Fenomén Bitcoin. Už platíte virtuální měnou?
Světlo světa Bitcoin spatřil 3. ledna 2009 a od té doby se z hračky pro finanční nadšence přetransformoval za 5 let do tématu mezinárodního měřítka. Baví se o něm vlády největších mocností světa, ale i finanční geekové doma u televize. Za vznikem Bitcoinu je osoba prezentující se pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, ale nikdo přesně neví, kdo nebo jaký kolektiv skutečně stojí za tímto počinem.
Bitcoin je plně decentralizovaná měna, což znamená, že nemá žádnou centrální banku, všechny mince a transakce vytváří členové sítě Bitcoin jako kolektiv. Díky decentralizaci jsou transakce vyřizovány ihned bez jakýkoliv prostředníků, jako jsou banky nebo kreditní společnosti. Podle zdrojů je také princip sítě Bitcoin zajištěn kryptografií se silným šifrováním, které je prozatím v dnešní době neprolomitelné.
Všechny transakce si navíc udržují jistou anonymitu díky použití systému řetězců, neboli unikátních identifikátorů, které vám umožní přijímat a odesílat Bitcoiny bez nutnosti sdílet jakákoliv osobní data. O softwarovou stránku Bitcoinu se stará organizace Bitcoin Foundation, která vznikla v září 2012. Díky tomu, že je Bitcoin open-source, tak ani samotná nadace nebo kdokoliv jiný, ať už to je tvůrce nebo vláda, nesmí měnu ovlivňovat, padělat, kontrolovat transakce nebo jakýmkoliv způsobem poškozovat bez souhlasu a schválení většiny uživatelů sítě.
Jak to vlastně celé funguje? Bitcoin funguje trošku jinak než naše koruny, díky kterým si můžete dopřát nejednu delikatesu z naší vyhlášené menzy. České koruny určuje trh a centrální banka, která podle potřeby tiskne peníze. U Bitcoinu je už od samotného vzniku určeno, kolik „peněz“ bude vypuštěno do světa, v danou chvíli je jich cca 13,5 miliónů a v roce 2033 jich bude kolem 21 miliónů, čímž celé zvětšování bubliny skončí.
A co mají daně společného s decentralizovanou měnou?
Abyste mohli s Bitcoiny začít, musíte si na mobil nebo do počítače nainstalovat program, který vám vytvoří Bitcoinovou peněženku. Spolu s peněženkou vám bude přiděleno několik unikátních identifikátorů, které zastávají stejnou funkci jako číslo bankovního účtu. Poté se stáváte součástí jednoho obřího bankovního systému a můžete posílat transakce Bitcoinů, jak se vám zlíbí. Jak ale přijít k takovým Bitcoinům?
Bitcoiny můžete získat dvěma způsoby, můžete je koupit nebo vytěžit. Zakoupit je můžete už i v českých směnárnách, jako jsou portály Simplecoin nebo Dagensia, nebo také přes zahraniční servery. Jak už bylo výše zmíněno, Bitcoiny se dají i těžit, i když v dnešní době díky medializaci a vytváření minerských skupin (poolů) už dost těžko. Jako mineři propůjčujete svůj výkon vašeho počítače k ověřování transakcí pomocí řešení obtížných matematických operací. A tímto si mineři můžou přijít na nějaký ten Bitcoin, protože jsou to zrovna oni, kdo se dostávají jako první k nově uvolněným mincím a je právě na nich, jestli je vyšlou do světa.
Teď už víte, co je to Bitcoin a jak se k němu dostat. Možná byste rádi věděli, kde s takovým Bitcoinem zaplatit. Například v USA si můžete bez problému za Bitcoiny pořídit zbrusu nový počítač z dílny DELL a ještě s 10% slevou, ale že můžete zvesela utrácet Bitcoiny i v ČR, to už je něco jiného. Ano, čtete správně, první obchody u nás přijímají nejznámější kryptoměnu a není jich málo. Kdybyste náhodou chtěli vyzkoušet placení Bitcoinem, nejblíže to bude v kavárně Alchymista, poblíž stadiónu Sparta na Letné, nebo o kousek dál v ulici Veletržní v podniku Caffeine. Jediné, co budete potřebovat, je elektronická peněženka s příslušným obnosem a chytrý telefon. Majitelé z vás určitě budou nadšeni, protože jim nejde o marketing, ale i oni se řadí mezi fanoušky Bitcoinu.
Na závěr bych chtěl podotknout, že během psaní článku cena Bitcoinu rozhodně nestagnovala, kurzovní křivka se spíše podobala horské dráze z Matějské pouti než něčemu, co by jen trochu připomínalo stabilní měnu. V tuhle chvíli je kurz 366,17 USD za 1 Bitcoin, což dělá nějakých 8129,34 Kč.
Jednotky Bitcoin
BTC Bitcoin = 1 Bitcoin
mBTC miliBitcoin = 0,001 Bitcoin
μBTC microBitcoin = 0,000001 Bitcoin
Satoshi = 0,00000001 Bitcoin
Názory na Bitcoin se hodně liší, někdo předvídá jeho pád, někdo naopak. Medializace měny určitě přivane další vlny nových uživatelů, ale tato exotická měna není rozhodně pro každého. Navzdory tomu se Bitcoin zaručeně stává něčím víc než jen pouhým pokusem, kterým na začátku nejspíš byl, a při takovémto růstu komunity o něm ještě rozhodně uslyšíme.
Co si myslíte vy o téhle virtuální měně?
Mrkni taky na tohle
Komentáře
Je vtipné, jak se už léta snaží velké banky zavést placení mobilem. Musíte mít mobil podporující NFC, musíte mít správnou banku, správného operátora a milion věcí. Dokonce i Apple podlehl a s tříletým zpožděním vyvinul vlastní systém. Jak by bylo všechno jednodušší, když bychom mohli využívat bitcoin v běžném životě. Vše rychle, jednoduše, jedna aplikace a internet. hotovo... Mastercard, zamysletese ;-) :-D
super článek. díky
Zajímavé doplnění tématu: 1) http://www.lupa.cz/clanky/bitcoin-jako-nejhorsi-investice-roku-doslo-na-slova-kritiku/#utm_source=rss&utm_medium=text&utm_campaign=rss 2) http://www.lupa.cz/clanky/paralelni-polis-v-prazskych-holesovicich-vyrostla-bitcoinova-mekka/
Ten kdo toto vymyslel by si bezesporu zasloužil Nobelovu cenu za ekonomii. Jenom představa decentralizované měny v roce 2008, v naprosto kapitalistické společnosti, kde se platí daně i za dýchání, byla nemyslitelná... A pár let na to už platí studenti školné pomocí kyptoměny. http://www.novinky.cz/internet-a-pc/348674-prvni-student-v-cesku-zaplatil-skolne-bitcoiny.html Bohužel obrovská nestabilita krapet znemožňuje masivnější rozšíření.
A co mají daně společného s decentralizovanou měnou?