Tramvají na Suchdol? Sliby za 3,2 miliardy

28. 03. 2017 11 {{ articleTotalLikes }} Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Každý ze studentů České zemědělské univerzity nebo obyvatelů této městské části nepochybuje o nutnosti zlepšení dopravní situace, kterou provází kolony i přeplněné autobusy. Ovšem řešení není zcela jednoduché.

V příštích letech by z Podbaby mohly tramvaje zamířit i jiným směrem. Po delší době opět ožívá nápad prodloužit tramvajovou síť až k branám ČZU. Tam nás, studentů, míří denně více než 10 tisíc. Poslední dopravně urbanistická studie tramvajové trati Podbaba – Suchdol navrhovala několik možných variant. První mohla vést přes Roztockou ulici, druhá zvažovala vedení podél železniční trati, varianta třetí uvažovala dvě alternativy přes Majorku, poslední by vedla přes Lysolajské údolí. Kromě první eventuality by všechny ostatní vyžadovaly tunelové úseky. Tramvajová trať by měla končit ve stanici Suchdol, ovšem ve studii se také uvažovalo o variantním zakončení v Novém Suchdole. Pro studenty ČZU zůstává hlavní, že všechny možnosti by vedly přes stávající zastávku Zemědělská univerzita.

Minulé uvažované varianty

iZUN: Proč už dávno tramvaj 107 k Zemědělské univerzitě nejezdí?

Mezi hlavní úskalí, kvůli kterým tramvajová trať nevznikla již před lety, jsou především limity území. V první řadě se jedná o velké převýšení, Podbaba leží ve výšce 180 m. n. m. a Zemědělská univerzita o 96 metrů výše, tzn. sklon Suchdolského kopce je kolem 9 procent, přičemž tramvaj má na sjezd povolených zhruba procent 7. Dále jsou problémem chráněné skály, stísněné podmínky mezi korytem Vltavy a železničním koridorem i velký sklon. Jiné trasy se zase neobejdou bez technicky náročných staveb tunelů, či problematické (dnes již nereálné) vedení kolejí přes Lysolajské údolí. Problém s hlukem tramvají bude kompenzován snížením hlukového pozadí, dojde totiž k omezení frekventované autobusové dopravy. I přesto se však musí zvolit vhodná konstrukce trati. Samozřejmostí je užívání nových tramvajových vozů, které mají nižší hlukovou emisi.

Tramvaj směr Suchdol - rok 2085

Nyní už je konečně vybráno trasování, prodloužená výstavba trati by měla měřit zhruba 4,8 kilometrů a počítá se vznikem tří tramvajových mostů o celkové délce 85 metrů. Trať by končila v podstatě na samotném okraji města, v oblasti Výhledů. Z této tratě by odbočovala výše uvedená trasa do Bohnic. Ovšem i nadále je nutná změna územního plánu.

Každodenní chléb studentů ČZU

Autorem jednoho z posledních návrhů byla společnost Metroprojekt, která měla začít stavět v lednu 2014, hotovo mělo být letos. Dvojkolejná trať z nádraží Podbaba do Suchdola by měřila 4,58 km a stála 3,2 miliardy. Doufejme tedy, že tentokrát bude výsledek hmatatelnější a třeba za pár let budou studenti ČZU o slavné autobusové lince 107 jen číst v kronikách.

Top komentář
29 března, 2017 - 14:15 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Ona nikdy moc vysoká nebyla...ale ještě poklesla...

Mrkni taky na tohle

15. 05. 2019 0 2

Nová Miss Agro 2019 zvolena! Jak probíhal legendární festival plný pití, hudby a dobré zábavy?

Číst více
11. 05. 2019 0 0

Den plný sportu je opět tu!

Číst více
09. 05. 2019 0 0

Seznamte se s Marií Růžičkovou, finalistkou Miss Agro 2019 s číslem deset

Číst více

Komentáře

Uživatel

Odpovídáte na komentář {{ commentParentAuthor }}.

Naši partneři

  • Dáme zkoušku KPMG Díly na traktory CK MUNDO ČZU
  • Díly na traktory FAPPZ FLD FTZ FZP