Naše pivovary - 4. díl: Žatecký pivovar

24. 02. 2011 0 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
V dalším díle o našich pivovarech se blíže seznámíme s jedním z nejstarších pivovarů v Česku, jehož historie sahá až do 13. století. Je jím Žatecký pivovar.

Historie pivovaru

V českém pivovarnictví má Žatecký pivovar tradici vaření piva delší než 700 let. V roce 1261 vznikla v Žatci společnost žateckých právovárečníků, která vařila piva „SAMEC“ a „KOZEL“, jež byla žádaná v Čechách i na královském dvoře šlechtou a knížaty při stolování a radostných pitkách. Postupně se právovárečníci soustředili na území poblíž hlavního náměstí a nadále nestačili uspokojovat poptávku trhu. Po požáru v polovině 18. století bylo po delším váhání rozhodnuto o výstavbě nového pivovaru v místě dnešního pivovaru. Pivovar byl postupně rozšiřován a modernizován. Vařil výborná piva výčepní i speciální piva jako „Radniční“, „Myslivecké“, „Vánoční“ a „Slavnostní“ a již zmiňovaná tradiční piva „Samec“ a „Kozel“. Pivo z žateckého pivovaru bylo v minulosti i v současnosti mnohokrát oceněno při různých soutěžích a výstavách.

Žatecký pivovar

Složení piva

V předchozích dílech jsme se již dost věnovali výrobě piva, která je mnohdy stejná. Nyní se blíže podíváme na samotné složení piva, konkrétně toho žateckého.

Chmel

Žatecko je kraj, ve světě proslulý svým jedinečným chmelem. Jeho pěstování je historicky doloženo již v 10. století, kdy se už před tisíci lety výborný žatecký chmel vyvážel do ciziny. I proto byl Žatec po staletí bohatým královským městem. Pěstování chmele k výrobě piva je totéž jako pěstování vinných hroznů k výrobě vína. Žatecko skýtá červenou, jílovitou půdu, která udržuje správnou vlhkost a kopce, chránící chmelnice před prudkým deštěm a větrem. Péče místních zemědělců zvyšuje kvalitu a tudíž i stav chmele. Žatecký pivovar používá k výrobě piva výhradně místní chmel.

Chmel pivu propůjčuje jeho hořkost a chuť, přidává řadu vůní a působí jako konzervační prostředek.

Slad

Slad dodává pivu jeho plnost, sladkost a barvu. Slad se získává obvykle z ječmene, který je máčen ve vodě k vyvolání klíčení. Tato zrna se poté vysuší a praží. Doba sušení a teplota použitá pro pražení určují, zda vznikne zlatý plzeňský ležák nebo tmavý stout (tmavé pivo vyráběné z praženého sladu). Obvykle platí, že čím více sladu se použije, tím je pivo aromatičtější.

Voda

Voda používaná pro pivovar již odedávna určovala styl vyrobeného piva. Díky moderním technologiím lze vodu a její součásti pozměnit tak, aby se voda z téhož zdroje dala použít k výrobě různých druhů piva.

Kvasinky

Kvasinky produkují alkohol, který je obsažen v pivu. Kvasinky se živí cukry, nacházejícími se ve sladu a přeměňují je na alkohol, který ovlivňuje chuť piva.

Druhy piv

Žatec Světlé

Typické české světlé výčepní pivo zlatisté barvy, střední plnosti s lahodnou chmelovou vůní a hořkostí, s příjemným řízem a vysokou pěnivostí. Proslulé tradiční pivo ze srdce chmelové oblasti.

Stupňovitost: 9,5 % Obsah alkoholu: 4,1 %  Průměrná cena: 9,- Kč

Žatec Premium

Světlý ležák zlatisté barvy, plné chuti a čisté vůně s výraznou chmelovou hořkostí, bohatou pěnivostí a vysokým řízem. 

Stupňovitost: 11,2 % Obsah alkoholu: 4,8 %  Průměrná cena: 11,- Kč

Žatec Premium Tmavé

Vhodně spojená plná chuť a karamelová vůně s příjemnou chmelovou hořkostí, bohatou a hustou pěnou a vysokým řízem. Unikátní smyslový zážitek pro opravdové znalce a velmi oblíbený nápoj žen, které vědí, co chtějí.

Stupňovitost: 11,2 % Obsah alkoholu: 4,3 %  Průměrná cena: 13,- Kč

Žatec Export

Slad, který dosahuje jedinečné kvality a umožňuje uvařit tento ležák s barvou zlata, výraznou chutí a nádhernou vůní. Ležák z kraje, kde je pivo doma.

Stupňovitost: 12,1 % Obsah alkoholu: 5,3 %  Průměrná cena: 12,- Kč

Žatec Blue Label

Jedná se o špičkový český ležák, vyrobený z nejkvalitnějších surovin a klasickým českým technologickým postupem v oblasti, která je po celém světě známá pěstováním nejkvalitnějšího chmele.

Stupňovitost: 11,2 % Obsah alkoholu: 4,6 % Průměrná cena: 16,- Kč

Žatec Xantho

Pro ženy i pro muže vaří Žatecký pivovar tento tmavý ležák. Výběrem surovin a speciálním varným procesem se podařilo zvýšit obsah vysoce žádané látky zvané xanthohumol (prenylflavonoid chmele, jedna z jeho nejdůležitějších látek) na téměř dvojnásobek. 

Stupňovitost: 14,5 % Obsah alkoholu: 5,7 % Průměrná cena: 19,- Kč

Celia - bezlepkové pivo

Bezlepkové pivo bylo vyrobeno na základě technického řešení Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského v Praze, jehož předmětem je způsob výroby piva pro osoby trpící celiakií a pro ty, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu. K výrobě tohoto piva se používají naprosto stejné suroviny jako k výrobě běžného českého piva: voda, ječný slad a žatecký chmel. Obsah lepku u piva CELIA je pod hranicí 0,5 mg/100 ml. Unikátní je na tomto pivu fakt, že si plně nese vlastnosti typického českého ležáku, k nimž patří bohatá bílá pěna, zlatavá barva, příjemná sladová vůně, osvěžující říz nápoje, harmonie chutí, ve kterých je sladěna počáteční sladkost s doznívající lahodnou hořkostí. Je tedy zaručena chuť běžného světlého piva typu český ležák.

Stupňovitost: 11% Obsah alkoholu: 4,5 % obj. Průměrná cena: 24,- Kč

Hodnocení piv - výsledky degustace

Degustace piv proběhla v redakci iZUNu, bohužel bez odborného dohledu. Této degustace se nemohl zúčastnit pomocný sládek ze Suchdolského Jeníka, Pavel Braný. Jeho hodnocení však bude do článku brzy dodatečně vloženo.

Pro hodnocení byla použita stupnice od 1-5 (1- nejnižší, 5 - nejvyšší hodnocení).

Průměrné hodnocení redakce

Hodnoceno

Druh piva

Žatec-světlé

Žatec premium

Žatec Xantho

VŮNĚ

3

4

3

BARVA

4

4

3

CHUŤ

5

5

4

CELKEM

12

13

10

Celkové hodnocení redakce:

Většina z nás se shodla na tom, že nejlepší z testovaných druhů piv byl Žatec premium. Tento ležák nás mile překvapil, lze ho však doporučit těm, kteří mají v oblibě převážně hořčejší druhy piv. Žatec světlý, neboli klasické výčepní pivo, lze řadit mezi lehce nadprůměrná piva, chutnalo nám a určitě by nebyl problém zvládnout jich víc. To však nelze říci o Žateckém Xanthovi. Tato skoro 15-ka má celkem vysoký obsah alkoholu, ale i tak je velmi dobře pitelná.

Lahvové Žatecké světlé

Exkurze

Exkurze Žateckého pivovaru vás vyjde v 

rozmezí na 30,- až 150,- Kč dle druhu prohlídky. Během prohlídky vás seznámí s historií a současností pivovaru, projdete si celý pivovar, bude vám sdělen postup výroby piva a samozřejmě nebude chybět degustace. Prohlídka bude ukončena předáním menšího dárku pro každého návštěvníka.

Kam v Praze na Žatec

Na Žatecké pivo lze v maloobchodech narazit jen zřídka. V Praze je naštěstí mnoho restaurací a pivnic, kde ho můžete ochutnat točené, zde je máte vypsané.

Celkové hodnocení

Jednoznačně vám můžeme vřele Žatecké pivo doporučit. Žatecký pivovar se dnes řadí mezi malé průmyslové pivovary a návštěvník jistě zjistí rozdílné postupy i vlastnosti jeho poctivě vyrobeného piva, na rozdíl od piv některých velkopivovarů. 

Více info o Žateckém pivovaru zde

8/10

JZ

Autoři: Jiří Zavřel
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

22. 11. 2019 0

Gaudeamus Alkotour ČZU 2019: ohlédnutí za titulem

Číst více
01. 04. 2019 0

Co dělat 8. týden semestru

Číst více
26. 11. 2018 0

Kdo nepije s námi, pije proti nám

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙