Co máme a jiní ne

12. 04. 2017 10 {{ articleTotalLikes }} Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Také už jste si někdy říkali, že u nás na ČZU máme něco, co nikde jinde nenajdeme? Že Vás nic nenapadá? Pojďte se společně s námi podívat, čím je naše univerzita výjimečná, jedinečná nebo třeba i trochu kuriózní.

1. Největší areál

Vzhledem k tomu, že veškeré budovy, tedy fakulty, jednotlivé katedry, koleje, menza a mnoho dalších se nachází na jednom místě, na Suchdole, asi stěží bychom vůbec v celé ČR hledali větší areál VŠ. Tedy areál, který je takto pěkně pohromadě".


2. Demonstrační a experimentální pracoviště (DEP)

DEP se skládá z pěti pracovišť, která se opět všechna nachází přímo v areálu nebo jeho těsné blízkosti: Libosad, Akademický jezdecký klub, Demonstrační a pokusný pozemek, Demonstrační a pokusné skleníky a Demonstrační a pokusná stáj.

DES

-Libosad: Areál Libosadu zahrnuje plochu 2,67 ha, což je jistě nezanedbatelné číslo v celkové rozloze areálu ČZU. Libosad FAPPZ ČZU začal vznikat v letech 2007–2008, roku 2013 byl zpřístupněn veřejnosti. K jeho úplnému dokončení pak došlo v roce 2014.

Libosad ČZU

-Akademický jezdecký klub: Jezdecký klub, sídlící již od roku 1990 v Brandejsově statku, se zaměřuje na výuku studentů ČZU, základní výcvik jezdců a koní, na propagaci jezdeckého sportu, hipoterapii a agroturistiku.

Akademický jezdecký klub, Brandejsův statek


3. Sixteen

A jelikož tedy Brandejsův statek patří k ČZU, patří tak trochu k naší univerzitě i zvířata zde ustájená; a jedním z nich není nikdo jiný než Bílá královna", dvojnásobná vítězka Velké pardubické, letos již sedmnáctiletá bělka Sixteen. No řekněte, která VŠ se tímto může pochlubit?

Sixteen 


4. Koleje v areálu

Ano, tento bod souvisí s prvním; ČZU jako jediná univerzita nabízí pro své studenty možnost ubytování na kolejích v bezprostřední blízkosti fakult. Možná někdo namítne, že na FTVS to mají také tak, ovšem to je pouze v rámci jedné fakulty, rozhodně však nikoliv v rámci celé UK. Takže na ČZU se zkrátka můžete občas cítit tak trochu jako Harry Potter v Bradavicích ;-)

BCD


5. 107

Tak jako se Harry Potter dopravoval do Bradavic neodmyslitelným vlakem s červenou lokomotivou, i my máme již tradiční spoj - naší stosedmičku! Nástupním stanicím bychom klidně mohli přezdívat Nástupiště 9 a 3/4, neboť snad každý už alespoň jednou zažil pocit, že nás dav čekajících studentů zcela vmáčkne do zdi...


Top komentář
13 dubna, 2017 - 18:51 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Schází tu Kostelec nad Černými lesy! Protože zámek a Školní lesní podnik (pilu) nemá kdejaká škola v ČR (tedy, zda vůbec nějaká) :)

6. Vlastní SPZ

Jistě už jste někdy v areálu naší školy zahlédli malé traktůrky či nenápadná golfová vozítka" obvykle převážející nějaké nářadí, rostlinu v květníku nebo prostě jen nařezané větve... Využít se dají opravdu k ledasčemu. Každopádně, až je zase někdy potkáte, všimněte si, že i tyto dopravní prostředky" (do nichž se obvykle vejde jen jeden zemědělec s již zmíněnou kytkou v květníku) mají značku ve tvaru ČZU... a konkrétní číslo. Naše škola má tedy vlastní SPZ!

SPZ


7. Farmový chov Antilopy losí a Lamy Guanaco

Součástí ČZU je i Školní zemědělský podnik Lány, kde jsou vedeny farmové chovy Antilopy losí (v Lánech od roku 2006) a Lamy Guanaco (od roku 2009). Oba chovy vznikly ve spolupráci s tehdejším Institutem tropů a subtropů, dnešní Fakultou tropického zemědělství. Antilopy losí zde má ČZU už přes 20 kusů.

LamaLama 


8. Fairtradová fakulta

Tady sice bohužel nemůže být řeč o prvenství či jedinečnosti, ale rozhodně to také stojí za zmínku; Fakulta tropického zemědělství je od 24. března 2014 držitelem titulu Fairtradová fakulta. Stala se tak druhou fakultu v ČR, která splnila požadavky mezinárodní kampaně tím, že oficiálně podporuje spravedlivý obchod, tzv. Fairtrade. První byla Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích v roce 2013.

FAIRTRADE automat


9. Sauna na KTV

Naše univerzita se také může pochlubit vlastní saunou. Malá sauna ve sportovním areálu ČZU je v provozu každoročně od října do května. Provozní hodiny a kontakt pro případnou rezervaci naleznete na stránkách www.sportcentrum.czu.cz .

Sauna na ČZU


10. Miss Agro

Letos nás čeká již 19. ročník této legendární akce konané na ČZU, která rozhodně není pouze soutěží krásy... Co myslíte, kdo se stane Miss Agro 2017? Sledujte průběh soutěže na stránkách http://missagro.cz/

Miss Agro


11. Kočky

Ano, máme tady KOČKY. Dvounohé, ty jistě taky, ale teď je řeč o těch čtyřnohých, které se občas mihnou v křoví podél zdi koleje, přeběhnou Vám přes cestu nebo se nerušeně vyhřívají na sluníčku před menzou. Která jiná VŠ by mohla říct, že má ve svém areálu kočky?


Jak vidíte, naše univerzita je skutečně v mnoha směrech unikátní. Samozřejmě tento výběr je jen náhodný a snažili jsme se dát dohromady pouze ty zajímavosti, které opravdu na žádné jiné VŠ nenaleznete.

A co Vy? Napadá Vás něco dalšího, v čem jsme jedineční? Pište do komentářů! :-)

Mrkni taky na tohle

24. 05. 2020 0 2

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7 24

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více
22. 11. 2019 0 3

Gaudeamus Alkotour ČZU 2019: ohlédnutí za titulem

Číst více

Komentáře

Uživatel

Odpovídáte na komentář {{ commentParentAuthor }}.

Naši partneři

  • Dáme zkoušku KPMG Díly na traktory CK MUNDO ČZU
  • Díly na traktory FAPPZ FLD FTZ FZP