Registr dlužníků. Až příliš snadno tam a těžce ven

26. 01. 2014 3 0 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
V dnešní době je velmi běžnou praxí žádat o hypotéky, půjčky, leasing, nebo už jen paušální smlouvu od mobilního operátora. Většina studentů se smiřuje s tím, že pokud budou chtít v blízké budoucnosti bydlet ve vlastním, budou si muset půjčit. Přístup nejen k těmto, ale i mnoha dalším službám ovšem může být velmi snadno zkomplikován, pokud se nějakým způsobem ocitnete v jednom z mnoha registru dlužníků. Jak snadné je se tam dostat a co vše může následovat, je až zarážející.

České domácnosti dlužily v polovině roku 2013 1,133 bilionu korun. Půjčování peněz je velmi běžná praxe a poskytovatelé těchto financí mají s touto obří částkou velký zájem, aby peníze získávali zpět. Pokud se tedy někdo dostane do dluhové pasti, ať už vlastní vinou, nedbalostí, či shodou okolností, a nemůže splácet pohledávky včas, reagují finanční a jim podobné instituce velmi radikálně. Od upomínek, přes zařazení do registru dlužníků, až po briskní exekuci majetku.

Zařazení na seznam dlužníků je velmi nepříjemná věc. Obzvláště pak pro studenty, kteří po absolvování školy chtějí investovat do svého podnikání, chtějí si vzít hypotéku na byt, koupit auto a mnoho dalšího. Téměř všechny tyto možnosti jsou velmi komplikované, ne-li nemožné, pokud máte škraloup v podobě záznamu.

Bankovní, finanční, leasingové společnosti a mnoho dalších, které mají přístup do databází registrů dlužníků, s vámi budou jednat naprosto odlišně, pokud vůbec.

Abyste se do registru dlužníků dostali, stačí velmi málo. Přečerpání kontokorentu, nesprávné užívání kreditní karty, nezaplacení 3krát po sobě fakturu za paušál nebo nezaplacení pokuty v metru. Možností je nesčetně. Některé vysoké školy (VŠE, ZČU, UP) dokonce začaly tyto registry využívat na neplatiče školného a kolejného.

V jakých registrech se mohou objevit jména neplatičů?

Registrů dlužníků je mnoho. Krom bankovního je nejvyužívanější SOLUS a Centrální registr dlužníků ČR.

SOLUS Eviduje podnikatelské subjekty s IČ a fyzické osoby. Jde o databázi těch, jejichž platební morálka byla či je špatná. Podle podmínek sdružení stačí k zařazení do registru zdržení splátek o více než 30 dní. Informace o tom, že člověk měl nějaké smluvní závazky a nedokázal je včas splatit z tohoto registru však zmizí až po třech letech. Za výpis z tohoto registru pak zaplatíte 99 Kč prostřednictvím SMS a 218 Kč poštou.

S tím, že vás společnost může zařadit na seznam, souhlasíte v podepisované smlouvě.

CERD provozovaný Českou národní bankou. Eviduje aktuální údaje o právnických a fyzických osobách. Jde o souhrn informací o finančních závazcích a jejich historii. Do tohoto registru smí na rozdíl od ostatních nahlížet každý. Stačí jednoduchá registrace a můžete se podívat, zda dlužíte vy, vaši známí nebo i váš zaměstnavatel.

Záznamy o zaplacení se automaticky mažou po třech letech.

Údaje o finančním zdraví klientů jsou pro banky jedním z důležitých kritérií při rozhodování o poskytnutí hypotéky či úvěru. 

BRKI eviduje fyzické osoby (občany s RČ a podnikatele s IČ). Informace se vymazávají po čtyřech letech. 

NRKI sdružující společnosti v oblasti leasingu a splátkového prodeje. Informace o závazcích, včasnosti jejich plnění a zajištění jsou v databázi ještě čtyři roky od ukončení smluvního vztahu s členem registru. BPX.cz- Internetová inzertní databáze pohledávek 

Top komentář
02 února, 2014 - 18:36 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

To snad ne, smažte odkaz na spammerský web CERD nebo alespoň nepravdivou informaci, že je provozován Českou národní bankou. Provozuje ho jedna soukromá osoba jen za účelem vylákání peněz od uživatelů za bezcenné informace...

A co se stane pak?

Po zařazení na seznam dlužníků na vás může být vypsána exekuce. A to je potom doslova rychta.

Nezareagujete-li včas na upomínkové dopisy a dlužené peníze nezaplatíte, budou různé společnosti postupovat různě rychle a s různou razancí. Někdy se nemusí dít nic celé měsíce, ne-li roky. Například DPP si libuje v neposílání upomínek a ve střádání úroků z dluhů, až vás pak vyzve k zaplacení desítek tisíc, na jejichž začátku bylo pár stovek. Dále státním organizacím většinou vymáhání trvá také dlouho, než se na vás "přijde". Poté vás vyzvou k zaplacení a pokud nezareagujete, podají návrh některé exekutorské kanceláři.

Mezi neradikálnější vymahače pak patří banky. Některé z nich jsou schopné předat dluh k exekuci i jeden den po promeškaném datu.

Do patnácti dnů exekutor vše prověří a předá podklady k soudu pro potvrzení a povolení. V té chvíli se k dluhu připočítává 15 % z dlužené částky za "servis". A je zaslán další dopis vyzívající k zaplacení. Pokud jej nedostanete, neotevřete či ignorujete, můžete každým dnem očekávat razii. Soudní exekutor s pravomocí nahlížet do katastru nemovitostí, registru motorových vozidel, administrativního registru ekonomických subjektů, obchodního rejstříku, do databáze VZP, stavebních spořitelen nebo penzijních fondů a mnoha dalších databází s vámi spojenými. V první řadě navštíví vaše trvalé bydliště, pak bydliště rodičů, prarodičů a někdy i bývalé či současné přítelkyně. V tu chvíli může brát vše, na co obyvatelé bytu nemají fakturu se jménem kupujícího. Šup, šup a nejen, že vám odváží majetek na valníku, ale ještě si zaplatíte jak ten valník, administrační poplatky, tak samotný soud.

Nepříliš vtipnou událostí jsou pak veřejné aukce vašeho majetku, ve kterých se může majetek značně podhodnotit a díky fíglům soudních exekutorů si ho mohou rozebrat za neskutečně nízké částky i jejich přátelé. Oficiálně by pak měl být z peněz uhrazen váš dluh. Pokud nemáte nic, bude se vám pravidelně strhávat určitá částka z platu až do hranice minimálního přijmu.

Také vám hrůzou vstávají vlasy na hlavě?

Toto je však ten nejpesimističtější scénář. Na co jsme v článku chtěli upozornit, je nepodceňovat a neignorovat upomínky. Vždy si dobře rozmyslet, zda koupit onu věc na splátky, mít přehled o svém kontokoretnu a kreditní kartě. Vědět, jaké jsou úroky a hranice vašich bankovních účtů. Zdržovat se na vámi uvedeném místě bydliště. Pokud jste vlastníkem datové schránky, tak ji pravidelně kontrolovat, jelikož po deseti dnech je každá zpráva považována za doručenou. Měli byste si hlídat data splatnosti pojištění, paušálů, připojištění a všech finančních závazků, které máte. Pokud přijde doporučený dopis, ihned ho vyzvednout a vše řešit co nejrychleji. Zářez v registru dlužníků totiž pak nemusí být největší obava, kterou budete řešit.

Zdroj: Penize.cz, finance.cz, CERD, SOLUS

Autoři: Viktor Kořínek Foto: Anita Vydrová
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

13. 07. 2017 0

Doučování při studiu? Toto všechno můžete získat

Číst více
12. 11. 2015 27

S eurem ztracen v kampusu

Číst více
06. 01. 2015 1

S kvestorkou ČZU Ing. Janou Vohralíkovou nejen o penězích

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 28 ledna, 2014 - 11:49

Zařazení na seznam dlužníků nemusí být vždy věc výhradně nepříjemná, protože je diametrální rozdíl mezi významem slova dlužník a neplatič. Údaje z výše uvedených registrů nejsou používány výhradně pro zamítnutí případných žádostí. Z vlastní zkušenosti vím, že negativní záznam v SOLUSU, popř. NRKI/BRKI, nemusí vždy znamenat zamítnutí žádosti o úvěr. Naopak pozitivní záznamy v NRKI/BRKI často přispívají ke kladnému vyřízení žádosti. Navíc dle platných právních norem musí veškeré společnosti poskytující úvěry důkladně prověřit žadatele, toto prověření by bez neexistence výše uvedených registrů nebylo možné a vedlo by ke zbytečnému zadlužování a ke všemu, co je s tím spojené.

| 26
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 02 února, 2014 - 18:36

To snad ne, smažte odkaz na spammerský web CERD nebo alespoň nepravdivou informaci, že je provozován Českou národní bankou. Provozuje ho jedna soukromá osoba jen za účelem vylákání peněz od uživatelů za bezcenné informace...

| 70
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 05 září, 2017 - 16:05

No jo, každý druhý si napůjčuje, nakoupí elektroniku, kterou ani nepotřebuje, protože na splátky bez navýšení, no neber to. Nakonec zjistí, že to nemůže splatit, ale z registru dlužníků si nedělá hlavu, řešením totiž pak budou <a href="https://homepujcka.cz/druhy-pujcek/nebankovni-pujcky-bez-registru/ ">půjčky bez nahlížení do registru dlůžníku </a>, které spasí celý svět. Asi tak si to většina lidí představuje

| 0

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙