Budíček pro mozek - zachraňte své zkouškové!

05. 01. 2016 0 {{ articleTotalLikes }} Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Máte taky občas pocit, že se Vám hlava škvaří? Nebo, že z ní mozek snad už vyskočí? Z únavy se Vám motá páté přes deváté a chybí ještě dvě kapitoly? Zkuste některý z povzbuzovačů.

Milí Soutrpitelé, zkouškové se blíží do finále. Látka se kupí, termíny ubývají. Oči přecházejí z množství toho, co se musíme (někdy opakovaně) naučit, mozek stávkuje a kolem třetí hodiny ráno dokonce vyvolává revoluci. Máme pro Vás několik startovačů, které by mohly vystřídat špendlíky v očích, které drží víčka ještě nahoře a některé snad i dodat mozku pocit, že se rozrůstá jeho kapacita a umlčet jeho nářky. 

V článku najdete životabudiče, vyjma energetických nápojů, o kterých jsme psali podrobně zde, například: SMART drogy, obyčejné potraviny, nápoje a pochutiny. 

Nápoje

KÁVA

Káva je horký nápoj z plodů kávovníku charakteristická silnou vůní a černou barvou. Obsahuje mimo jiné alkaloid kofein, který povzbuzuje srdeční činnost. Káva je po ropě druhou nejdůležitější komoditou a na jejím pěstování, zpracování a distribuci se podílí 500 milionů lidí na celém světě.

kafe

Nevýhodou kávy je, že dehydratuje organismus, čili je dobré ji servírovat se sklenicí čisté vody. 

ČAJ

Čaj je kulturní nápoj připravovaný obvykle louhováním lístků čajovníku v horké vodě. Sběr listů čajovníku probíhá i několikrát do roka. Cennější jsou obvykle mladší menší lístky u špičky výhonu a pupen. Čaj obsahuje kofein, známý také jako tein. Ten má spolu s látkou zvanou teobromin na svědomí fyziologické účinky čaje. Čaj také obsahuje velké množství různých látek, které mají vliv na jeho vůni, chuť a barvu.

MATCHA TEA

COCA - COLA 

Dobře známý nápoj obsahující poměrně velké množství cukrů, které dokáží postavit na nohy. Obsah kofeinu je nižší než u 25-30 ml espressa, ale pro nepijany kávy může být příjemnou alternativou.

Petr Havlíček radí: Mozek je obrovský spotřebitel energie a tu potřebuje dodávat kontinuálně a rovnoměrně. Takže, nezapomínat jíst pravidelně. Spíš lehčí jídla na bázi sacharidů. A spát. Všichni (nejen studenti) zapomínají na dostatek odpočinku. Proto je dobré, naučit se cíleně vypnout hlavu, anebo si alespoň i přes den klidně na chvíli schrupnout. Stačí 20-30 minut. A také nesedět jen na zadku, ale jít aspoň na procházku. Každý den.

GUARANA

Česky Paulinie nápojná je keř nebo malý strom z Venezuely a severní Brazílie. Semena guarany jsou stimulantem centrální nervové soustavy.

Působí jako tonikum zejména při pocitu vyčerpání, při léčbě průjmu a úplavice. Je indikována při nervových depresích a rekonvalescenci po dlouhodobých nemocích. Působí pozitivně na nervový a svalový systém a předchází únavě. Výtažky z guarany účinkují jako silná káva, ale nepřekyselují žaludek a navíc povzbuzující účinek vydrží zhruba 2x déle, protože energii uvolňuje postupně (6-9 hodin) a navíc není návyková.

Guaranu lze koupit v lékárně ve formě prášků, želatinových kapslí, energetických nápojů nebo jako tekutý koncentrát a není špatné ji smíchat s citrónem, který umocňuje její účinky. Stimulanty zde jsou Theobromin, Theofylin a další alkaloidy (kofein). 

MATÉ

Je pravděpodobně nejoblíbenějším nápojem z Jižní Ameriky. Je připravován z lístků cesmíny paraguayské a má výrazné povzbuzující účinky.

Podporuje funkci ledvin, podporuje látkovou výměnu, normalizuje hladinu cukru v krvi a posiluje imunitní systém.

ČOKOLÁDA

Čokoláda se vyrábí z kvašených, pražených a mletých zrnek kakaového stromu. O čokoládě se ví, že uvolňuje hormon štěstí a přináší lidem klid ve stresu.

Potraviny a pochutiny 

Sýry, citrusové plody, kukuřice, feferonky, kyselé zelí, banány, víno, salámy a sójové omáčky 

Slouží k lepší fixaci slova, zvyšují hladinu NoA, alternativou je stěhování nábytku/ cvičení po třech hodinách učení. 

Ryby, ořechy, maso 

Využíváme pro zrychlení přenosu myšlenek učení. Jsou zdrojem OMEGA 3 MK. 

+ například vitamin B6 - pyridoxin

Stimulanty, neurotransmitery, mozkové nutrienty, chytré drogy

Smart drugs je oblíbený název pro přírodní nebo přírodně identické látky, vykazující účinky na vyšší nervovou soustavu. Nejedná se ale rozhodně o žádné nelegální nebo návykové látky. Jsou používány s cílem zvýšit psychickou výkonnost a odolnost ke stresu. Mohou být využívány k oddálení procesu stárnutí nebo k prevenci onemocnění nervové soustavy. Tyto látky můžeme také zařadit pod mozkové nutrienty nebo neurotransmitery.  

LECITHIN

Snižuje hladinu cholesterolu a napomáhá ochraně proti akumulaci tukových zásob. Nezbytný pro činnost mozkových buněk a dále blahodárně ovlivňuje paměť a jiné mozkové funkce.  

PIRACETAM 

Zlepšení zásobení mozku kyslíkem, zvyšuje metabolismus glukózy v mozku, zvyšuje průtok krve mozkem (snížením viskozity krve). 

BRAHMI

Přípravek původně proti poruchám paměti, intelektu, apod. Zlepšuje všechny typy paměti (krátkodobou, střednědobou, dlouhodobou), zlepšuje schopnost učení, zrychluje reakceschopnost, zvyšuje intelekt.

Speed 8

Speed8 je legální stimulant a aktivátor metabolismu obsahující velmi účinné podpůrné látky, které dokáží na organizmus pozitivně působit až 8 hodin.

Obsahuje látky navozující pocit pohody a omezující intenzitu bolesti. Aktivuje vznik endorfinů.

Významně zvyšuje fyzickou vytrvalost, zlepšuje náladu (euforizuje), podporuje kvalitu spánku a odstraňuje únavu. Stimuluje schopnost vnímání, zlepšuje paměť a schopnost koncentrace při zátěži a zvyšuje intelekt.

Tento přípravek nikdy nekombinujte s alkoholem. Ten by s látkou GABA mohl vyvolat stav podobný mdlobám nebo dokonce kómatu. 

SmartDrink

Tento přípravek je obdobou Speed 8, jen v plastové lahvičce o obsahu 25 ml, což je praktičtější než u skleněných ampulí Speedu 8. Je založený na bázi výtažků ze vzácných léčivých rostlin. 

Máme několik druhů:

UP! Energy

Přípravek zaručuje obdobné účinky jako Speed 8. 

Up! LOVE

Podle stánek výrobce přípravek Up! LOVE zbavuje zábran a povoluje uzdy, dále navozuje pohodovou náladu, blahodárně účinkuje na tělo i mysl uvolněním a ztrátou psychických zábran a pravidelným užíváním zvyšuje vaše libido.

Tento produkt je také prodáván v sexshopech jako afrodiziakum.

Up! Euphory

Navozuje pohodovou a euforickou náladu, přispívá k odbourání napětí, dodává energii, antioxidační vlastnosti podporují regeneraci organismu po požití omamných látek a alkoholu, působí preventivně proti vzniku kocoviny.

Působí preventivně proti vzniku kocoviny

Up! Slim

Okamžitě potlačí únavu a apatii, podpoří chuť ke cvičení i po dlouhém pracovním dnu, zvyšuje termogenezi, zvyšuje fyzický výkon a efektivitu cvičení, omezuje chuť k jídlu a na sladké. 

Survival Rescue Coffeinum 200mg Liquid

Tento přípravek je klasický stimulant založený na kofeinu. Lahvička obsahuje maximální povolenou dávku kofeinu, tj. 200mg a komplex sacharidů, což z jedné dávky dělá výkonnou energetickou a stimulační bombu o síle tří hrnků kávy. 

Závěrem

Doufáme, že jsme Vám pomohli najít nějakého toho pomocníka na nasoukání látky do hlavy. Nám už nezbývá, než Vám popřát u zkoušek HODNĚ ŠTĚSTÍ!

Mrkni taky na tohle

17. 12. 2018 0 0

I zkouškové má své...

Číst více
18. 05. 2017 0 0

24 hodin

Číst více
01. 05. 2017 4 2

Začíná zkouškové! Tipy na místa, kde se můžete učit!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Odpovídáte na komentář {{ commentParentAuthor }}.

Naši partneři

  • Dáme zkoušku KPMG Díly na traktory CK MUNDO ČZU
  • Díly na traktory FAPPZ FLD FTZ FZP