Co je to fairtrade? ITS věří v jeho smysl a podává mu pomocnou ruku

22. 11. 2012 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Je to jen pár dní, co jsem z nudy prohlížel web naší univerzity, když jsem se dostal i na stránky Institutu tropů a subtropů. Hned na úvod jsem nalezl článek o tom, jak se na institutu snaží zabývat programem fairtrade. Titulek článku mě ihned zaujal, zřejmě hlavně tím, že jsem absolutně netušil, co to ten fairtrade vlastně je.

Jak už jsem v titulku nastínil, Institut tropů a subtropů (ITS) se aktivně zapojuje do programu celosvětového hnutí fairtrade (můžeme též přeložit jako „spravedlivý obchod“). Dnes si ovšem pouze vysvětlíme, co ten fairtrade doopravdy je.

Jakmile jsem do vyhledávače zadal pojem fairtrade, ohromilo mě množství stránek, kde se tento pojem vyskytuje, ale raději jsem se uchýlil k důvěryhodným zdrojům, proto jsem zavítal na webové stránky asociace Fairtrade Česká republika. Zde jsem se již dozvěděl, že fairtrade je celosvětové hnutí, které se snaží pomoci producentům z rozvojových zemí a zároveň propaguje udržitelnost zdrojů. Celý program pracuje na principu „spravedlivých cen“ produktů.

Fairtrade má deset hlavních zásad, na kterých se snaží stavět:

  1. fairtrade vytváří příležitost pro ekonomicky znevýhodněné producenty
  2. transparentnost a odpovědnost
  3. férové obchodní praktiky
  4. vyplácení férové ceny
  5. zajištění žádné dětské a nucené práce
  6. závazek k nediskriminaci, generové rovnosti a svobody shromažďování
  7. zajištění dobrých pracovních podmínek
  8. pozitivní dopad na komunitu
  9. propagace fairtrade
  10. ochrana životního prostředí

Pokud bychom se chtěli podívat do minulosti a zjistit, jak hnutí fairtrade vzniklo, dostaneme se až do čtyřicátých let dvacáteho století, kdy dvě protestantské organizace v USA začaly pomáhat rozvojovým zemím. Od té doby se náznaky fairtrade objevovaly i v Evropě, ovšem až v roce 1986 vznikla první certifikace výrobků holandskou nevládní organizací Solidaridad, čímž se odstartoval vývoj fairtrade do podoby, jak ho známe dnes.

Podíl produktů fairtrade

Nyní už víme, co fairtrade je a čím se zabývá. Nakonec bych si rád vypůjčil definici fairtrade, jak ji udává platforma největších mezinárodních asociací — FINE:

„Fairtrade je obchodní partnerství založené na dialogu, transparentnosti a úctě, jehož cílem je větší spravedlnost v mezinárodním obchodě. Přispívá k udržitelnému rozvoji tím, že nabízí lepší obchodní podmínky a chrání práva drobných výrobců a pěstitelů – především v rozvojových zemích. Organizace fairtrade (podporované spotřebiteli) aktivně podporují výrobce i osvětu a prosazují změny v pravidlech a ve způsobech konvenčního mezinárodního obchodu.“

Zmínili jsme platformu asociací FINE, proto si pro úplnost uvedeme, kdo do ní patří:

  1. WFTO (World Fair Trade Organization) — Světová Fairtrade organizace 
  2. FLO (Fairtrade Labelling Organizations International) —Mezinárodní organizace Fairtrade spravující registr certifikovaných výrobců
  3. EFTA (European Fair Trade Association) — Sdružení největších evropských fairtrade dovozců
  4. NEWS (Network of European Worldshops) — Sdružení národních asociácí specializovaných obchodů

Nyní již víte, co to fairtrade ve skutečnosti je, a v příštím článku zavítáme přímo na Institut tropů a subtropů (ITS), kde se dozvíme, jak se zde zapojují do fairtrade hnutí, co plánují do budoucna, a podíváme se též do ČZU shopu, zda si v něm budeme moci zakoupit nějaké fairtrade výrobky.

Autoři: Jan Rubeš
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

14. 11. 2018 0

Máte na bytě či koleji prošlé jídlo a chcete ho vyhodit? – NEDĚLEJTE TO!

Číst více
09. 12. 2017 0

Ježíškova vnoučata

Číst více
13. 07. 2017 0

Doučování při studiu? Toto všechno můžete získat

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙