Career Centrum ČZU - buďte po státnicích vysmátí
Career Center ČZU sídlí v budově rektorátu. Není zaměřené na určité fakulty, mělo by být pomocnou rukou pro každého, kdo si pro radu přijde. Co nově vzniklé centrum připravuje, jsme se dozvěděli od hlavního aktéra Mgr. Přemysla Gubani.
iZUN: Vezmeme to pěkně od podlahy, jaký je rozdíl mezi Vámi a KaPem?
Kariérní centrum na PEFce už funguje dlouho. Je otevřené všem, takže tam může přijít kdokoliv, nicméně členění na různé fakulty způsobuje to, že se studenti příliš nezajímají o to, co se děje na ostatních fakultách, proto je (podle mě) logickým krokem, že se univerzita rozhodla zřídit takové pracoviště, které nemá specializaci na určité obory.
iZUN:
Docela by mne zajímalo, co asi komu pomůže absolvent oboru pedagogika FF UK ročník 1985. Kontakty žádné, zkušenosti v oboru žádné. DP o e learningu. Určitě milý chlapec, ale jak pomůže při hledání místa?
iZUN: Není tedy striktně dané, že KaPo přijímá jen studenty PEF a vy studenty z ostatních fakult?
Ne. Obě centra slouží všem. Samozřejmě, každé nabízí své specifické akce a workshopy, ale co se týče nějaké vzájemné pomoci, propagace apod., tak spolu velmi dobře vycházíme.
iZUN: Kolik máte členů?
V současné době jsem v Career centru jenom já. Připravujeme však koncept stážistů (zatím 2 studenti). Do budoucna máme vizi, že se rozrosteme. Minimálně co se týká nějakých poradců, kteří by se zaměřovali na jiné segmenty.
iZUN:
iZUN: Zopakujme, proč by měl student navštívit Career Center ČZU? Za jakým účelem? S jakým problémem?
V podstatě je to o tom, že když přijde student, který přemýšlí kam po škole, co a jak dělat, kam směřovat, tak s ním konzultujeme firmy, které připadají v úvahu, radíme jak změnit či doplnit CV, zkrátka jak postupovat. Člověk si musí uvědomit, že hledání práce, rozhodně není jen o tom poslat CV a čekat. To člověka otráví, je třeba být aktivní. Částečně bychom také mohli promluvit se studenty, kteří přemýšlejí o ukončení studia, pomoci jim opět najít motivaci.
iZUN: Zmínil jste, že máte tzv. "širší záběr", co se pod tím skrývá?
Cereer Center je místem pro setkávání 3 světů: studentů, zaměstnavatelů a samotné univerzity. Začal bych výzkumy. Naším cílem je získávání zpětné vazby z trhu práce. Chceme informace od zaměstnavatelů. Díky tomu můžeme osvětlit, co nás čeká po státnicích. Ty jsou takovým milníkem. Pro některé lidi je to jasné, jiní mohou tápat ve tmě. A my jim chceme "podat pochodeň" a vnést trochu světla na cestu. Dále rozjíždíme partnerství s firmami na půdě univerzity (Firmy KaPo se spíše zajímají o studenty PEF). Snažíme se vzbudit zájem firem, které hledají zaměření z co nejvíce našich fakult. Rád bych uvedl příklad - firma Mondelez (vyrábí Fidorky) nakupuje suroviny v zahraničí, k tomu má co říci fakulta Tropického zemědělství, potřebuje kvalitní jídlo (Agro), náročné technické provozy (TF), provozuje zde několik fabrik, to znamená otázku ohledně likvidace odpadů (ŽP), má velké ekonomické oddělení (PEF),... takový typ je pro nás ideální.
iZUN: Už máte navázána nějaká partnerství?
Pro studenty pořádáte workshopy. Můžete jmenovat hlavní témata, periodu...?
Máte tu dvě linie. První je workshop, který se neustále opakuje. Jmenuje se Jak si hledat práci v 21. století. Workshopy probíhají na jednotlivých fakultách jednou, dvakrát za semestr, podle zájmu. Trvají dvakrát hodinu a půl, obsahem jsou všeobecná shrnutí. To znamená: Co by si měl jobseeker (ten, co hledá práci) promyslet a připravit, jak identifikovat vhodnou nabídku, jak oslovovat firmy, napsat CV a motivační dopis. A jak to udělat, abych byl při hledání efektivní, a to je bohužel vždy spojeno s aktivitou. Není to o tom, že by po workshopu byl každý 100% schopný najít do hodiny práci, ale jde spíš o takové naťuknutí. Ukázka, jak se to dá dělat. Studenti odchází vybaveni řadou papírů (handoutů) s "nápovědou".Druhou (připravovanou) částí jsou přednášky na téma softskills. Tam patří odpovědi na otázky dress code, setkání se s headhunterem, přednáška o prokrastinaci, komunikaci, atd. A nakonec besedy s personalisty cca pro 20 lidí formou otázka - odpověď.
I ostatní univerzity mají svá centra. Jste nějak provázáni? Předáváte si informace, hledáte u nich inspiraci?
Mám velmi úzkou vazbu s lidmi z VŠE, MUNI (tam je to spíš na úrovni sbírání informací a nápadů) a potom velká inspirace přichází ze zahraničí. Nás velmi oslovuje kariérní centrum univerzity v Hamburgu.Plánujeme navázat kontakty s univerzitami, které jsou nám podobné. ČZU má jisté specifikum (University of Life sciences), díky němuž bychom se mohli mezinárodně propojit.
iZUN: Jaké jsou v dohledné době Vaše cíle?
Až dokončíme veletrh, tak se pokusíme integrovat workshop Jak si hledat práci v 21. století do nějakého povinného základu. Zatím to probíhá dobrovolně, to je dobře, avšak informaci tak předáme "jen" aktivním studentům. A procento aktivních studentů není velké.
Ráda bych Vám ještě položila naši výjimečnou otázku. Jaký je Váš názor na klecový chov drůbeže?
To je velmi filozofická otázka. Nedávno jsem o tom viděl dokument a tam promlouvala paní, která dělala marketing právě pro velkochovy, a říkala: Proč můžeme týrat zvířata pro masovou produkci? Protože jsou tu tři věci, které když využijeme pro marketing, tak se Vám budou líbit. Řekneme Vám, že je to inovativní, že podmínky nejsou tak hrozné a ta třetí? Ta je v podstatě nejdůležitější: Vy se o to sami nezajímáte.Mrzí mě to, ale já asi opravdu patřím do té třetí skupiny.
iZUN: Děkuji Vám.
Na závěr několik informací pro Vás
- Konzultační hodiny: po domluvě e-mailem, na www stránkách bude v dohledné době rezervační formulář
- Sídlo: budova rektorátu (po vstupu hlavními prosklenými dveřmi ihned doleva, první kancelář po levé straně)
- Kontaktní osoba: Mgr. Přemysl Gubani, e-mail: gubani@rektorat.czu.cz
- Aktuální informace naleznete také na Facebooku
Mrkni taky na tohle
Komentáře
Docela by mne zajímalo, co asi komu pomůže absolvent oboru pedagogika FF UK ročník 1985. Kontakty žádné, zkušenosti v oboru žádné. DP o e learningu. Určitě milý chlapec, ale jak pomůže při hledání místa?
Nemohl by ten kariérní poradce odstranit alepoň část hrubek, které má v rozhovorech, na stránkách cc atd. Je to až urážlivé, pokud absolvent UK obor pedagogika!!!! neumí česky.
Byl jsem na jejich akci a jsem plně spokojen!
Kariérní poradenství je otevřené všem, a tak se univerzita rozhodla zřídit takové pracoviště, které nemá specializaci na určité obory. Zdá se mi to, nebo na rektorátu někdo opět potřeboval vykázat činnost, tak se založilo tohle centrum? Myšlenka skvělá, ale proč funguje Manažerský klub (podobná činnost), KaPo (podle mě činnost víceméně stejná) a teď ještě tohle? Proč raději nějak nespojíte síly dohromady? Až si tam někdo někdy půjdete nechat rozmluvit váš odchod z ČZU, napiště sem prosím metody, co na vás používali, to by mohlo být zajímavé :D Dát do povinného základu nepomůže, kdo nemá zájem, stejně na to bude kašlat a nebude poslouchat. Na druhou stranu budete mít plnou místnost lidí a činnost je opět vykázaná...
Manažerský klub (podobná činnost) jako karierní poradenství? Co proběhlo v MK dle webu: Franchising v gastronomii tak trochu jinak Time management