Naše pivovary - 2. díl: KLÁŠTER

17. 12. 2010 1 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Ve druhém díle rubriky „Naše pivovary“ budeme chtít vás, spotřebitele zlatavého moku, seznámit s dalším tradičním českým výrobcem piva. Tentokrát jsme se rozhodli, přiblížit vám pivovar Klášter.

Historie pivovaru

Pivovar Klášter dostal své jméno podle kláštera řádu Cisterciáků, který byl založen ve druhé polovině 12. století, nejspíš už v roce 1177. Velkolepý klášter tehdy patřil k nejvýznamnějším církevním objektům ve střední Evropě. Do dnešních dní se ovšem z kláštera, vystavěného ve stylu francouzské gotiky, zachovala pouze brána s překrásným portálem, která stojí na nádvoří současného pivovaru. Pivo začal jako první v Klášteře vařit Jiří Labouňský z Labouně, který si zde nechal vystavět renesanční zámek. Jeho pivovar vznikl v roce 1570. Od roku 1621 až do roku 1945 byl majitelem panství a pivovaru rod Valdštejnů. V roce 1864 zde Valdštejnové nechali zbudovat jeden z nejmodernějších pivovarů své doby. Koncem 19. století patřil pivovar Klášter mezi sedm největších pivovarů v českých zemích. Budovy postavené před necelými 150 lety slouží k výrobě piva dodnes.

Výroba piva

Srdcem každého pivovaru i pivovaru Klášter je varna. Na varně se působením enzymů ze sladu smíchaného s vodou uvolňují zkvasitelné cukry a další látky. Varní proces začíná ve vystírací kádi, kde se slad míchá s vodou. Ve rmutovém kotli probíhají enzymatické reakce, které ze škrobu a bílkovin sladu uvolňují látky, které pak tvoří tzv. extrakt. Rozpuštěný sladový extrakt se ve scezovací kádi oddělí od nerozpuštěných částí sladového zrna, které se pak oddělí jako tzv. mláto. Odfiltrovaný roztok extraktu se nazývá sladina. Ta se vaří ve chmelové pánvi s chmelem a chmelovým extraktem dodávajícím hořkost – a vzniká tzv. mladina.

Varna pivovaru

Na spilce pak probíhá hlavní kvašení. Mladina se zakvasí kmenem pivovarských kvasnic, přičemž se uvolňuje oxid uhličitý, alkohol a teplo. Toto kvašení probíhá 8–12 dní, podle typu piva, při teplotě 7–10 °C. Výčepní piva leží ve spilce přibližně deset dní, ležáky přibližně dvanáct dní. Prokvašení je denně kontrolováno a teplota se reguluje. Při dosažení požadovaného prokvašení se káď ochladí, kvasinky se usadí na dno kádě a mladé pivo je sudováno do jednotlivých ležáckých tanků.

Spilka pivovaru

Při následné filtraci se z piva oddělují kvasnice. Filtrace probíhá na křemelinovém filtru o celkové ploše 35 metrů čtverečních. Křemelina je přírodní filtr a nezanechává v pivu žádnou stopu.

Druhy piv

Klášter světlé

je nepasterizované, středně prokvašené pivo s odpovídající střední plností, jemnou hořkostí a středním řízem. Chuť je čistá s chmelovým aroma.

Alkohol: 4%

Průměrná cena v maloobchodě: 11,- Kč

Klášter ležák

je nepasterizované, středně prokvašené pivo s výraznou hořkostí, středním řízem a čistým chmelovým aroma.

Alkohol: 4,6%

Průměrná cena v maloobchodu: 12,- Kč

Klášter premium

je nepasterizované, středně prokvašené pivo se silnou plností, výraznou hořkostí, středním řízem a čistým chmelovým aroma.

Alkohol: 5%

Průmerná cena v maloobchodech: 13,- Kč

Klášter Kvasnicový

obsahuje vitální pivovarské kvasnice, jejichž přítomnost dává vzniknout vynikajícímu „živému“ pivu s čerstvou osvěžující chutí, vysokým řízem a vynikající pěnivostí. Přítomnost kvasnic poznáte na první pohled podle typického zákalu piva ve sklenici.

Alkohol: 4,2%

Průměrná cena v maloobchodech: kvasničák se do lahví nestáčí, je možné ho ochutnat pouze ze sudu :).

Hodnocení piv - výsledky degustace

Degustace piv proběhla opět v redakci iZUNu pod odborným dohledem. Zúčastnila se jí většina redakce a pomocný sládek ze Suchdolského Jeníka Pavel Braný.

Pro hodnocení byla použita stupnice od 1-5 (1- nejnižší, 5 - nejvyšší hodnocení, celkem 15 max.).

Hodnocení druhů piv podle redakce

Hodnoceno

Druh piva

Klášter světlé

Klášter ležák

Klášter premium

VŮNĚ

3,2

2,5

3

BARVA

3,8

3,5

3,8

CHUŤ

3,5

2,5

3,2

CELKEM

11,5

8,5

10

Celkové hodnocení redakce:

Tým degustátorů naší redakce předem netušil, o jakou značku piva vůbec jde. Bylo to uděláno proto, aby tím nebyli nijak ovlivněni. Možná díky tomu, že tak trochu nevěděli, co přesně pijí, měli k pivu celkem odpor. Degustátoři se tak trochu rozdělili na dvě poloviny, jedné z nich pivo chutnalo, druhé zas vůbec. Možná je to holt tím, že jsou některé jazýčky zvyklé na stereotypní popíjení Gčka a něco jiného jim holt nesedí. Po sečtení výsledků jsme se však shodli na tom, že nejlépe nám chutnala klasická Klášterní desítka. Nejhůře na tom byla jedenáctka, kterou jsme ohodnotili nejméně body.

Hodnocení druhů piv podle odborníka Pavla Braného

Hodnoceno

Druh piva

Klášter světlé

Klášter ležák

Klášter premium

VŮNĚ

4

4

4

BARVA

3

4

4

CHUŤ

3

4

3

CELKEM

10

12

11

Celkové hodnocení Pavla Braného:

Odborník na piva Pavel Braný měl na rozdíl od redakce zcela odlišný názor. Jakožto nejlepší vzorek hodnotil Klášterskou jedenáctku, nejhorší se mu zas zdála desítka.

Klášter ležák, jedenáctka

Exkurze do pivovaru

Pokud vás zajímá, jak se v Klášteře vyrábí pivo, není nic lepšího než vyrazit do Kláštera osobně na exkurzi. Prohlídka trvá přibližně 45 minut, její součástí je návštěva varny, spilky a ležáckých sklepů, kde je zakončena ochutnávkou. Za exkurzi zaplatíte 150,- Kč studenti však jen pouze 50,- Kč.

Kam v Praze na točeného Kláštera

STEAK HAUS JÁMA

OSTROVNÍ 26

Praha 1

PIZZA PALERMO S.R.O.

SLEZSKÁ 3

Praha 2

PLAVECKÝ STADION PODOLÍ

PODOLSKÁ 74

Praha 4

BLANICE - KOLEJE JIŽNÍ MĚSTO

EKONOMICKÁ

Praha 4

HOSPŮDKA CIHELNA

GRAFICKÁ 26

Praha 5

KLÁŠTERNÍ ŠENK - BŘEVNOVSKÝ KLÁŠTER

MARKÉTSKÁ 1

Praha 6

RESTAURACE CHAPADLO

BĚLOHORSKÁ 203

Praha 6

HOTEL SVORNOST

NOVOZÁMECKÁ 284

Praha 9

HOSTINEC U BAŠTÝŘE

BAŠTÝŘSKÁ 555

Praha 9

Závěrem

Pivo Klášter má určitě svou specifickou chuť, na kterou jen tak po vypití jednoho klášterského lahváče nepřijdete. Proto, abyste tomuto pivu přišli na chuť, budete potřebovat lahví víc a v klidu zkoumat jeho zajímavou chuť. Vřele však také doporučujeme navštívit některou z restaurací, kde mají točeného Kláštera. Točený klášterský je o dost lepší a než se nadějete, už ho máte v sobě. Redakce iZUNu vám může po proběhlé degustaci doporučit Klášterskou desítku, pokud však raděj budete dbát na chutě odborníka Pavla Braného, dejte si raději Klášterskou jedenáctku.

Více info na: www.pivovarklaster.cz

Celkové hodnocení pivaru:  7,5/10

JZ

Autoři: Jiří Zavřel
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

22. 11. 2019 0

Gaudeamus Alkotour ČZU 2019: ohlédnutí za titulem

Číst více
01. 04. 2019 0

Co dělat 8. týden semestru

Číst více
26. 11. 2018 0

Kdo nepije s námi, pije proti nám

Číst více

Komentáře

Uživatel
Václav Š. David
Václav Š. David - 19 června, 2013 - 02:59

Tak tohle si zaslouží můj kmentář. Pocházím z Mladé Boleslavi. Klášter znám poměrně dobře, i jeho historii, byl jsem se podívat v opuštěných sklepích ještě před zahájením výzkumu. Pokud jde o historii toho místa, je to na dlouhé a zajímavé vyprávění. Pokud jde o samotné prostředí, šokovalo mne, že se tam pracuje v poměrně primitivních podmínkách a přitom nejde o žádný minipivovar. No a pokud jde o to pivo, tak to skutečně lidé buď milují nebo nenávidí, někteří mění názor během života, nebo různě hodnotí jednotlivé typy. Že tomu tak bude i v případě redakce iZUNu jsem tak trochu čekal už při otevření tohoto článku. Svou roli možná hraje i to, že to pivo je nepasterizované a v některých případech v něm "úřadují" mikroorganismy (pár lidí mi řeklo, že u Kláštera hraje chlazení větší roli, než u jiných značek, že jakmile byť jen maličko zteplá, je zle).

| 15

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙