Slavný americký vědec pro iZUN: snažím se jíst jen zvířata, která sám ulovím
Jak jste se dostal do České republiky? Šlo o nějaké pozvání ze strany ČZU?
Pobýval jsem v Čechách v rámci Fulbrightova stipendia od americké vlády. Českou republiku jsem si vybral, protože jsem chtěl studovat ekologii lesů ve střední a východní Evropě. Můj hostitel, Miroslav Svoboda, pracuje na zajímavých výzkumech právě v oblasti ekologie lesů. Takže jsem ho kontaktoval a jsem rád, že jsme se domluvili.
Jméno: Daniel Donato
Povolání: vědecký pracovník na univerzitách v Oregonu a ve Wisconsinu - Madisonu.
Krátký životopis:Daniel se zabývá problematikou lesů, jejich ohrožením a následnou obnovou. Ve volném čase rád pobývá v přírodě, staví si loď a loví. Nejvíce času teď ale věnuje stavbě vlastního ekonomického domu.
iZUN: Jaká byla přesně náplň Vaší činnosti v Praze?
Specializuji se na problematiku ohrožení lesů požáry, vichřicemi, rozmnožením škůdců nebo vulkány a také na to, jak se s těmito pohromami les dokáže vypořádat. Především jsem učil o kůrovci a o větrných pohromách, kterými v minulosti byly lesy v této oblasti často postihovány.
iZUN: Navštívil jste kromě Prahy i jiná místa v naší republice?
Byl jsem několikrát na Šumavě a taky jsem se vypravil do Českého Krumlova. Často jsem také přednášel u vašich sousedů, konkrétně na Slovensku, v Polsku a Německu. Ale Praha se mi moc zalíbila, takže jsem v ní strávil poměrně hodně času.
iZUN: Byla Vaše cesta na starý kontinent tou úplně první, nebo jste už byl v Evropě dřív?
Před patnácti lety, když jsem byl ještě student, jsem do Evropy zavítal. S kamarádem jsme podnikli výlet po západní Evropě, spali jsme na nádražích, chodili po horách, pili pivo... To byl dost odlišný výlet.
iZUN: Kdybyste měl vyzdvihnout jednu věc, která se Vám v Česku nejvíce líbila, a jednu, která vás nemile překvapila, bylo by to?
Lidé a historie jsou fantastičtí, nemyslím si, že dokážu vyzdvihnout jednu věc. A co se mi nelíbilo? Pocházím z pobřežní oblasti, takže jsem vždycky měl rád možnost být nablízko oceánu. Je škoda, že v Čechách nejsou žádné pláže a klima by taky mohlo být občas příjemnější.
iZUN: Jak na Vás působila naše kuchyně?
Upřímně řečeno, několik lidí mě před ní varovalo. Ale co jsem vyzkoušel, to mi chutnalo. Někdy jsem postrádal čerstvou zeleninu. Na druhou stranu jsem několikrát navštívil farmářské trhy na Dejvické. Ty se mi moc líbily.
iZUN: Když pomineme Vaši vědeckou práci, jak rád odpočíváte?
Nejraději jsem v divočině, hory, moře a lesy, tam všude se cítím jako ryba ve vodě. Dost času tak trávím procházkami po horách, jezdím i na kajaku a lyžuji. Jsem taky dost posedlý loděmi, právě jednu zrovna stavím. Moc rád taky rybařím, lovím zvířata a věnuji se pěstování různých plodin na svojí zahrádce. Nejvíce času ale teď trávím velkým projektem — stavbou svého vlastního ekologického domu.
iZUN: Určitě jste se setkal s mnoha českými studenty, jak na Vás působili?
Všichni byli moc příjemní, když jsme se dali do řeči. Mnoho z nich se ze začátku sice trochu stydělo, ale když jsme se bavili delší dobu, stud zmizel a bylo to v pohodě.
iZUN: Když teď někdo řekne Česká republika, co se Vám vybaví jako první?
Většina lidí si představí Prahu, tu považuji za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Já si dnes kromě Prahy vzpomenu i na své české kamarády.
iZUN: Na závěr naše tradiční otázka, jaký je Váš názor na klecový chov drůbeže?
Jak už jsem řekl, moc rád lovím, takže se snažím jíst jen zvířata, která si sám ulovím. Snažím se tedy vyhýbat zvířatům žijícím v zajetí.