Naše pivovary — 9. díl: ROHOZEC

08. 03. 2012 1 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
V již devátem dílu o našich pivovarech si přiblížíme severočeský pivovar Rohozec. Ten ve svém sortimentu nabízí širokou škálu piv od klasické desítky až po patnáctku s 6 % alkoholu. V nabídce má také malinové pivo, čímž lehce konkuruje Bernardu. 

HISTORIE PIVOVARU

Malý Rohozec je malá obec ležící jen několik kilometrů severně od Turnova. V 17. století patřil Rohozec známému Albrechtovi z Valdštejna, zavražděnému během třicetileté války v roce 1634 v Chebu. V roce 1832 jej získali Rohanové. Od nich ho odkoupil v roce 1836 Ferdinand Unger za 30 tisíc zlatých. Ferdinand Unger se záhy po nabytí dvora začal zaobírat myšlenkou na vybudování pivovaru, což se záhy stalo. V roce 1910 si hostinští z Mnichovohradišťska a Českodubska odkoupili panství s pivovarem od Karla Ungra za 900 tisíc korun a byla založena firma Společenský pivovar hostinských. V roce 1935 se malorohozecký pivovar zařadil svým výstavem 42 956 hektolitrů piva na 27. místo mezi 328 pivovarnickými podniky v republice.

V roce 1948 byl pivovar v Malém Rohozci znárodněn a stal se součástí národního podniku Severočeské pivovary. Začlenění do velké skupiny a plánované hospodářství nicméně ovlivnily nárůst výstavu malorohozeckého pivovaru až na 50 až 100 tisíc hektolitrů ročně. V roce 1994 byl pivovar privatizován ve veřejné soutěži vyhlášené Fondem národního majetku. Špatné hospodaření tehdejších majitelů přivedlo pivovar až téměř ke krachu. Změna k lepšímu nastala pro pivovar až v roce 2004, kdy byla založena nová společnost PIVOVAR ROHOZEC, a.s. Byly zahájeny významné investice směřující k zajištění vysoké kvality piva. Toto je prezentováno návratem tradičních značek SKALÁK a PODSKALÁK, které byly populární v 80. letech 20. století, a nyní znovu s úspěchem dobývají přízeň pivních štamgastů.

DRUHY PIV

Nealko

Skalák nealko

Skalák nealko je pivo, které doplňuje celý sortiment. Překvapuje svojí příjemnou chutí a může si jej dát opravdu každý řidič nebo abstinent. I ti si tak mohou kdykoli vychutnat svého oblíbeného Skaláka a nemusí mít obavy z alkoholu.

Průměrná cena v maloobchodech:  12,— Kč

Alko

Skaláczech

Skaláczech je lehké pivo, které se vyznačuje nižší plností a jemnou vyváženou hořkostí. Má nízký obsah alkoholu a malý obsah zbytkového cukru, a proto je určen pro vyznavače zdravého životního stylu, sportovce a při těžké práci.

Průměrná cena v maloobchodech:  12,— Kč

PodskalákPivo se svěží chutí a lehkou hořkostí, která příjemně osvěží a zažene každou žízeň. Nejvhodnější je po těžké práci, či po náročném sportovním výkonu. Optimálně doplní ztracené tekutiny i energii.

Průměrná cena v maloobchodech:  11,— Kč

Skalák ležák

Tradiční ležák s bohatou pěnou, vyváženou plností a lahodně hořkou chutí, která pobízí k dalšímu napití. Vhodný pro chvíle zábavy s přáteli a kamarády, při grilování masa či ryb.

Průměrná cena v maloobchodech:  13,— Kč

Skalák řezaný

Toto pivo v sobě snoubí přednosti tradičního světlého ležáku a typického tmavého piva. Je seřezáno pod dozorem sládka přímo v pivovaru a v optimálním poměru tak, aby byla zajištěna dokonalá harmonie chuti. Všichni znalci, včetně žen, si tak mohou vychutnat to správné řezané pivo při jakékoliv příležitosti a na jakémkoliv místě.

Průměrná cena v maloobchodech:  13,— Kč

Skalák premium

Plná chuť a příjemná hořkost je cítit v každém doušku. Optimální pro vzácné okamžiky pohody a klidu. Při této skutečné „dvanáctce“ nejlépe vychutnáte svou oblíbenou pečeni, omáčku či guláš.

Průměrná cena v maloobchodech:  14,— Kč

Skalák speciál

Silnější pivo s vyšším obsahem alkoholu, s výraznou chlebnatou plností a chmelovou hořkostí v dokonalé harmonii. Dobře se hodí pro slavnostní příležitosti, dokáže nahradit jakýkoliv aperitiv či destilát. Přípitek se stane mimořádným zážitkem.

Průměrná cena v maloobchodech:  15,— Kč

Skalák tmavýDokonale vyvážená hořká i sladká chuť dokreslená jemným karamelovým aroma typickým pro tmavá piva. Toto speciální pivo se výborně hodí ke společné konzumaci s partnerkou, protože i ženy toto pivo osloví a zejména ony ocení jeho kouzlo.

Průměrná cena v maloobchodech:  17,— Kč

Skalák malinový

Pivo s temně rubínovou barvou a s mírně načervenalou pěnou. Středně silná malinová vůně a chuť doplňuje vůni a chuť chmele a tvoří zajímavou kombinaci chuti polotmavého ležáku s mírným sladkokyselým malinovým dozvukem. Tento ležák doplňuje sortiment našeho pivovaru a byl vytvořen pro konzumenty, kteří hledají netradiční chuťový prožitek.

Průměrná cena v maloobchodech: 12,— Kč

HODNOCENÍ PIV — výsledky degustace

Degustace piv proběhla v redakci iZUNu pod odborným dohledem. Degustace se zúčastnila většina redakce a pomocný sládek ze Suchdolského Jeníka Pavel Braný. Pro hodnocení byla použita stupnice od 1—5 (1 — nejnižší, 5 — nejvyšší hodnocení).

Průměrné hodnocení redakce

Hodnoceno

Druh piva

Skalák ležák

Skalák řezaný

Skalák malina

VŮNĚ

3

4

3

BARVA

3

3

2

CHUŤ

4

4

4

CELKEM

10

11

9

Celkové hodnocení redakce:

Po ochutnání všech piv z pivovaru Rohozec je na první dojem znát poctivost, se kterou je pivo vyráběno. Pivo Skalák ležák nás však ničím výjimečným nepřekvapil, dá se řadit mezi průměrná česká piva. Řezaný Skalák, který se v naší degustaci stal favoritem, si to zasloužil zejména svou příjemnou vůní, ale především vyváženou chutí, kterou můžeme jen vřele doporučit. Malinový Skalák je spíše pivíčko pro dámičky, nicméně si dovedeme představit trávit v jeho společnosti parné letní dny někde na terásce.

Průměrné hodnocení odborníka Pavla Braného

Hodnoceno

Druh piva

Skalák ležák

Skalák řezaný

Skalák malina

VŮNĚ

3

3

 4

BARVA

3

4

 4

CHUŤ

4

3

 3

CELKEM

 10

 10

 11

Celkové hodnocení pomocného sládka:

Skalák světlý je dobře pitelné pivo s obsahem alkoholu 5%, po nalití vytvoří hustou, dobře vypadající pěnu. Dá se říci, že se jedná o dobrou jedenáctku. Řezaný Skalák je podle mého názoru pivo, které nahradí klasické řezané pivo v průměrné hospodě. Dobře vypadající pěna a barva po nalití, má však mírně kovový zápach, chuť je průměrná. Malinový Skalák mi velmi připomínal klasickou malinovou limonádu, doporučuji všem, kteří mají rádi dobrá ochucená piva. Po nalití vytvoří jemně načervenalou pěnu. Vůně je zajímavá v důsledku snoubení dvou dominantních pachů, chmele a maliny. Pivo má pěkně temně růdou barvu.

KAM V PRAZE NA TOČENÉHO ROHOZCE

V Praze je několik desítek restaurací, které Rohozce točí. Nejblíže k ČZU je bývalá vinárna Víno na Marjánce, nyní Majkl´s Atmosphere. Seznam všech míst, kde je na něj možno narazit naleznete zde.

ZÁVĚREM

Pivovar Rohozec nás ničím zajímavým oproti jiným pivovarům moc nezaujal. Nicméně jeho piva stojí určitě za to je osobně okusit a přijít jim na chuť. Vřele doporučujeme řezaného Skaláka, který lze podle nás řadit mezi jednoho z nejlepších řezaných českých piv.

Celkové hodnocení: 7/10 

Autoři: Jiří Zavřel
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

22. 11. 2019 0

Gaudeamus Alkotour ČZU 2019: ohlédnutí za titulem

Číst více
01. 04. 2019 0

Co dělat 8. týden semestru

Číst více
26. 11. 2018 0

Kdo nepije s námi, pije proti nám

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 03 dubna, 2012 - 20:23

kvalitní článek :)

| 31

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙