Výběr z Be Fair Zeleného bulletinu
Trest smrti pro majitele zřícené továrny?
Po více jak dvou letech čelí obvinění majitel továrny Rana Plaza v Bangladéši, jejíž zřícení je doposud největší tragédií v historii oděvního průmyslu
Spolu s majitelem hrozí obvinění dalším 41 lidem. Pokud budou odsouzeni, hrozí všem trest smrti. Obžalovaní se podíleli na smrti více jak 1 100 a zranění až 2 500 pracovníků. K tragédii došlo kvůli špatnému technickému stavu budovy, o kterém majitelé věděli, a přesto ho ignorovali a výrobu v továrně dále provozovali. Majitelé oděvních továren v Bangladéši mají často politickou moc a v tomto případě se snažili bránit ve vyšetřování.
Vedle obvinění viníků se také zranění a pozůstalí konečně dočkají odškodnění, a to díky fondu, který byl založen Mezinárodní organizací práce krátce po tragédii. Následkem kampaně Clean clothes campaign do fondu přispívaly oděvní firmy, které byly spojené s výrobou v továrně Rana Plaza. Teprve v posledních dnech tento fond dosáhl požadované výše 30 milionů USD, který je určen pro 5 000 obětí a pozůstalých.
Bezpečnost pracovníků, kterých jsou v Bangladéši přes 4 miliony, zajištuje nově od této tragédie dohoda oděvních společností, neziskových organizací, odborů a vlády Bangladéše Accord on Fire and Building Safety in Bangladesh (AFBSB). Dohoda zajištuje bezpečnost pracovníků a zvyšuje podíl odpovědnosti oděvních společností. Na základě AFBSB jsou prováděny kontroly továren a jejich případné uzavření.
Večer plný kávy
Věděli jste, že se každý rok na světě vypije 400 bilionů šálků kávy? Že je téměř 25 milionů zemědělců, pro které jsou zdroje získané z pěstování kávy živobytím? Že z kávy se nevyrábějí jen nápoje, ale i třeba šperky? To vše a mnohem více přinesl Coffee event aneb večer plný kávy
Akce proběhla 18. března a organizovali jsme ji společně s Fakultou tropického zemědělství. Program byl poměrně nabitý a hosté exkluzivní. Začala Radka Myšková, cestovatelka a výrobkyně šperků z kávy, přednáškou o špercích nejen z kávy. Na to navazovala informacemi z mexické a kostarické kultury, mnohé bylo věnováno i samotnému pražení kávy v Mexiku. „Poznávala jsem místní život i kulturu na mexické univerzitě, popíjela „coco loco“ na karibských i pacifických plážích, pozorovala doutnající sopky, klaněla se síle a magii pouště, uctívala místní tradice a bohy a rozplývala se nad chutěmi mexické kávy“ říkala Radka. Jen v samotném Mexiku byla patnáctkrát a strávila tam už více než 3 roky života.
Po Radce následovalo promítání dokumentu České televize „Češi na misi: Průvodce férového pijáka kávy,“ ve kterém jsme figurovali i my. „Většina lidí si nedovede představit, v jakých podmínkách žijí a pracují lidé v zemích Globálního Jihu. Proto se snažíme lidem ukázat, že i tito lidé mají svůj příběh. Že jsme všichni propojeni,“ říká v dokumentu Bára Mrázková z nevládní organizace NaZemi.
Po dokumentu promluvil i Luis David Villarreal, jenž je vlastníkem férové kávové plantáže v Jižní Americe a členem tamní kooperativy. Aktuálně studuje na Fakultě tropického zemědělství. Promluvil o problémech s pěstováním kávy, o chorobách napadajících kávovníky a také o dopadech fairtrade na místní komunitu. „Koncept fair trade a samotná certifikace je pro nás velmi důležitá. O to víc jsem byl překvapen, když jsem poprvé přišel na fakultu a byl zde férový automat,“ řekl během přednášky David Villareal.
Po něm měl ještě přednášku o pěstování, sběru a obchodu s kávou i Daniel Kolský - majitel a zakladatel první české pražírny Bio Fairtrade kávy a sítě kaváren Mammacoffee. Ten mluvil o svých zkušenostech z cest za kávou a za novými kávovými dodavateli – pěstiteli. Mluvil také o způsobech, kterými se snaží přímo podporovat některé komunity a kooperativy a jaké to má přínosy, ale i negativa. „Když odebíráte tři čtvrtiny produkce z jedné komunity, tak jim nastavíte dobré podmínky, ale také na vás padá hrozná zodpovědnost. Protože jsou na vás v tu chvíli přímo závislí,“ říkal Daniel Kolský.
Byl to velmi zajímavý večer plný inspirativních lidí a jejich zkušeností. Věříme, že si z večera všichni účastníci něco odnesli. At už to byly šperky vyrobené z kávy, férová čokoláda, nebo třeba rozšíření obzorů o globální rozvojové problematice.
Stinná stránka nejoblíbenějšího tropického ovoce
Průměrný farmář pracuje na plantáži až 12 hodin denně, 6 dní v týdnu. Často musí pracovat i přesčas, který mu však nikdo neproplatí. S nízkým platem, který dostává, je velmi obtížné pokrýt výdaje na jídlo a oblečení pro celou rodinu. Plat farmářovi často nestačí ani na pokrytí poloviny těchto výdajů, včetně zaplacení školného pro děti. Farmáři nejsou během práce chráněni žádnými ochrannými pomůckami proti chemikáliím a denně se navíc musí potýkat s urážkami, zastrašováním, výhrůžkami nebo porušováním lidských práv. A to celé v žáru neuhasínajícího slunce. Jak říká Barbora Mrázková, expertka na fairtradové ovoce: „Mezi největší problémy patří určitě velmi nízké mzdy - zaměstnanci jsou placeni úkolově a úkolové kvóty jsou nastaveny vysoko. Pokud tedy chtějí dosáhnout alespoň na minimální mzdu, musí pracovat rozhodně mnohem déle než 8 hodin denně. Mnoho maminek vůbec nevidí své děti - odcházejí do práce v 6 ráno a vracejí se pozdě v noci, kdy jejich děti už spí.” Velmi se také rozmohlo zaměstnávání lidí na krátkodobé smlouvy, na tři měsíce. Pro manažery plantáží je to výhodné, protože pokud zaměstnanec „zlobí“ (rozumějme=stěžuje si, hájí svá práva v odborech, otěhotní), tak mu manažer smlouvu neprodlouží. Krom toho z jednoho kila banánů, za které u nás zaplatíme, dostane farmář zhruba jen 2-5 %.
Pokud by vás zajímalo o tématu více, můžete si přečíst celý text, který byl publikován v Ekolistu.
Více o Be Fair a jejich aktivitách se dozvíte na jejich oficiálním facebooku.
Zajímavé informace. Díky za to!