmankou ve freedivingu a ekologickou aktivistkou Tanjou Streeter a týmem vědců, kteří postupně odhalují do jaké hloubky (občas doslova) sahá negativní dopad lidské činnosti a plastový odpad nacházejí i tam, kde bychom ho nikdy nečekali. Například v žaludcích mořských živočichů a ptáků. Plasty se postupem času rozpadají na menší částice, tzv. mikroplasty. Mikroplasty ani plastové úlomky ale živočichové nejsou schopni rozeznat od své přirozené potravy, a proto je požírají. Takovýto obsah žaludku jim znemožňuje schopnost pohybu, trávení nebo dýchání a oni pak umírají bolestivou a zbytečnou smrtí. 

Na většině místech světa je zvykem veškeré zboží a potraviny balit do plastových obalů. Neméně oblíbené jsou jednorázové plastové výrobky jako příbory, brčka, ale i kelímky na pití. My je používáme pár minut, v přírodě ale zůstanou dlouhá léta a z životního prostředí vlastně nikdy doopravdy nezmizí. Existuje přitom spousta ekologičtějších alternativ.

Po filmu následovala ještě diskuse s Denisou Beňovou a Kryštofem Marešem, studenty magisterského programu Sustainable Rural Development na Fakultě tropického zemědělství. Ti se nedávno vrátili z cesty po Indonésii, kde sbírali data do své diplomové práce. Podělili se o své zkušenosti s problematikou odpadu a životem místních z oblasti, kde se nachází i nejznečištěnější řeka světa. 

Akci zorganizovala studentská organizace BeFair na ČZU. Tradičně byla nabízena fairtradová káva, čaj a čokoláda. 

BeFair na ČZU je skupina studentů na Fakultě tropického zemědělství, která podporuje myšlenku fair trade a snaží se zvyšovat povědomí o této problematice. 

Pořádá například cestovatelské přednášky, promítání dokumentů, International Fair Party nebo Férovou sváču. Kromě toho se ale věnuje i dalším tématům a aktivitám, podporujícím udržitelný rozvoj a odpovědné chování vůči životnímu prostředí, jako právě problematice odpadu a možnostem, jak ho omezit. 

BeFair na ČZU můžete sledovat i na facebooku.

Jsme přesvědčeni, že podobné osvětové přednášky jsou pro společnost velice přínosné a pokud vás mrzí, že jste přednášku propásli, tak nezoufejte. Jistě se bude konat v brzké době na naší univerzitě prezentace obdobná a my vás o tom nezapomeneme informovat. 

Autoři: Sabina Jonášová Foto: Be Fair na ČZU
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙