7. ročník „Scientia Pragensis“ - Den vědy na pražských vysokých školách

16. 11. 2013 0 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Po roce nás opět přivítala Vysoká škola ekonomická v Praze na Dni vědy vysokých škol. Od vytvoření státu, přes kvantovou fyziku a energetiku 21. století, až rozhřešení zdali dokážeme ovlivnit pohlaví člověka ještě před samotným započetím, nás provedli pedagogové všech pěti renomovaných pražských univerzit. Věděli jste, že Česká republika exportuje téměř 6 % jaderné energie do Rakouska? Nebo že v podstatě každá reklama je nelegální klam spotřebitele? To i mnohem více jsme se mohli dozvědět na odborných vědeckých přednáškách.

V pořadí již sedmý ročník nám nabídl prostředí moderně a příjemně zařízené budovy Vysoké školy ekonomické v Praze. Hned u vchodu bylo možné odložit své svršky, a tak snadněji korzovat mezi jednotlivými stánky univerzit. 

Mezi nepřeberným množstvím dárkových předmětů, využitelných i během přednášek, jako byly bloky, tužky, bonbony nebo klíčenky, se dalo objevit i logo ČZU, což nás samo sebou velmi potěšilo. Než byste se rozkoukali, už vás paní uvaděčka směřovala do přednáškové místnosti, kde probíhal celý hlavní program, tedy přednášky.

Úvod si vzala na starost prorektorka pro vědu a výzkum VŠE, prof. Ing. Stanislava Hronová, CSc., dr. h. c., kdy krátkou řečí přivítala všechny posluchače i řečníky, a tím zahájila celý vědecký den.

Letošní program se skládal z 10 přednášek o různých tématech. Jejich pořadí bylo následující:

  • Když království sestoupilo z nebes, aneb jak se rodí stát

       prof. PhDr. Petr Charvát, DrSc. (UK)

  • Kdy narostly Janu Husovi vousy?

    Mgr. Ota Halama, Ph.D., Th.D. (UK)

  • Léčiva, léky a farmaceutický průmysl - dobro a zlo

       prof. RNDr. Bohumil Kratochvíl, DSc. (VŠCHT)

  • Nelegální prvky v re:KLAMmě

       MUDr. Jan Vavrečka, Ph.D. (VŠE)

  • Kvantové počítání

       prof. Ing. Igor Jex, DrSc. (ČVUT)

  • Jak statistika vidí svět a jak svět nevidí statistiku

       prof. Ing. Richard Hindls, CSc., dr. h. c. (VŠE)

  • Energetika v 21. století i nejvzdálenější budoucnosti

       prof. Ing. Martin Libra, CSc. (ČZU)

  • Čím myslíme?

       doc. RNDr. Vojtěch Petráček, Ph.D. (ČVUT)

  • Retroviry – zabijáci i pomocníci

       doc. Ing. Pavel Ulbrich, Ph.D. (VŠCHT)

  • Holka, nebo kluk?

       prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc. (ČZU)

Doprovodný program pořadatelé umístili do prostor atria, kde každá z univerzit měla svůj stánek, ať už s vlastními produkty, nebo vědeckými a vývojovými přístroji používanými při výuce některých předmětů na každé ze škol.

A co si pro nás připravili? 

Česká zemědělská univerzita v Praze se pochlubila Suchdolským Jeníkem i jeho ochutnávkou každému, kdo měl zájem. Technická fakulta přispěla svým videoskopem, jehož praktické využití bylo uvedeno na příkladu restaurování sochy Jana Husa na Staroměstském náměstí a dále plantografem, na němž si každý mohl ověřit správnost došlapu chodidel. Ve vysokém procentu bylo právě těmto odvážlivcům doporučeno jiné držení těla a cvičení. Nicméně samotný přístroj je hojně využíván v ortopedických ordinacích statickým měřením právě plosky nohou, popřípadě jím lze ověřovat dynamiku odrazu vrcholových sportovců. Na stejném principu kontrolují automobilky dynamiku sedaček v autech nebo potřebnou hloubku dezénu pneumatik.

prof. Ing. Martin Libra, CSc.

Zástupci oboru Farmakognozie z Univerzity Karlovy objasňovali, jakým způsobem jsou vytvářeny léky, ať už chemické, nebo ty na přírodní bázi. Ukazovali, jakým způsobem vytvoříme průduškový čaj, z kolika různých drog - jednotlivých přísad - se skládá a jakým způsobem je třeba je rozdrobit, aby byly použitelné třeba právě do čajů. Další možností pro kolemjdoucí bylo skládání určitých molekul jednotlivých látek na chemických modelech či sledování průběhu rozboru chemických látek elektronicky.

Stánek UK

Katedra systémové analýzy z VŠE představila především BCI EPOC EEG Headset, jehož pomocí lze ovládat počítač myslí a pohyby hlavy. Samotný přístroj vám ukáže v podobě grafů, zaujal-li vás nějaký podnět nebo umíte-li meditovat. Klub Laboratoře systémové analýzy však pořádá veřejné kurzy, kde vás buď naučí meditovat, nebo vás v oné schopnosti zdokonalí. Přihlásit se na tyto kurzy můžete zde.

Stánek VŠE

Na stánku VŠCHT byly k vidění pokusy s tekutým dusíkem nebo suchým ledem. Mohli jste ochutnat zmrzlinu netradičních chutí či zjistit, které bakterie, plísně a kvasinky můžeme nalézt v běžných potravinách, nebo které tam naopak nepatří.

A konečně ČVUT, které se prezentovalo různými technickými měřidly a přístroji, využitelnými jak ve strojařském, tak stavebním průmyslu. Dárkem, na který bylo nutné si počkat 20 minut, než bude dokončena jeho výroba, byl model žraloka vytvořený v 3D tiskárně Markerbot Replicator 2. Její podstatně dražší a přesnější sestry v dnešní době využívá především automobilový průmysl při vývoji nových modelů vozů.

Na konci si opět vzala slovo profesorka Hronová a s velkým díky nás pozvala na již 8. ročník Scientia Pragensis, který se bude konat zase za rok. Hostiteli této události ale po sedmi letech budou tentokrát dejvické univerzity - Vysoká škola chemicko-technologická a České vysoké učení technické v Praze. 

Autoři: Zuzana Havlíková Foto: František Juhász,
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙