Work & Travel USA. Pracovat a cestovat po Americe? Jde to!

21. 01. 2019 0 4 Out of ČZU Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Zná to asi každý. S blížícím se koncem kalendářního roku přemýšlíme a rekapitulujeme, co že se to vlastně za těch posledních 12 měsíců událo. Co se nám povedlo, co se nám nepovedlo, na co vzpomínáme s úsměvem a o čem bychom už radši nikdy nemluvili. I já jsem si touhle rekapitulací roku 2018 prošla. A ráda bych se vám svěřila s něčím, na co s úsměvem rozhodně vzpomínat budu.

O Americe jsem snila už jako malá holka. Měla jsem o ní klasickou představu – země zaslíbená, svoboda, levný hadry, všude filmový celebrity, tráva zelenější… Zkrátka pojem „americký sen“ mi nebyl cizí. Nad způsoby, jak se do USA dostat, jsem přemýšlela mnohokrát. Až jednou, když jsem si prohlížela videa z roadtripů po národních parcích této úžasné země, jsem si všimla titulku „Work & Travel“. A tak jsem začala pátrat, co ta „práce & cestování“ vlastně je a jak do toho můžu jít taky.

Pokud se s tímto pojmem setkáváte poprvé – jedná se o program pro studenty VŠ a VOŠ prezenční formy studia, skrz který můžete přes léto až 4 měsíce legálně pracovat v USA. Po skončení práce můžete (ale nemusíte) až měsíc cestovat. Nechci vás zatěžovat detaily, které si snadno můžete najít na stránkách agentur a prokousat se tím později. V tomhle článku mi jde spíše o velmi osobní pohled na celou věc.

Při psaní tohoto článku jsem si sepsala pár poznatků, které bych ráda rozvedla. Doufám, že i pro vás to bude záživnější a svižnější čtení než se prokousávat sáhodlouhými odstavci souvislého textu.

Co se děje před odletem?

Telefonát/y s koordinátorem, prekurz, kurz plavčíka, ambasáda a SPOUSTA papírování, které je snad jedinou zlou věcí na celém programu.

Jak to udělat ve škole?

Na tuhle otázku není univerzální odpověď, protože každý zaměstnavatel má jiné požadavky na den nástupu. Nicméně pokud si chcete vydělat co nejvíc, doporučuji dohodnout se s vyučujícími na předtermínech zkoušek, ať můžete odletět už ke konci května.


Ty jedeš sama? Ses zbláznila, ne?

Přesně tak, do Ameriky jsem neletěla s žádnou kamarádkou, kamarádem nebo přítelem. Teda, kdybych řekla, že jsem se nepokusila někoho z okolí zlanařit, tak bych lhala. Každopádně na to nikdo z mnou oslovených neměl „koule“, a tak jsem vyrazila sama. A lituju toho? Ani v nejmenším!

Bezstarostné léto

Pracovala jsem v Ocean City v Marylandu, což je turistické letovisko, kde se za léto vystřídá neskutečné množství lidí. Do této lokality jsem se naprosto zamilovala. Do práce jsem jezdila na kole po boardwalku, většinu času bylo úžasný počasí, a tak jsme se po práci chodili koupat do oceánu, surfovat nebo opalovat. Bydlela jsem s převážně skvělýma lidma, kteří se stali nedílnou součástí mého života. Téměř každý večer jsme seděli na terase, povídali si, co jsme zažili, pili pivko, jedli Ben & Jerries (která je tam mega levná, takže se vám po návratu do Čech chce v supermarketu brečet). Člověk se krásně odprostil od starostí, které má tady v ČR a prostě si užíval pohodovej život. Ano, sice jsme chodili 5–6 dní v týdnu do práce, ale ono to plavčíkování zas tak náročné není… 😊

Cestování!

Pokud bych měla popsat svoje zážitky z cestování, vydalo by to snad na půlku knihy. Spíš než čtení vám doporučuju mrknout na fotky a hlavně videa, po jejichž zhlédnutí budete mít chuť kupovat letenky okamžitě… 😊

Je to drahý, nemůžu si to dovolit

Houbelec. Teda takhle, počáteční náklady nejsou zrovna nejmenší, ale pokud v Americe nejíte 3x denně v restauracích a při cestování neutrácíte stovky dolarů denně, vrátí se vám to. A pokud netopíte drahý zrcadlovky ve fontáně ve Washingtonu, D.C. a nekupujete si ještě dražší zrcadlovky přímo v USA, tak si můžete ještě hodně peněz dovézt… :D Takže pokud máte něco našetřeno, nebo v okolí někoho, kdo by vám na pár měsíců půjčil, jděte do toho!

Co mi Work & Travel osobně dalo

Když jsme s kamarádem, se kterým jsme se seznámili na ambasádě při čekání na víza, doletěli v květnu do New Yorku, byla jsem ze všeho vyklepaná a vyplašená jak malá holka. Bála jsem se mluvit s lidma, bála jsem se chodit po městě, abych se náhodou neztratila, a spoléhala jsem se jen na něj. Když jsem ale do NYC přiletěla sama z Los Angeles na konci léta, abych tam úplně sama strávila před odletem domů ještě další 4 dny, byla jsem jak vyměněná. Neměla jsem problém naplánovat si co a kdy chci vidět, vzít mapu, mobil nebo se poptat místních na radu a vyrazit objevovat.
Tohle léto mi dalo tolik zkušeností a dodalo tolik zdravého sebevědomí a odvahy, jak ještě nikdy nic před ním. Nyní mi přijde, že je svět opravdu dostupný a nic není nemožný. Vše dělá těžší jen strach v našich hlavách. Důležitý je nebát se změny, nebát se překročit své hranice a dělat věci, které se možná mohou jevit jako bláznovství vašemu okolí, ale co vy vnitřně cítíte, že jsou pro vás to pravé. Já na tohle léto budu vzpomínat nejspíš do konce svého života a každému budu Work & Travel jen a jen doporučovat. Podívat se ve dvaceti na druhý konec světa a žít tam přes čtvrt roku, to není malá věc. Hodně vás to změní a dá vám to zkušenosti, které prostě v Česku ve fabrice nenasbíráte.

Pokud vás tematika W&T zajímá, určitě se na mě neváhejte obrátit, ráda vám se vším pomůžu a zodpovím případné dotazy. Můžete mi napsat na Facebook, Instagram nebo mail. A pokud máte radši osobní setkání, pravidelně děláme přednášky na ČZU, takže jste všichni srdečně zváni! Nejbližší proběhne již 30. ledna!! 

Autoři: Markéta Langová Foto: Markéta Langová
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

13. 03. 2020 2

Sedm typů kavárenských povalečů

Číst více
13. 03. 2019 0

Jak jsem jel s tátou na dovolenou

Číst více
13. 03. 2019 0

Jak jsem jel s tátou na dovolenou

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙