Naše pivovary - 7. díl: PLATAN

21. 06. 2011 2 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
V sedmém díle o našich pivovarech vás seznámíme s protivínským Platanem. Tradice tohoto protivínského pivovaru sahá až do 16. století. V současnosti se pivovar pyšní mnoha oceněními a přibývající klientelou pivařů. 

Historie

Pivovar Platan, dříve Schwarzenberský pivovar v Protivíně, býval největším pivovarem Prácheňska. Přesný rok jeho založení je pro nedostatek písemných zpráv zahalen tajemstvím. Jisté však je, že existoval už v první polovině 16. století. Roku 1711 přešel pivovar do vlastnictví knížecího rodu Schwarzenbergů. Později, roku 1892, zde byla poprvé vyzkoušena metoda výroby podle Nathana s využitím oxidu uhličitého z hlavního kvašení. Pivovar se tak řadil mezi nejlepší nejen co se týče kvality vyráběných piv, ale i díky inovativním technologiím.

Knížecí Schwarzenbergský automobil pro dopravu piva

Nejslavnější období protivínského pivovaru přišlo na přelomu 19. a 20. století. Roku 1896 bylo v Protivíně vyrobeno 125 000 hektolitrů piva, roku 1899 už 140 000 a roku 1902 147 745 hektolitrů piva. Pivo z Protivína se v té době vyváželo nejen do celého Rakouska-Uherska, ale i do zámoří. Zlaté období skončilo během první světové války, kdy pivovar přišel o své zahraniční odběratele. V roce 1948 došlo ke znárodnění podniku. V červnu 2000 prodaly Jihočeské pivovary závod Protivín městu Protivín, které se stalo stoprocentním vlastníkem pivovaru. V roce 2008 Pivovar Platan získává společnost K Brewery Group, a. s.

Druhy piv

Nealko

Platan Nealko

Jemná hořkost a zlatavá barva Platanu Nealko potěší všechny milovníky dobrého nealkoholického piva. Vlastnosti Platanu Nealko oceníte zvláště za volantem a v okamžicích, kdy si potřebujete zachovat jasnou mysl.

Obsah alkoholu: max. 0,5 % obj.

Průměrná cena lahváče: 10,- Kč

Alko

Schwarzenberg

Schwarzenbergské světlé výčepní pivo dobylo v minulosti věhlasu po celé rakousko-uherské říši a to hlavně díky kvalitní vodě z dodnes používaných artéských studní, pečlivému výběru těch nejlepších domácích surovin a přesnému dodržování tradiční receptury. Výsledkem je pivo vyznačující se plností, jemnou hořkostí a skvělým řízem.

Obsah alkoholu: 4,0 % obj.

Průměrná cena lahváče: 11,- Kč

Platan 11 %

světlý ležák vyznačující se plnou chutí, typickou sladovou vůní, jemnou hořkostí a výborným řízem, což jsou od nepaměti typické vlastnosti protivínského piva.

Obsah alkoholu: 4.8 % obj.

Průměrná cena lahváče: 12,- Kč

Protivínský Granát

polotmavý ležák sytě granátové barvy, výborného řízu a bohaté pěnivosti. Spektrum chutí od karamelové přes několik sladových až po výraznou hořkost poskytuje bohatý a harmonický profil chutí, které ocení každý gurmán.

Obsah alkoholu: 4,6 % obj.

Průměrná cena lahváče: 12,- Kč

Prácheňská Perla

Opravdová perla mezi světlými speciály, zrozená v historickém kraji Prácheňsko. Hořkost, bohatá pěna, zlatavá barva a říz zaručuje výjimečný chuťový zážitek a nezaměnitelný charakter tohoto piva.

Obsah alkoholu: 6,0 % obj.

Průměrná cena lahváče: 18,- Kč

Hodnocení piv - výsledky degustace

Degustace piv proběhla v Suchdolském Jeníku pod odborným dohledem. Degustace se zúčastnila část redakce a pomocný sládek ze Suchdolského Jeníka Pavel Braný. Nikdo z hodnotících předem nevěděl, o jakou jde značku piva. 

Pro hodnocení byla použita stupnice od 1-5 (1-nejnižší, 5-nejvyšší). 

Průměrné hodnocení redakce

Hodnoceno 

Druh piva

 Schwarzenberg 

 Protivínský Granát 

 Prácheňská Perla 

VŮNĚ

4

3

3

BARVA

3

3

3

CHUŤ

4

4

3

CELKEM

11

10

9

Celkové hodnocení redakce:

Jednoznačně jsme se shodli na tom, že pivo Schwarzenberg nám s testovaných vzorků chutnal nejvíce. Svou chutí jistě uspokojí mnoho pivařů. Není divu, že si toto pivo v nedávné době zasloužilo 2. místo na degustační soutěži Pivo České republiky 2011. Granát nám také vcelku chutnal, oproti Schwarzenbergu měl ale méně příjatelnou vůni. Na Perle je znát, že se jedná o vícestupňové pivo. Ke "klasickému" popíjení bychom ji moc nedoporučovali.

Hodnocení odborníka Pavla Braného

Hodnoceno 

Druh piva

 Schwarzenberg 

 Protivínský Granát 

 Prácheňská Perla 

VŮNĚ

3

2

2

BARVA

4

3

3

CHUŤ

3

2

4

CELKEM

10

7

9

Celkové hodnocení pomocného sládka:

Pivo Schwarzenberg, které u mě vyhrálo hodnocení, mi velmi chutnalo především kvůli své jemné hořkosti a poctivé plnosti. Polotmavý Granát je vcelku dobře pitelné pivo se zvláštním hodně výrazným karamelovým nádechem. Perlu bych hodnotil jako vcelku dobře vyvážené speciální pivo se zajímavou chutí! :-) ;-)

Exkurze

Kam v Praze na točeného Platana

Na lahvové pivo lze v maloobchodech narazit celkem často. V Praze je také mnoho restaurací a pivnic, kde ho můžete ochutnat točené, zde je máte vypsané.

Foto: Jan Ráček

Závěrem

Pivovar Platan musíme jednoznačně hodnotit kladně. Nabízí dostatečné množství druhů piv, které zajisté uspokojí mnohé z nás. V restauracích můžete nejčastěji narazit na točenou platanskou 11-ku. Těm z vás, kteří ještě neměli tu čest se s ní seznámit, doporučujeme to s ní moc nepřehánět. Má celkem vysoké procento alkoholu, které druhý den jistě zaznamenáte :).   

Celkové hodnocení pivovaru 8/10

Autoři: Jiří Zavřel
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

22. 11. 2019 0

Gaudeamus Alkotour ČZU 2019: ohlédnutí za titulem

Číst více
01. 04. 2019 0

Co dělat 8. týden semestru

Číst více
26. 11. 2018 0

Kdo nepije s námi, pije proti nám

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 22 června, 2011 - 21:16

...a já myslel že Perla je polský patok ... tak to si Kuba Vandrovců docela dopřává;)

| 77
Václav Š. David
Václav Š. David - 19 června, 2013 - 03:22

Bylo mi řečeno, že před cca sedmi lety se daly v účetnictví Platanu najít tuny cukru a rýže (z té jde taky vyrobit slad, ale není to zrovna poctivé). Nevím, co je na tom pravda, každopádně, pivo Platan jsem si kupoval občas i v té době a šlo to. Předpokládám, že tyhle náhražkové suroviny používali jen na podstandardní značku Deep (výhradně pro Lidl), ale i tak to není pro pivovar dobrá vizitka.

| 41

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙