Špión jménem Google
Je největším internetovým vyhledávačem na světě. V Evropě zpracovává 90 procent všech dotazů k vyhledávání. Google jednoduše ví. Ale víme my, že Google toho ví spoustu i o nás samotných?
Mnozí z vás možná nikdy nezkusili zadat své jméno do vyhledávače. Ti, kteří tak učinili, byli dost možná nemile překvapeni. Soukromí každého z nás se s rostoucími schopnostmi těchto služeb stává více veřejným a snadno dostupným pro každého. A to ani nemusíme být žádnou celebritou. Pan G si zkrátka najde cestu téměř ke všemu. A nejen to. Dává nám tu moc najít si o komkoliv, cokoliv si zamaneme.
Všichni to známe. Potkáme někoho nového, neznámého. Co uděláme jako první? Jdeme si ho „vygooglit“. Nechceme přeci zbytečně vzbuzovat pozornost tím, že se na daného člověka někoho zeptáme. Proboha, jen to ne! Hezky v klidu a z pohodlí domova si o něm zjistíme všechno, co potřebujeme. Jeho Facebook, odkud je, s kým chodí, kde pracuje, kdo jsou jeho kamarádi apod. Ale vezměte si, že stejně tak i VY se můžete dříve nebo později stát terčem takového pronásledování. A kdo ví, k čemu všemu se dá „progooglovat“. Jaký je to pocit? Že někdo může sledovat váš život online?
Svůj život a soukromí dáváte nejvíc všanc pravděpodobně při založení Google Accountu. Ten se vytvoří založením schánky na Gmailu a je podmínkou pro využívání většiny služeb, které Google nabízí. K založení stačí v podstatě pouze vaše jméno a email. Čili všechno je v suchu, nikdo o citlivých informacích z mého soukromí natuty nic neví.
Omyl! Od teď je jakákoliv vaše aktivita na Googlu propojená s vaším účtem. Tušíte nejhorší. Ano, je to pravda, jste sledováni! Chcete důkaz? Tady je. Každý uživatel se může na své vlastní statistiky podívat po přihlášení ke svému účtu touto cestou: google.com/dashboard. Myší zabruste na záložku Web History. Nu a vidíte to na vlastní oči. Uchovává se všechno. Tato data sice nejsou veřejná, nicméně systémy Googlu je znají. Nabízí se otázka, proč tomu tak je. Proč o nás chce všechno vědět? Odpověď je jednoduchá. Čím více informací o nás ví, tím cílenější reklamu nám může naservírovat.
Kde všude o nás Google získává informace?
- Vyhledávání - informace o všem co na Googlu vyhledáváte se ukládá
- Google Chrome - díky tomuto prohlížeči Google ví, které stránky navštěvujete
- Google Toolbar - pokud používáte jiný prohlížeč, GT opět může zjistit, jaké stránky navštěvujete
- Google+ - má funkci sociální sítě, ví s kým si píšete, o čem si píšete apod.
- Youtube - služba, která ví jaké videa sledujete a jaká hudba se vám líbí
- Gmail - Google analyzuje slova ve vašich emailech, podle kterých jsou vám zobrazovány odpovídající reklamy
- Picasa - sledování vašich fotografií a lidí na vašich fotografiích
- Google Maps - prozradí kde se nacházíte, kam plánujete jet, místa kde jste byli atd.
- Android - jestli vlastníte telefon s tímto OS, Google získává informace o tom, co s telefonem děláte
Toto je pouze přehled nejznámějších služeb, které Google nabízí.
Soukromí je přežitek 20. století.
Mark Zuckerberg
Tento týden na základě soudního rozhodnutí spustil Google formulář pro podávání žádostí o výmaz z výsledků vyhledávání. Pokud patříte mezi ty, jenž nechtějí, aby se nějaké konkrétní údaje v souvislosti s vaším jménem objevovaly ve vyhledávači Google, můžete nyní nově požádat o jejich vymazání. Každá žádost se posuzuje zvlášť dle přísných kritérií. I tak ale může tato novinka lidem značně usnadnit jejich život do budoucna. Toto soudní rozhodnutí souvisí s případem ve Španělsku. Google tehdy nabízel informace o 16 let staré dražbě domu kvůli dluhům jeho majitele. Toho tento fakt podle žaloby poškozoval, protože dluhy již v minulosti zaplatil. Soud dal žalující straně za pravdu.
Google tak musí nežádoucí informace z výsledků vyhledávání odstranit. Musí také nabídnout způsob, jak mohou uživatelé požádat o odstranění zastaralých a irelevantních informací. Nemusí však automaticky vyhovět všem žádostem. Informace se může dále zobrazovat ve výsledcích vyhledávání, pokud převažuje veřejný zájem. Do skupiny 32 evropských zemí, ke kterým se tato možnost vymazání údajů vztahuje, patří i Česká republika. Společnost Google kvůli tomu zřídila na svých stránkách speciální formulář. K dispozici je zde.
Polovina žádostí o výmaz informací z výsledků „googlení“ je od usvědčených zločinců.
BBC
Chcete vědět víc? Byl článek na váš vkus málo obsáhlý? Zajímá vás daná problematika? Klikněte zde!
Dokonalé video. To by se mělo pouštět bez rozdílu věku všem před každou registrací na jakoukoliv sociální síť.
Stejně tak můžeš začít chtít pouštět před nákupem v řeznictví videa z jatek, před snědením hamburgeru videa obézních lidí. Každý má možnost zjistit si důsledky svých činů předem.