Naše pivovary - 1. díl: BERNARD

26. 11. 2010 0 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
  V rámci nové rubriky "NAŠE PIVOVARY" vám, našim milým čtenářům, zejména těm, majícím v oblibě zlatavý mok jménem pivo, budeme chtít přiblížit většinu našich menších, hlavně rodinných pivovarů v České republice. Chtěli bychom těmito články odvrátit vaši pozornost od stereotypního pochlastávání propagací prorostlých značek piv a nabídnout a doporučit vám nějakou lepší alternativu. V prvním z mnoha dílů si přiblížíme Rodinný pivovar Bernard.

Historie pivovaru

Bernard vznikl 26. října 1991, kdy se Stanislav Bernard, Josef Vávra a Rudolf Šmejkal rozhodli oživit humpolecký pivovar, vybudovaný v 16. století. Netrvalo dlouho a Rodinný pivovar v Humpolci a pivo značky Bernard se velmi rychle stala známou prémiovou značkou s působením v celé České republice. V současné době se rodinný pivovar Bernard neustále rozrůstá, především díky velkému množství úspěchů na trhu se svými produkty.

Stanislav Bernard, spolumajitel pivovaru

Výroba piva

Bernard nevyrábí svá piva klasickou cestou, pasterizací. Při pasterizaci, kterou používá většina velkých pivovarů, se pivo zahřívá na teplotu vyšší než 80 °C, čímž jsou všechny přítomné mikroorganismy v pivu zničeny. Tento drastický zásah, kdy je pivo tepelným šokem „vytrženo" z klidu ležáckého sklepa, sice zaručuje dlouhou trvanlivost, ale poškozuje samotnou vůni, chuť a barvu piva. Především však jeho výživnou a zdravotní hodnotu. V Rodinném pivovaru Bernard se proto rozhodli pro tu druhou, originální vlastní cestu výroby piva, mikrofiltrací. Mikrofiltrace je sice náročnější, ale vůči konzumentům rozhodně poctivější. Na konci procesu totiž pivo při zachování teploty 2 °C přefiltrujeme přes speciální mikrobiální filtr, na kterém dochází k zachycení všech mikroorganismů. Pivo tím nemění svou vůni, barvu ani chuť a uchovává si všechny výživné a zdravotní hodnoty. Tudíž se k zákazníkovi dostává "skutečně" pivo.

Kvašení piva ve spilce

Druhy piv

NEALKO

Bernard s čistou hlavou

Originální nepasterované nealkoholické světlé pivo. Zachovává si původní chuť piva, barvu a mladinovou vůní. Je příjemně hořké s bohatou pěnou.

Alkohol: max. 0,5%

Průměrná cena v maloobchodech: 12,- Kč

Bernard s čistou hlavou Jantar

Nealkoholické polotmavé pivo Bernard s čistou hlavou Jantar je vyráběné originálním výrobním postupem bez pasterizace. Má jantarovou barvu a snoubí v sobě harmonii karamelově sladké vůně s příjemně hořkou chutí.

Alkohol: max.0,5%

Průměrná cena v maloobchodech: 19,- Kč

Bernard s čistou hlavou Švestka a Višeň

Nealkoholický osvěžující nápoj.

Alkohol: max.0,5%

Průměrná cena v maloobchodech: 21,- Kč

ALKO

Bernard tradiční české světlé pivo

Nepasterizované světlé výčepní pivo s intenzivní hořkostí, výrazným řízem, s chmelovou vůní a s bohatou pěnou.

Alkohol: 3.8%

Průměrná cena v maloobchodech: 9,- Kč

Bernard tradiční český světlý ležák

Nepasterizovaný tradiční ležák s chutí vyvážené hořkosti v harmonii s lahodnou plností, chmelovou vůní a s bohatou pěnou.

Alkohol: 4.5% 

Průměrná cena v maloobchodech: 13,- Kč

Bernard černý ležák s jemnými kvasnicemi (nefiltrovaný tmavý ležák)

Vařené ze čtyř druhů sladů, s výraznou plnou chutí s jemnou hořkostí. Pro svoji výraznou chuťovou odlišnost je ojedinělý na českém pivním trhu.

Alkohol: 5,1 %

Průměrná cena v maloobchodech: 21,- Kč

Bernard jantarový ležák s jemnými kvasnicemi (nefiltrovaný řezaný ležák)

Jde o pivo obohacené kulturními kvasinkami. Využívá se zde vhodné kombinace světlého a karamelového sladu. Hořkost je v harmonii s jemnou karamelovou vůní a plnou chutí.

Alkohol: 4,7%

Průměrná cena v maloobchodech: 21,- Kč

Bernard sváteční ležák s jemnými kvasnicemi (nefiltrovaný světlý ležák)

Exkluzivní pivo oceněné od svého uvedení na trh (1995) českým Sdružením přátel piva, získalo ocenění jako "nejlepší speciální pivo v ČR". Je to pivo šampaňského typu, jehož dokvašování probíhá přímo v lahvích. Vyniká výrazným řízem, jemnou kvasinkovou chutí a vůní. Na dně lahví se nachází kvasinková sedlina, takže pivo je při konzumaci lehce zakaleno.

Alkohol: 5,0%

Průměrná cena v maloobchodech: 27,- Kč

Bernard s těžkou hlavou "OX"

Speciální silné světlé pivo, které není chuťově těžké, ale má příjemnou chuť a vůni. Ve srovnání s ostatními našimi pivy má upraveno chmelení.

Alkohol: 5,8 %

Průměrná cena v maloobchodech: 30,- Kč

Hodnocení piv - výsledky degustace

Degustace piv proběhla v redakci iZUNu pod odborným dohledem. Zúčastnila se jí většina redakce a pomocný sládek ze Suchdolského Jeníka Pavel Braný.

Pro hodnocení byla použita stupnice od 1-5 (1- nejnižší, 5 - nejvyšší hodnocení, celkem 15 max.).

Hodnocení vybraných druhů piv podle redakce

Hodnoceno

Druh piva

Nealko -švestka

Nealko - višeň

Světlé pivo

Jantarový ležák

Sváteční ležák

Černý ležák

VŮNĚ

4

4,25

3,75

3,25

3,25

2

BARVA

3

4,25

3,75

3,75

3,75

4,25

CHUŤ

2,75

3,5

3,5

4

4

3.5

CELKEM

9,75

12

11

11,5

11,5

9,75

Celkové hodnocení redakce: Jsme celkem zděšeni z toho, že jako nejlépe námi hodnocené pivo vyšlo nealko višeň. Možná si toto hodnocení zasloužilo zejména jeho výrazným aroma. Dále jsme také vysoko hodnotili jantarový a sváteční ležák. Tyto piva jsou opravdu výjimečně dobrá. Dobře drželi pěnu, chuť měli bezkonkurenční a vůně zejména u jantarového ležáku byla velice znamenitá.

Hodnocení vybraných druhů piv podle odborníka Pavla Braného.

Hodnoceno

Druh piva

Nealko - švestka

Nealko - višeň

Světlé pivo

Jantarový ležák

Sváteční ležák

Černý ležák

VŮNĚ

2

3

4

3

4

3

BARVA

4

5

4

5

5

4

CHUŤ

3

3

4

5

5

4

CELKEM

9

11

12

13

14

11

Celkové hodnocení pomocného sládka: Musím uznat, že sváteční ležák byl opravdu ze všech degustovaných piv nejlepší. Měl velice vyváženou chuť a byl dobře pitelný. Je to zástupce opravdových, klasických českých piv. Světlé pivo Bernard je taková výčepní klasika. Však nealko piva s příchutěmi se podle mého názoru snad za piva ani považovat nedají. Každý má však jiné chutě, někomu chutná to, jinému zas ono.

Sváteční ležák

Exkurze do pivovaru

Přímo v pivovaru je možná i exkurze. Minimální počet osob na prohlídku je 10, maximálně 20 osob v jedné skupině. V ceně exkurze získáte originální džbánek, ochutnáte několik druhů piv a dostanete dárek. Studenty a důchodce to vyjde na 100,-Kč, 150,- Kč zaplatí ostatní. Pivovar se nachází zde. Pokud se vám nebude chtít do pivovaru osobně, zde se nachází virtuální prohlídka. 

Kam je možné v Praze zajít na Bernarda

Pokud byste rádi zašli v Praze na točeného Bernárdka, není problém. Zde jsme pro vás připravili seznam pražských hospod, kde ho čepují.

Bernard nádherně držící pěnu

Závěrem

Pivo Bernard vám jednoznačně můžeme doporučit. Je to pivo vyráběné tradiční poctivou českou technologií, kterou jistě po ochutnání oceníte. Shodli jsme se na tom, že mezi nejlepší druhy piv Bernardu patří Jantarový a Sváteční ležák. Tyto pivka mají velice vytříbenou specifickou chuť, kterou si mnohé z vás zajisté podmaní. Na klasické denní popíjení několika lahví zlatavého moku doporučujeme Bernarda - světlé pivo (klasickou desítku za pár kaček).

Více info: www.bernard.cz

Celkové hodnocení pivovaru: 8,5/10

JZ

Autoři: Jiří Zavřel
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

22. 11. 2019 0

Gaudeamus Alkotour ČZU 2019: ohlédnutí za titulem

Číst více
01. 04. 2019 0

Co dělat 8. týden semestru

Číst více
26. 11. 2018 0

Kdo nepije s námi, pije proti nám

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙