Další zastávkou festivalu Hrady CZ byl Švihov
Program festivalu započal v pátek, kdy se představily pouze tři kapely. Není proto divu, že tento den nebyl pro diváky moc atraktivním. Úvod patřil skupině UDG, která měla v publiku nejednoho fanouška. Po tradičním vyhlášení nejlepší karnevalové masky vystoupila začínající kapela Nebe. Ta hrála písně ze svého debutového alba, jehož produkci měl na starost Richard Krajčo. Richardův vliv byl na všech písní znát. Diváky však kapela Nebe moc nezaujala a jejich monotónní písně spíše unavovaly. Po nich už přišla na scénu skupina Chinaski a prostor před pódiem se rázem zaplnil. Během jejich skvělého vystoupení, kdy zahráli většinu svých starých dobrých hitovek, nejeden divák zapomněl i na to, že po celou dobu mrholilo. Chinaski dokázaly publikum plně vyhecovat k tomu, aby jim pomohlo svými hlasivkami pět jejich známé písně. Poté se většina diváků v poklidu rozešla do svého přechodného bydliště ve stanovém městečku umístěném na louce hned vedle švihovského hradu.
Visací Zámek se svou punkovou show
Zahájení sobotního programu měla na starost kapela MOTHER'S ANGELS z Litomyšle, ihned poté dostal diváky do varu Xindl X. Oproti pátku zde bylo již v tak brzký polední čas minimálně dvakrát více lidí a dav mířící do areálu hradu neubýval. S přibývajícími diváky se začínaly objevovat první nedostatky, které festival měl. Jednou z nich bylo jistě umístění stage B. Prostor před ní byl na dost nerovném terénu, který způsoboval, zejména v nočních hodinách, mnoho pádů a navíc znemožňoval dostatečný výhled pro tisíce očí dychtivých fanoušků. Další výtkou by bylo malé množství tojtojek. To způsobovalo problémy zejména dámám, které z jistých důvodů nemohly na mobilní pisoáry. Vystály si tak mnohdy až 15 minutovou frontu, než si mohly ulevit. Však největším nedostatkem pro všechny pijany piva byla jeho cena, pro leckteré i značka. Po celém areálu byly k mání pouze Krušovice, a to za 35 korun. Tento monopol krušovického piva lezl mnohým zúčastněným na nervy chuťových buněk, tudíž nebylo divu, že spíše brali v útok stánek s velkopavlovickým vínem.
Ani deštivé počasí neodradilo fanoušky skupiny Horkýže Slíže
I přes nějaké nedostatky, které se festivalu daly vytknout, je nutno vyzdvihnout vskutku hvězdné obsazení účinkujících kapel. Jednou z největších lákadel byla skupina Horkýže Slíže, na kterou se před podiem sešly tisícovky diváků. Jejich vystoupení mírně narušil déšť, díky kterému se stal velmi cenným majetkem deštník či pláštěnka. To ale lidi neodradilo a naplno poskakovali pod deštníky na hitovky této slovenské kapely. Za deštivého počasí se posléze představila skupina Polemic. Poté přišla na řadu skupina No Name, která diváky v tomto šmurném počasí spíše uspávala. Jisté vysvobození přinesla až kapela Monkey Business. Ta dorazila na pódium v čele se svým frontmanem Matějem Ruppertem v krátkých riflových sukních. Matěj po celou dobu diváky svým vystoupením bavil. V jistou dobu se i snažil kvůli lepšímu rozhledu zdolat vrchol konstrukce stage.
Matěj Ruppert zdolávající jeho stage
Diváky dále bavila kapela Sto Zvířat. Během jejich skáčkového vystoupení se na vedlejší stage mezitím připravovala kapela Nightwork. Že byla jedním z největších lákadel festivalu, dokazovalo i to, že prostor před pódiem se již půlhodiny před začátkem jejich vystoupení plně zaplnil. Nutno říci, že kapela nezklamala a po předchozích kapelách se jí povedlo fanoušky neustále udržovat ve varu. Navíc se během vystoupení mnohý z fanoušků přiznal ke své homosexualitě. Poté diváky lehce uspal svým vystoupením Tomáš Klus, proto nebylo divu, že mnozí návštěvníci festivalu se spíše usadili ve stanu Óčka, kde si trsli na taneční muziku z produkce jejich dýdžeje. Skvělou tečku za švihovským festivalem obstarala kapela Mig 21.
Chlapecká striptýzová kapela Mig 21
Další zastávkou festivalu České Hrady CZ bude 27. — 28. července Kunětická hora, kde bude podobné obsazení účinkujících jako ve Švihově. Proto vám tento festival nebo festival na dalších zbylých českých a moravských hradech můžeme vřele doporučit. Více info ZDE.