Karel Schwarzenberg o lesnictví a myslivosti aneb další kníže na Céčku

25. 03. 2010 7 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Tuto středu nás na ČZU navšívil senátor Karel Schwarzenberg. Po přednášce na SICu však místo nasednutí do luxusní limuzíny zamířil zcela neomylně do Klubu C, aby zde pohovořil se studenty. Stal se tak již druhým knížetem, který v tomto akademickém roce navšívil Céčko. Samozřejmě si také našel čas, aby nám odpověděl na několik otázek.

Na SIC přijel Karel Schwarzenberg krátce po sedmé hodině. Řeknu Vám upřímně, bál jsem se odborné přednášky o metodách kacení, svozu dřeva a volbě nejlepší zbraně na jelena. Jako informatik vím o svozu dřeva jen to, co jsem se naučil v Transport Tycoon Deluxe:) Přednáška se naštěstí nesla v jiném duchu.

Schwancenberg_v_SICu_13

Kníže hovořil asi 20 minut obecně o lesnictví, stavu českých lesů a zabrousil také do historie. O lese vím asi tolik, že borůvky mi chutnají a dobře to tam hoří. Nemohu tak kvalifikovaně soudit, ovšem zdálo se mi, že kníže moc dobře ví o čem mluví. Po těchto dvaceti minutách probíhala diskuze se studenty. Celou přednáškou se linulo sdělení, že dnešní učitelé a lidé co lesy obhospodařují do nich nechodí a nemají praktické zkušenosti s jejich správou. Upozorňoval na to, že dobrý lesník by měl znát každý kout svého lesa.

Schwancenberg_v_SICu_16

Schwancenberg_v_SICu_27

Po skončení diskuze se pan senátor odebral do Klubu C, kde si postupně sednul k několika stolům a pohovořil se studenty. My jsme se ho zeptali na několik otázek.

Schwancemberg_na_Cecku_3

Chutná vám tu pivo?

No už je ho příliš.

A kolikáté máte?

Teď je druhé. Ale jak známo, nejlepší je vždycky třetí.

Vy jste přijel už za tmy, měl jste čas prohlídnout si náš areál?

Příliš málo. Poněvadž, já sem měl… Dneska ráno jsem začínal v Hamburgu a prostě dneska je takový den, kdy jde jedna věc po druhé až příliš rychle.

Pak tu máme také ten fenomén těch studentů, kteří hovno dělají a zůstávají na univerzitě semestr po semestru a užívají si to. Já jsem částečně patřil k těmto taky.

Jak vzpomínáte na svá studentská léta?

Jó, to už je tak dávno, že už to není pravda…

Byl jste pilný student?

Ne! Ne, já jsem byl mizerný student. Já jsem studoval lesnictví v Mnichově tehdá, sice zkoušky jsem neudělal, ale zato jsem znal všechny dobré podniky ve Schwabingu. To byla univerzitní čtvrť. Tedy z tohoto pohledu, to musím uznat, jsem byl velmi pilný student.

kaja

Teď se trochu vrátíme k té přednášce, co jste měl. Pro studenty, kteří nejsou z FLD se mohlo zdát, že lesnictví je u nás ve velmi špatném stavu. Je to pravda?

Ano. Podívejte se, vezměte si jednoho tady z.. najděte si učitele, který se vyzná v lese a jděte tam s ním. Uvidíte co Vám to dá.

Problém je tedy v praktických zkušenostech?

Bohužel. Oni chodí jenom na houby a dívají se jenom do země, poněvadž tam ty houby rostou. Málo kdo jde lesem a dívá se v jakém je ten les stavu, což ale taky chápu. Když člověk v tom nevyrost a v lesnictví není sběhlý, proč by ho to mělo zajímat.

V tom si ke stolu přisedl punkáč Wáňa se slovy: „Nelekejte se mě, já sem si přised nově.“ A po krátkém seznámení, jal se vyptávati co kníže pije a zanedlouho před námi stáli 4 panáky drsoňe.

Schwancemberg_na_Cecku_17

O panák a pivo později...

Budeme tedy pokračovat… Dotkneme se trochu politiky. Vy jste v září uvedl, že byste zavedl nový resort pro vysoké školy a vědu. Můžete nám to nějak jednoduše přiblížit?

Řeknu vám upřímně, tohle je věc, kterou u nás stále ještě diskutujeme. Asi v tom konečném programu nebude, ale máme zde silné křídlo a já se spíše k tomu kloním. Je to takhle například v Rakousku - věda, vysoké školy, akademie a tyto instituce pod jedním ministerstvem, kultura a školství, až do maturity, pod jiným. Nejsme ještě stoprocentně přesvědčeni, ale velmi vážně o tom uvažujeme, ano.

..člověk je potvora, a když za něco nemusí vůbec platit, tak si toho neváží.

Také jste v tom programu uvedli, že byste zavedli školné na vysokých školách. Nemyslíte si, že to bude bariéra pro určité skupiny obyvatel?

Ne. Já vám něco řeknu: školné ano, ale zároveň s tím školným musíme zavést systém takový, aby ti kteří opravdu nemají peníze a jsou nadaní dostali půjčku od státu. Tedy rozumíte, bezúročnou. A to ze dvou důvodů: Za prvé, nějaké peníze do toho systému potřebujeme dostat. A za druhé člověk je potvora, a když za něco nemusí vůbec platit, tak si toho neváží. Když alespoň minimální částku platím, tak si toho vážím. Takže, to školné by nebyla nějaká vysoká částka, v zásadě každý normální student by si to mohl dovolit. A když prokáže, že na to nemá, tak až skončí studium tak by to měl splácet. Byla by to bezúročná půjčka. Pak tu máme také ten fenomén těch studentů, kteří hovno dělají a zůstávají na univerzitě semestr po semestru a užívají si to. Já jsem částečně patřil k těmto taky, tak vim o tom...

Vy jste pro zrušení státních maturit, je to pravda?

No, to že musí být po celé republice jedna maturita… Já ten systém nemám rád. Já jsem vyrostl a maturoval, když každá škola měla vlastní maturitu. Školy byly dokonce lepší, než jsou dnes a i výsledky byly lepší. Já teoreticky chápu, že by někdo chtěl, aby od Aše po Hodonín byly všechny otázky stejné. Přiznejme si, každá škola je jiná, každá třída je jiná a jen dobrý pedagog připraví otázky tak, aby to odpovídalo dané třídě.

Zeptáme se na poslední tradiční otázku. Co si myslíte o klecovém chovu drůbeže?

Teď jste mě přivedl k tomu, že žádný kuřecí nejím, jenom to co mi teďka pobíhá u mě na dvorku, to sežeru. Ale přetvoření živého tvora v tovární výrobek… řeknu vám upřímně, já to nemám rád. Také to nedělá dobré maso.

Schwancemberg_na_Cecku_35

Pan senátor poseděl dohromady u čtyřech stolů, vypil dvě piva, jedno malé a drsoně. Opustil nás po jedenácté hodině.

Všechny fotografie z přednášky a návštěvy Céčka najdete na facebooku.

JM

Autoři: Jan Masner
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

09. 03. 2018 0

Výstava Život a doba Karla Čapka

Číst více
01. 05. 2017 4

Začíná zkouškové! Tipy na místa, kde se můžete učit!

Číst více
09. 04. 2017 0

Zjistěte kde a jak si vyhodit z kopýtka tenhle týden

Číst více

Komentáře

Uživatel
Juraj Pis
Juraj Pis - 26 března, 2010 - 09:33

Dobry den,<br /><br />prosim o korekturu informace o iniciaci prednasky, jelikoz tato BYLA iniciovana Erbia Student Club a nikdo jiny to z okoli pana senatora neinicioval.<br /><br />S pozdravem<br /><br />Juraj Pis<br />ESC

| 68
admin
admin - 26 března, 2010 - 10:41

Dobrý den,<br /><br />Ptal jsem se ten večer na Céčku Vás i Vašeho kolegy. Oba jste potvrdili, že přednáška byla iniciována někým z okolí senátora Schwarzenberga. <br /><br />JM

| 66
Juraj
Juraj - 28 března, 2010 - 23:06

To jste nam spatne porozumnel. Ja jsem pouze hovoril o tom, ze jsem prednasku domlouval pres jeho sekretarku. Toto vse. Napad na prednasku prisel z ESC a slo to normalni cestou, oslovenim kancelare pana senatora. A dovolim si i tvrdit, ze napad na osloveni pana senatora je muj vlastni, jelikoz jsem s nim puvodne prisel uz pred pul rokem.

| 61
admin
admin - 29 března, 2010 - 09:58

Pokud odpověď ANO na otázku zda tuto přednášku inicioval někdo z okolí senátora znamená nepochopení…

| 44
Juraj
Juraj - 29 března, 2010 - 10:17

Pokud odpověď ANO na otázku zda tuto přednášku inicioval někdo z okolí senátora znamená nepochopení…[/quote]<br /><br />Tak to nevim, kdo to ano rekl, protoze ja jsem to nebyl a ani kolegove to pry nebyli.

| 95
admin
admin - 29 března, 2010 - 12:56

Pokud odpověď ANO na otázku zda tuto přednášku inicioval někdo z okolí senátora znamená nepochopení…<br /><br />Tak to nevim, kdo to ano rekl, protoze ja jsem to nebyl a ani kolegove to pry nebyli.<br /><br />Ano, byl jste to vy.

| 70
hm
hm - 10 května, 2010 - 15:50

vtipný, ale ten češtin... "by jste", ale no tak, opravte si to na "byste

| 77

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙