Naše pivovary — 10. díl: BAKALÁŘ

26. 04. 2012 1 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
V tomto posledním, desátém, dílu o našich pivovarech se blíže seznámíme s pivovarem Bakalář. Přednosti tohoto rakovnického pivovaru určitě dokáže ocenit nejeden milovník zlatavého moku. V jeho nabídce narazíme kromě lahodné desítky i na sedmnáctku, která nás dokáže pořádně skopat.

Historie

Historie pivovaru v Rakovníku začíná roku 1454, kdy mu král Ladislav přiznává „právo mílové“, kterým mu zaručil ochranu a odbyt piva před konkurencí na míli od městských bran. V roce 1588 působil v Rakovníku Jiří Pička Písecký, správce školy, bakalář, jenž rozuměl pivu a v oblibě měl zejména to rakovnické. Po tomto vzdělanci nese rakovnické pivo značku Bakalář až dodnes. V roce 1786 byl dvorním dekretem nařízen konec éry právovárečnictví, čímž postupně rakovnické pivo mizelo z obecních hospod. Zlom přišel až v roce 1867 rozvojem průmyslové výroby, kdy byl v Rakovníku vybudován velký pivovar v areálu bývalých kasáren uprostřed města, kde stojí dodnes.

Před první světovou válkou roku 1914 dosahoval pivovar výstav převyšující 30 000 hl piva. Během této války však pivovar značně trpěl nedostatkem surovin a výstav desetinásobně klesl. V roce 1932 prošel pivovar rekonstrukcí a vykazoval výstav 40 000 hl piva. Tento příznivý vývoj rakovnického pivovaru kočí rokem 1938, kdy byly zabrány Sudety. Tím přichází tehdejší ČSR o 32 % činných pivovarů. Během druhé světové války bylo pivo přednostně dodáváno armádě a do nemocnic. Do hostinců se dostávalo minimální množství. Po válce byl pivovar značně zdecimován a v roce 1957 jej kraj zařadil mezi závody „na dožití“. Vzhledem k rostoucí poptávce v roce 1960 byl však tento názor přehodnocen a výroba se naopak začala modernizovat. Nejvyššího výstavu dosahoval pivovar v roce 1990, a to 200 000 hl. Od této doby pivovar několikrát měnil vlastníka, nicméně se nyní situace ustálila a my si můžeme s radostí vychutnávat pivo Bakalář.

Druhy piv

Světlé výčepní

Lehčí pivo, příjemně hořké, vyvážené chuti a zlaté barvy.

Průměrná cena v maloobchodech:  11,— Kč

Světlý ležák

Oblíbený ležák plné chuti, vařený podle tradiční receptury. Vyznačuje se chmelovou hořkostí, zlatou barvou a bohatou pěnou.

Průměrná cena v maloobchodech:  14,— Kč

Polotmavé výčepní

Plnější pivo rubínové barvy, s jemnou příchutí karamelu a nádechem chmelové hořkosti.

Průměrná cena v maloobchodech:  13,— Kč

Tmavé výčepní

Plné pivo temné barvy s výraznou chmelovou hořkostí.

Průměrná cena v maloobchodech:  11,— Kč

Mimo těchto stálých druhů piv, které pivovar nabízí, se mnohdy můžeme na trhu setkat se speciály, které Bakalář vyrábí při vyjimečných situacích. Jedním takovým speciálem je i Bakalář 17°— Jubilejní speciál — se 7 % alkoholu.

Hodnocení piv — výsledky degustace

Degustace piv proběhla v redakci iZUNu pod odborným dohledem. Degustace se zúčastnila většina redakce a pomocný sládek ze Suchdolského Jeníka Pavel Braný.

Pro hodnocení byla použita stupnice od 1—5 (1 — nejnižší, 5 — nejvyšší hodnocení).

Průměrné hodnocení redakce

Hodnoceno

Druh piva

Světlé výčepní

Světlý ležák Polotmavé výčepní

Tmavé výčepní

VŮNĚ

3

4 4

3

BARVA

3

4 4

5

CHUŤ

4

3 5

4

CELKEM

10

11 13

12

Celkové hodnocení redakce:

Hodnoceno

Druh piva

Světlé výčepní

Světlý ležák Polotmavé výčepní

Tmavé výčepní

VŮNĚ

4

3 3 3

BARVA

3

4 3

5

CHUŤ

3

2 3

5

CELKEM

10

9 9

13

Celkové hodnocení pomocného sládka Pavla Braného:

Světlé výčepní pivo je celkem dobré, s uspořádanou chutí. Jedná se spíše o normální lehčí pivo dobré na žízeň. Světlý ležák má velkou přednost v dlouho pěkně držící pěně. Po prvním napití však přichází pocit zvláštní, možná až lehce nepříjemné, hořkosti. Polotmavé výčepní je průměrné polotmavé pivo se zajímavou barvou a celkem dobrou chutí. Tmavé výčepní je zajímavé především svou dosti tmavou barvou a karamelovou chutí. Toto pivo bych zařadil mezi lepší tmavá piva.

Kam na točeného Bakaláře

Míst, kde se můžeme setkat s točeným Bakalářem, oproti jiným značkám piv moc není. Nejblíže našemu suchdolskému imperiu na něj narazíme v Peter´s Pubu v Bělohorské ulici, který pravidelně čepuje Světlého ležáka a výjimečně i bakalářskou sedmnáctku. Seznam všech míst, kde Bakaláře točí, naleznete zde.

Závěrem

Produkty tohoto pivovaru stojí zcela určitě za to, aby je každý z vás osobně okoštoval. Vřele vám můžeme doporučit Polotmavé výčepní a Tmavé výčepní, která se v našem hodnocení umístila na nejvyšších místech. 

Celkové hodnocení: 8/10

Připravujeme

Závěrečné hodnocení vítězných piv všech deseti pivovarů, se kterými jsme vás blíže seznámili v seriálu o Našich pivovarech.

Autoři: Jiří Zavřel
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

22. 11. 2019 0

Gaudeamus Alkotour ČZU 2019: ohlédnutí za titulem

Číst více
01. 04. 2019 0

Co dělat 8. týden semestru

Číst více
26. 11. 2018 0

Kdo nepije s námi, pije proti nám

Číst více

Komentáře

Uživatel
Václav Š. David
Václav Š. David - 19 června, 2013 - 03:41

Bakaláře jsem objevil teprve před pár měsíci a od té doby mám pro něj slabost. Polotmavou desítku (i když 4,5% alkoholu j už skoro 11) moc pivovarů nevaří, ale ani světlé není špatné. Osobně fandím hlavně pivovarům, co vaří pivo "postaru", např. Ferdinand nebo Žatec, ale Bakalář je jedním z příkladů pivovaru, kde se toto nedodržuje a přesto drží vysokou kvalitu.

| 36

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙