Lehká čtyřka míří na olympiádu do Londýna i s dvěma studenty ČZU!
Ve světě veslování jsou Ondřej a Jan Vetešníkovi známou a také úspěšnou dvojicí. Jako děti se ale nejprve začali věnovat volejbalu, který hrál jejich otec, a až později, asi v páté třídě základní školy, je kamarád přivedl k veslování. Dnes veslují s lehkou čtyřkou a především studují na České zemědělské univerzitě.
V začátcích se jejich hlavní disciplínou stal lehký dvojskif a společně vytvořili dvojici, která se stala mistrem světa v roce 2005, přivezla bronz z MS 2006 do 23 let a z ME 2007. Když se následně nedokázali dostat z dodatečné kvalifikace na olympiádu do Pekingu, která jim unikla o pouhé 2 setiny sekundy, rozhodli se pro změnu a přešli k lehké čtyřce bez kormidelníka.
„Dvojskif byla strašně hezká etapa našeho sportovního života a zažili jsme krásné pocity, když jsme stáli na stupních vítězů a hrála nám česká hymna,“ začíná svoje vyprávění Honza Vetešník, „ale společně jsme potřebovali udělat změnu.“ pokračuje. „Nechtěli jsme se rozdělit, protože společně jsme hodně silní, a tak v úvahu přišla čtyřka s dalšími kolegy.“
Přesun k lehké čtyřce samozřejmě znamenal zase méně času na studium a tím i způsobené problémy ve škole. „Je to velmi obtížné, do třetího ročníku jsem na Technické fakultě studoval prezenčně, ale moc jsem to nezvládal a byl jsem vyloučen. V současné době studuji dálkově třetí ročník, který bych rád dokončil. Teď je to hlavně o samostudiu a do školy docházím tak, jak se mi to podaří sloučit se sportovním programem,“ bere si slovo Ondřej a vzápětí ho doplňuje Honza. „Já začínal jako student Strojní fakulty v Praze, ale prezenční formu jsem nezvládal. Po roce jsem se dal dálkově na studium FTVS, ale tam jsem po půl roce skončil, protože mě to nechytlo. Pak jsem objevil na ČZU obor Územní technická a správní služba a šel jsem do toho a dodnes mě to moc baví. Dnes jsem v 2. ročníku dálkového studia v oboru Regionální environmentální správa, přičemž sladit tréninky a studium se mi zatím povedlo.“
To, co se bratrům nepovedlo na dvojskifu, dokázali s lehkou čtyřkou ve složení: Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč, Ondřej Vetešník a Jan Vetešník. 2. září se díky osmému místu z MS přímo kvalifikovali na OH do Londýna. „Když jsme odjížděli na MS, byli jsme velmi dobře připravení a troufám si říct, že jsme měli našlápnuto i k medaili. Jenže stejný pocit sdílely i ostatní posádky, což se potom ukázalo. Především šlo ale o to kvalifikovat se na OH a to se nám povedlo, takže jsme nesmírně spokojeni i s osmým místem,“ říká spokojeně Honza.
Závěrečným úspěchem vydařené sezony byla stříbrná medaile na ME v Bulharském Plovdivu z poloviny září. Naše lehká čtyřka tam odjížděla v roli favoritů společně s Italy. „Titul vicemistra Evropy byl opravdu hezká tečka a my jsme si průběh celých závodů moc užívali. Nakonec z toho bylo stříbro, které nás utvrdilo v tom, že stále patříme mezi kandidáty, kteří můžou vozit medaile i z větších sportovních akcí.“
„Na přípravě nebudeme nic měnit, máme systém, který se nám zalíbil,“ nastiňuje sedmadvacetiletý veslař, jak bude vypadat jejich příprava před OH. „Během podzimu a jara vesluji společně s bráchou na dvojskifu a před začátkem světových pohárů se intenzivně věnujeme čtyřce. Jinak se podstatnou část zimy budeme pohybovat na běžkách, kde spolu hodně závodíme a hecujeme se.“ A jaké cíle si dávají pro samotnou olympiádu? „Budeme hodně dělat, abychom do olympiády dokázali poposkočit na medailové příčky. Už jednou někdo vyslovil myšlenku, že můžeš mít medailí plnou skříň, ale ta nejdůležitější je ta olympijská,“ slibuje Honza udělat vše proto, aby pro Českou republiku přivezli medaili, a jedním dechem dodává: “Já bych bral jakoukoliv!“