Fair Trade: Dokážeme i my být sami k sobě a ostatním féroví?
Fair trade se do češtiny překládá jako spravedlivý obchod. Jde o to, že výrobci, převážně kávy, kakaa, čaje, cukru a exotického ovoce, dostanou za své výrobky zaplaceno férově.
S tímto nápadem se přišlo po druhé světové válce. V roce 1969 byl v Nizozemí otevřen první „Světový obchod“, kde šlo hlavně o obchod s řemeslnými výrobky a později byl rozšířen i do oblasti zemědělství.
FT se snaží o to, aby výrobci dostali za své zboží tolik, kolik potřebují pro udržení výroby a uživení své rodiny. Dále řeší pěstování s ohledem na životní prostředí a také, aby děti mohly chodit do školy a vzdělávat se.
Spravedlivý obchod je zaměřen hlavně na rozvojové země jako Afriku, Asii a Latinskou Ameriku. Dnes je do tohoto projektu zapojeno přes 2, 5 milionů pěstitelů a řemeslníků.
Principy Fair Trade:
-
Spravedlivá cena
-
Rozvoj komunity
-
Ochrana přírody
-
Dlouhodobé obchodní vztahy
-
Důstojné pracovní podmínky
-
Rovnoprávnost
-
Demokracie
-
Zákaz dětské práce
Jak tedy poznat výrobek, který garantuje fair trade? Fairtradovým výrobkem je výrobek, který pochází od certifikovaných výrobců Fairtrade International a od členských organizací. Existuje několik společností, které se férovým obchodem zabývají. V ČR je to například Gepa, Fair Trade Original či EZA.
Projekt FT je rozšířen po celém světě. 10. května proběhnou Oslavy Světového dne pro fair trade.
A kde všude můžete výrobky s tímto označením zakoupit v České republice? Pro kávu se můžete stavit v Mamacoffee, Marks & Spencer nebo ve Starbucks. Pokud nejste milovníkem kávy, tak čaje seženete opět v Mamacoffee, Marks & Spencer, ale také v obchodním řetězci Tesco či obchodu NaZemi. No a pro závisláky na čokoládě se také něco najde. Ta je stejně jako káva i čaj k dostání v Mamacoffee, Marks & Spencer, nebo například v Country Life.
Pokud se vám nechce jezdit do centra Prahy, tak i u nás v kampusu ČZU jsou tyto výrobky k dostání. Po různých fakultách jsou rozmístěny automaty s kávou. Několik výrobků jako čaje, kávy a čokolády jsou k mání v ČZU shopu. A nově se na PEF v automatech objevila čokoláda a sezamová tyčinka.
Chcete se o projektu dozvědět, a ochutnat, více? Zajděte se podívat na výstavu na téma Příběh férové kávy. Celá akce je pořádána spolkem Be Fair na ČZU. Tato výstava se bude konat od 30. března do 1. dubna v prostorách Atria Provozně ekonomické fakulty.
Zaujal vás projekt o férovém obchodě? Co si o tom myslíte vy? Napište nám to do komentářů!
Co kdyby se vedení ČZU začalo chovat taky férově ? A začal bych tím nejvyšším .
Mrkni taky na tohle
Komentáře
Těžko chtít od někoho, kdo celý život prožil v jediné instituci a nasákl místní zvyky, aby se změnil.
Co kdyby se vedení ČZU začalo chovat taky férově ? A začal bych tím nejvyšším .