Benátská noc 2012: Nový areál dobrý, ale s hvězdami se radši držet při zemi

03. 08. 2012 16 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Před samotným festivalem nebylo těžké všimnout si nervozity mnoha fanoušků ohledně nového areálu a zároveň urputné snahy organizátorů, kteří měli k podání heroického výkonu i druhý důvod — oslavu 20. výročí festivalu.

První část, tedy výběr areálu, můžu jen pochválit. Na Malou skálu jezdím sedm let a byl jsem si zcela jist, že tu louku v údolí, obklopenou Suchými skalami, hustými lesy a kopci s výhledem na panteon nemůže nic nahradit. A taky že nemůže. Atmosféra rodinných obchůdků a provizorních hospůdek v uličce „K Festivalu, jídelna v hasičárně, kde punkáč Pepa velmi rád popustil pípu, když dorazili kamarádi, aby ho pak tatík hnal, že jestli letos zase skončí pivo v mínusu, tak ať si ho už nepřeje, to se jinde nezažije.

Ovšem, kdybych přijel na Benátskou noc letos poprvé a neznal to kouzlo Malé skály, Vesec by ve mně zanechal velmi dobré vzpomínky. Nejde o žádnou placku a la letiště, ale členitý areál, se kterým si lze velmi dobře vyhrát při rozmisťování festivalu. Výhled na Ještěd je pak už jen třešničkou na dortu. Organizátoři se dušují, že areál je dobře odvodněný, což po lehké bouřce nebylo úplně znát, ovšem je pravda, že vyasfaltované cesty téměř všude potěšily a druhý den nebylo po vodě ani vidu.

Co se týče kapel, bylo to letos velmi divoké. Bryan Adams, Kabáti, Nohavica, Landa,... Nikoho asi nepřekvapí, že i přes prudký déšt sklidli největší ovace Kabáti. A měli za co. Koncert si očividně užívali, hráli nové, staré i téměř historické kousky, podium opět odpálili, div ne podpálili. To už se nedá říct o Bryanu Adamsovi, hlavní zahraniční hvězdě festivalu. Předvedl dobrý výkon, ale hlubší spojení s diváky chybělo. Publikum mu často nerozumělo nebo zkrátka nereagovalo, nepřidávalo se ani na největší fláky a ze strany Bryana bylo cítit i lehké „naprdnutí, že mu do jeho hitů hučí kapela z protější stage. Situaci musela zachraňovat Monika, dívka, kterou si Bryan náhodně vytáhl na podium, a předvedla se plynulou angličtinou i znalostí Bryanových textů.

Estrádové vystoupení Walda Gangu netřeba hodnotit, stačí si přečíst libovolnou několik let starou recenzi. Choreografie stále stejná, písně stále stejné a Vláďa Šafránek působící již velmi umělecky unaveně. Člověk si ho radši vybaví ještě za časů Harlejů. Jarek Nohavica opět vynikající a osobitý, ovšem zde se již naplno projevily problémy s nedozvučeným areálem, kdy v zadních řadách nebylo téměř slyšet. Daniel Landa byl... zkrátka Daniel Landa. Zná své publikum a ví, jak jej uspokojit a to mu za odměnu leccos odpustí. Došlo i na již tradiční distanc od své minulosti formou písně Valčík a upozornění pro neskalní fanoušky, aby si místo toho dosadili Orlík.

Jediné, co zamrzelo, byl odklon od punkových a punrockových kapel. Letos se nebojevili Visáči, Totální nasazení, SPS ani další. Čest zachraňovali výteční N.V.Ú. Na složení návštěvníků to bylo překvapivě dosti znát, můj osobní názor je, že věková hranice návštevníků Benátské noci se rok od roku posouvá výše.

Celkově Benátská zazářila tam, kde panovaly obavy (především areál a počasí), a lehce zklamala tam, kde se bez pochyby očekával nejlepší zážitek (Adams, zvuk). Přiznám se, byl jsem na vážkách před festivalem, zda jet i příští rok, a po letošku už se těším na Benátskou noc 2013.

P.S.: Kelímky na pivo za 30 Kč, jejichž výrobní cena je asi 1 Kč, když je budu odebírat po jednom, to je hnus.

Autoři: Jiří Opletal Foto: Jan Masner
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

03. 08. 2017 0

Švihov zářil sluncem i Hvězdami

Číst více
14. 07. 2017 0

Benátská noc - festival dobré nálady!

Číst více
12. 07. 2017 0

Benátská noc - festival dobré nálady!

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 srpna, 2012 - 20:51

to by mě zajímalo, kterej inteligent nechal postavit dvě stage takhle vedle sebe :D jestli se hrálo na obou zároveň, tak to musel bejt parádní hudební zážitek o.O

| 74
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 07 srpna, 2012 - 22:30

příště mysli než vypustíš hovadinu. tohle byl parádní kousek toho, kdo to vymyslel. Na jedné stage hrála kapela, a mezitím se na te vedlejší připravila další. Jak na první kapela skončila, tak na druhé začala. Když ses hezky postavil mezi ty stage, nemusels nikde přecházet, což se hodilo hlavně když po sobě hrály 2 kapely, které máš moc rád. 3/4 večera se dalo prostát na jednom místě a vidět dost kapel zpěváků nebo zpěvaček hezky z blízka :)

| 91
Martina
Martina - 03 srpna, 2012 - 21:43

na obou podiích se nehrálo, vždycky jedna hrála a druhá zvučila do sluchátek .... já tam byla a nejvíc mě zklamali s protikoncertem Bryana Adamse, hrál Brichta a bylo to tak příšerně nazvučený, že se to tlouklo ... přišlo mi to jako "neúcta" vůči hvězdě jeho kalibru

| 78
AV
AV - 05 srpna, 2012 - 11:02

Postavit Brichtu proti Adamsovi je podle mě neuvěřitelná neúcta vůči Bryanovi. Zvláštní ale je, že třeba v recenzi na idnes.cz - http://goo.gl/pbamq se píše, že ani publikum s ním nespolupracovalo (viz. chorál 18 till I die) Možná z toho plyne poučení pro pořadatele, zda příští rok "vyhodit" tolik peněz za světovou megahvězdu, když jí pak ani nedokážou udělat patřičné podmínky, jaké si zasluhuje. Vím, jak to na koncertu Bryana má vypadat "normálně" a z toho plyne, že kdo chce na konci slyšet Straight from my heart, musí asi na regulérní koncert, případně na festival do zahraničí, kde snad naštvaný Bryan nezkrátí vystoupení :)

| 53
Vivaldi
Vivaldi - 07 srpna, 2012 - 23:00

No možná jsem to špatně pochopil ale píseň Straight from my heart hrál jako poslední!!! A koncert to byl dobrej ani nesouhlasim s tim jak o pár článků víš někdo píše že publikum nespolupracovalo. Byl jsem v kotli a viděl pár videí a nemyslim si že atmosféra byla špatná. Já s toho mám super dojem. Akorád nemůžu hodnotit zvuk vzadu v areálu protože vpředu byl zvuk naprosto v pořádku. Ale slyšel jsem že vzadu bylo prd slyšet i se o tom hodně píše tak nevim co bylo špatně. Co se týče ostatního možná by chtělo míň pít a lidi by tady nepsaly takový sra...!

| 68
AV
AV - 12 srpna, 2012 - 22:28

Omlouvám se, spletl jsem si to s All for love, která se na aktuálním turné hraje jako poslední. Nedohranou Straight from my heart jsem narážel taky na to přerušení uprostřed téhle "srdcovky" mnoha fanoušků a to, že Bryan prohlásil něco nehezkého směrem na pódium s Brichtou... (pro mě bez debat že oprávněně). Doufejme, že zanevřel jen na Benátskou noc a ne na celou Českou republiku.

| 96
JM
JM - 05 srpna, 2012 - 11:14

Za to Kai Hansen z Gamma Ray, kteří hráli po Adamsovi, si publikum nakonec chválil a byl spokojený i přes to, že na metalových festivalech je publikum mnohem živější... Musel sice zařadit I Want Out již doprostřed setu, ale aspoň to publikum trochu nabudilo :-)

| 78
Aneta :-)
Aneta :-) - 07 srpna, 2012 - 22:32

Poznámka pro autora: těch 30 Kč za kelímek ti vrátili, když jsi přinesl kelímek zpět. Udělali to proto aby se po areálu neváleli kelímky od piva. Protože když dáš za kelímek 30 Kč tak si rozmyslíš jestli si ho necháš nebo jestli ho hodíš lidem pod nohy... :-)

| 101
JO
JO - 08 srpna, 2012 - 01:43

To vím, ale je zcela neadekvátní částka. Výrobní cena toho kelímku je skoro nic a když ho přinesu s ohlim klipem, tak ztrácím 30 Kč. Nepočítám to, že jsem na festivalu a ne v hospodě, kelímek se velmi rychle a lehce ztratí. Pokud jde o čistotu, sběrači kelímků vždy rádi zařídí uklizenu louku, radšim jim dam korunu za každej kelímek než pučovat si za absolutně nesmyslnu cenu.

| 90
BeoWulf
BeoWulf - 03 září, 2012 - 22:57

Kelimky nejvic nej.. Je to bezna praxe na festivalech venku. A jsem rad ze to konecne dorazilo i k nam.. svuj ucel to plni dobre

| 60
Lili
Lili - 08 srpna, 2012 - 00:20

Naprosto souhlasím Malá skála je nenahraditelná (bude mi chybět česnečka z okna :D) Tady to šlo ale přišlo mi to jako úplně jinej festival. A to nejen místem ale i lidmi a složením kapel. Místo přátelského hulákání ahóój a veselí mi všichni přišli strašně vážný. Chyběli mi tam ti fajn pankáči a rockeři co vždy jezdili, ale chápu je nebylo na co. A co se týče Bryana tak mám jen jedno slovo Zklamání , a to ohromné. Jeho písničky miluju od dětství a neskutečně jsem se těšila až uvidím a uslyším toho genia co složil I Do it for you. Hrál dobře, byl dobrej, ale nebylo to ono. Popravdě před dvěma lety jsem měla z Garyho Moora nepopsatelně hlubší prožitek a doslova mi to tenkrát vyrazilo dech. Možná jsem ale jen čekala příliš když jsem myslela že světoznámá mnou oblíbená legenda podá srovnatelný výkon jako pán téměř nad hrobem který má sice slavný skladby ale jeho skoro nikdo nezná.Jo a pan zvukař na kofola stage by si měl pořídit buď hudební sluch, nebo jinou práci, na Tublatance jsem myslela že ho zabiju a dál se už mé vražedné sklony jen násobily :D

| 63
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 08 srpna, 2012 - 00:26

Esi je ti 30 za kelímek moc, přijeď na MoR... tam byl letos za 50,-

| 59
JO
JO - 08 srpna, 2012 - 01:43

Vím, je to síla.

| 75
JM
JM - 08 srpna, 2012 - 16:45

A taky mi přišlo, že si lidi ten kelímek trochu víc hlídali... Ale je pravda, že je nesmyslný nevracet zálohu, pokud je kelímek poškozenej. Tady už je i 30 korun absurdní.... To už je skutečně sprostý rejžování.

| 77
Ebeca
Ebeca - 08 srpna, 2012 - 20:36

No, já nevím, ale kelímek mi vydržel od pátku až do neděle (alespoň tam nebyl takovej svinčík) a to nemám pocit, že bych se zrovna šetřila, takže se asi uchránit dal a nepřišlo mi, že by u Bryana nebyla atmosféra či nebyl slyšet (já osobně mu rozumněla každé slovo), ale je fakt, že jsem byla poměrně vepředu, takže těžko soudit, jak slyšeli ti vzadu :o)

| 90
cizmi
cizmi - 10 srpna, 2012 - 11:02

Koukám, že někteří jedinci nepochopili smysl "pronájmu" kelímků.

| 89

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙