Studentské emaily přejdou na Office 365

18. 08. 2013 26 {{ articleTotalLikes }} Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Naše studentské mejly by v brzké době měly přejít pod službu Office 365. V současné době jsou emaily spravovány OIKT systémem Netmail původně od Novellu. Nově by však měly být emaily spravovány systémem Office 365 v datových centrech Microsoftu. Co nám tato změna přinese? Máme se něčeho obávat?

Vzhledem k tomu, že tyto studentské emaily příliš využívány nejsou, raději připomenu, co to vlastně je. Jsou to ty emaily ve tvaru [email protected] Většina z vás jej má patrně přesměrovaný na svůj osobní email, a tak už ani neví, že se k němu dá přihlásit na adrese mail.studenti.czu.cz. Pokud se tam přihlásíte, dostanete se do emailové schránky, která vypadá, že pamatuje ještě minulé století. Office 365 jsou tak určitě krokem kupředu.

Microsoft Office 365 pro školy jsou cloudové služby (hostované v datových centrech společnosti Microsoft) pro profesionální e-mail, sdílené kalendáře, kontakty, online komunikaci, videokonference a weby. Služby Office 365 usnadňují komunikaci a spolupráci uživatelů i sdílení a společnou práci s informacemi a dokumenty. Zároveň lépe připraví studenty na praxi tím, že je naučí ovládat ve firmách používané nástroje, jako je Outlook pro plánování času a schůzek, Office pro práci s kancelářskými aplikacemi, Lync a SharePoint pro rychlou a efektivní komunikaci i sdílení informací. Pomocí Office 365 může škola výrazně snížit náklady, jelikož tyto služby jsou školám poskytovány zdarma.

http://www.microsoft.com/cze/education/produkty/ 

Předpokládám, že univerzita získá od Microsoftu Office 365 s plánem A2. Ten samý jsme dostali i my jako iZUN a nyní jej zkoušíme a zvažujeme přechod od Google Apps. Můžeme se tedy na nové služby podívat o něco hlouběji.

Co tím obyčejný student získá?

Předevší je to robustní emailová schránka, která naroste na velikosti (25 GB, místo současných 30 MB), spolehlivosti, a především použitelnosti. To ale není vše. K tomu získáte ještě plnohodnotný kalendář, webovou verzi Office, SkyDrive Pro a další nástroje.

Email si budete moci synchronizovat přes IMAP, POP3 nebo klasický Exchange. Přes ten si můžete synchronizovat mejl, kalendář i kontakty do svého mobilního telefonu (podporuje Android i iOS).

Do Office 365 si také přes IMAP nebo POP3 můžete přidat i další své emailové schránky a mít vše na jednom místě.

Co dále?

Dále služba Office 365 nabízí komunikační nástroj Lync, který je jakousi profesionální obdobou Skypu. Umožňuje videokonference pro více lidí i sofistikované sdílení obrazovky/aplikací. Dále je ve službě sharepoint, který umožňuje vytvářet týmové weby s různými úrovněmi oprávnění, adresář a další.

Jak to celé vypadá?

Vzhled emailu

Editace emailu

Kalendář

SkyDrive (Sharepoint)

Má to i jistá ale

Tak například se k účtu nepřihlásíte v aplikaci SkyDrive na počítači ani v Androidu. Zároveň pro android neexistuje žádná aplikace pro přístup k dokumentům. Respektive aplikace existuje, ale je pouze pro předplatitele, kteří mají desktopové aplikace (plán A3). Pokud bychom jako studenti dostali tento plán, byla by to bomba.

Top komentář
20 srpna, 2013 - 21:58 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Raději bych kdyby mail byl přímo v hrochu svázaný s naší identitou (částečně se tam některé zprávy poslané ze systému již objevují), s klasickou možností diskuze, chatu atd... Byla by možnost si z hrocha přeposílat zprávy i jinam. Zkrátka celkově z Hrocha udělat jedno místo odkud se dostaneme na všechny univerzitní systémy. Office365 je takové monstr řešení v zásadě to není špatné, ale pro mnoho našich uživatelů to bude velmi složité :) Uvidíme co provázanost, aby to nestálo nevyužité někde v koutě...

Jak to bude s hesly, zda budou pořád shodné s hesly do všech ostatních systémů, to zatím nevíme.

Budou to studenti skutečně používat?

To je otázka. Když to tak vezmu, student vlastně nedostane o moc navíc, než mu nabízí účet u Microsoftu, který je zdarma. U toho mu navíc funguje klasická aplikace SkyDrive. Pokud to srovnáme s emailem od Googlu, má navíc ještě mobilní aplikace pro Android, iOS a možná i Windows Phone. Jediná chyba na kráse je pak nepřímá kompatibilita s dokumenty MS Office (Ale nedělejte si naděje, webové Office složitější dokumenty také nezobrazí).

Pro podnikové nasazení je Office 365 asi na lepší úrovni než Google Apps (samozřejmě jak kde, ale pro velké firmy určitě). Uvidíme tedy, jestli nové Office budou nějakým způsobem využívat pedagogové. Jeslli nějaké ty podnikové funkce vůbec využijeme. Nabízí se například přesun intranetu student.czu.cz na sharepoint.

Uvidíme, jestli změna nevyšumí do prázdna a studenti nebudou emaily využívat stejně jako doposud.

Kolem a kolem

Celý systém sice má svá ale, když se na to však podíváme s nadhledem, škola jistě ušetří nějaké prostředky díky tomu, že je celý systém zdarma. Studenti mohou jedině získat.

Držme tak palce OIKT, ať se migrace emailů povede bez problémů. Pak již bude vše v režii Microsoftu.

Mrkni taky na tohle

13. 06. 2014 2 0

Špión jménem Google

Číst více
14. 09. 2013 16 0

Otázky a odpovědi k přechodu studentských mailů na Office 365

Číst více
14. 09. 2013 16 0

Otázky a odpovědi k přechodu studentských mailů na Office 365

Číst více

Komentáře

Uživatel

Odpovídáte na komentář {{ commentParentAuthor }}.

Naši partneři

  • Dáme zkoušku KPMG Díly na traktory CK MUNDO ČZU
  • Díly na traktory FAPPZ FLD FTZ FZP