Den, kdy se stal zázrak

30. 12. 2011 3 0 iZUN Art Zpět na Úvod
Úvodní fotka
To lednové ráno se ve mně rozležel zvláštní, ale příjemný pocit. Budík místo otravného řevu jakoby v 8 hodin lahodně zpíval. Vstanu lehkou nohou, podívám se z okna, kde husté sněhové vločky dopadají na krásně nadýchaný, čerstvě napadlý sníh. Převládá ve mně, už tak dlouho nepoznaný, uklidňující pocit…

Sejdu dolů do kuchyně, kde už máma nachystala moji oblíbenou snídani. Každé ráno bývá v práci, ale dnes tomu tak není. A já cítím, že to do dnešního dne docela zapadá. Posnídám, obleču se a snad poprvé od mateřské školky jsem hotov tak brzo, že na autobus nemusím utíkat. Vezmu si klíče a vyrážím na moji životní zkoušku.

Když vyjdu z domu, překrásná zasněžená krajina mi vyrazí dech. Stále padají vločky a sníh křupe po každém mém kroku. S pocitem, že takovou zimu jsem v Praze ještě nezažil, kráčím na zastávku. Autobus mi přijíždí přesně do kroku. Sedám si a cesta ubíhá neuvěřitelně rychle. Co nevidět jsem v Dejvicích a poprvé za svůj život se dostávám hned do první „stosedmičky“. Ostatně na nástupišti jsem skoro sám. Cestou přes přední dveře k sedadlu mě vřele pan řidič pozdraví a prohodí něco ve smyslu, jak je to ale krásný den. Cesta utekla a já jsem dojel na Suchdol v rekordně krátkém čase.

Ve dveřích učebny už mě čeká pedagog a přeje mi krásné ráno. Žádné čekaní a vcházím hned na ústní zkoušku. Takhle jsem toho, po celý semestr „morouse“, nikdy nezažil. Chvíli si povídáme a pak mi jen tak mimoděk položí banální otázku, na kterou ani nevím jak, odpovídám fundovaně celými větami. Ani mne moji myšlenku nenechá dopovědět a pronese: „Pane kolego, kdyby všichni studenti byli takoví, jako Vy.“ Prohodíme ještě pár slov o jeho manželce a vzápětí mi zapisuje do indexu moji první výbornou za dobu mého studia. Vycházím ze dveří a na tváři vyloudím lehce nechápavý úsměv.

Protože mě čeká ještě jedna nepříjemná zkouška, hledám volné místo a sedám si mezi pár ostatních studentů ke stolku a snažím se doučit, co se dá. Když po chvíli ke mně přistoupí nádherná dívka. V duchu si říkám, že asi potřebuje půjčit volnou židli. K mému překvapení si přisedla a nenuceně pronesla, co se to učím. Překvapivě nekoktám jako obvykle a nakonec si vyžádá moje telefonní číslo. Krátce ještě popovídáme a domlouváme se na zítřejší kávu.

To už ale pomalu nastává čas mojí neobávanější zkoušky. Můj šestý a poslední pokus. Přicházím k snad neobávanějšímu profesorovi na škole. Jeho obliba pohrát si se studentovou duší je přímo zdrcující. Když mě vyzve, abych vzal místo, jako bych slyšel jeho ďábelský smích. Pokládá mi otázku a já začínám mluvit. Chvíli tahám rozumy až z paty, když najednou se stalo něco, co si neumím vysvětlit. Profesor se na mě nečekaně lidsky podívá, nakloní se ke mně a podá mi kapesník. „Pane kolego, krvácíte,“ pronese hlubokým hlasem. Přitočím se k zrcadlu a opravdu, krvácí mi z nosu. Když se vrátím z toalety, už tam na mě netrpělivě čeká. Moje odevzdaná tvář nečeká nic dobrého. Nadechuji se k poslednímu pokusu zachránit situaci, ale on mi podává index se slovy, jak je rád, že už mě tu nikdy neuvidí. Venku otvírám index a nevěřím. Za tři… Sice mám něco za sebou, ale jakoby se mi do očí hnaly slzy. Na zázraky jsem nikdy nevěřil, ale dnešní den mojí jistotou otřásl.

Odjíždím domů a hlavou se mi honí, co se to vlastně dnes od rána děje. Cestou mi dochází SMS od té krásné dívky. Prý to bylo dnes moc fajn a těší se na zítřek. Je už pozdě večer a já dorážím domů. Napouštím vanu a na nic nemyslím. Pak si sedám na postel a ještě než ulehnu, otvírám Facebook. Čtu kamarádův nadšený status: „Céčko se v letním semestru znovu otevře, legenda pokračuje!“ Když se ho chystám okomentovat, najednou… Probouzí mě kamarádka a nadšeně mi ukazuje fotky, co jsem zase večer vyváděl. Začínám opět pomalu vnímat tvrdou každodenní realitu. Teď už zbývá jen pár desítek hodin do konce roku a to všechno, co se dnes stalo, byl jen sen. Sen o dni, kterých snad bude, ten následující rok, co nejvíc…

Autoři: Jakub Kopecký
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

08. 02. 2021 0

Zkouškové online

Číst více
18. 05. 2017 0

24 hodin

Číst více
18. 05. 2017 0

24 hodin

Číst více

Komentáře

Uživatel
Tomáš
Tomáš - 31 prosince, 2011 - 00:26

Pěkný článek, který vyloudí úsměv na tváři snad každého zemědělce

| 45
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 05 ledna, 2012 - 14:20

článek pěkný, ale co si trochu zopakovat pravopis?? Přicházím k snad neobávanějšímu profesorovy na škole.... no mazec

| 64
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 07 července, 2012 - 18:43

Věřim tomu, ale aby řidič 107 pozdravil a popřál krásný den to už je přehnané :D :D

| 60

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙