Co máme my a jiní ne: Suchdolský Jeník

04. 04. 2010 2 0 Univerzita Zpět na Úvod
Na Zelený čtvrtek jsme se vydali do útrob Technické fakulty, abychom Vám nadojili informace o našem univerzitním pivovaru Suchdolský Jeník. Po exkurzi jsme se zeptali na pár otázek sládka doc. Ing. Ladislava  Chládka, Csc.

Pivovar Jeník vaří pivo již 4. rokem (od 24. 4. 2006). Místní sládek jej postavil jako svůj 21. pivovar. Jeníka vaří výhradně studenti Technické fakulty za dozoru sládka doc. Chládka. 

DSC_0164

V těchto kotlích probíhá to nejdůležitější - samotné vaření piva

Pivovar využívá velmi kvalitní ingredience. Slad pochází ze sladovny Hodonice a chmel je, jak jinak, z Žatce. Možná si řkáte proč si zemědělská univerzita nepěstuje vlastní. Pak Vás mohu ujistit, že chmel byl vysazen při založení pivovaru, ale trvá 6 let, než bude použitelný. Jen pro představu - na 1000l piva se spotřebuje 1,5kg chmele.

DSC_0139

Suchdolský Jeník je kvasnicové pivo. Má vždy 12° a jeho výroba trvá přibližně 2,5 měsíce. Je dobré na pleť, vlasy, nehty a jak se nám sládek zaručil, ráno Vás po něm nebude bolet hlava! A kde všude můžete Jeníka koupit? Dárkové lahve zakoupíte v prodejně v naší menze, dále na Farmě a ve Starosuchdolské restauraci, mezi starousedlíky známá spíš jako knajpa U Křena. Což je mimochodem kultovní suchdolská hospoda, kde vánoční výzdobu najdete po celý rok a v létě se na zahrádce prohánějí ovce. Reportáž o tomto zařízení vám přineseme v cyklu i-seriálů Za nepřátelskou hranicí. 

DSC_0162

DSC_0181

V těchto nádržích se pivo chladí

Po exkurzi v pivovaru jsme vyzpovídali místního sládka doc. Chládka. Tento velezkušený sládek postavil již 22 pivovarů. Jako první postavil pivovar pro SPŠPT Podskalská. Jako druhý postavil Novoměstský pivovar ve Vodičkově ulici (doporučuji z vlastní zkušenosti, velmi dobré pivo - kvasnicové a od 10:00 do 12:00 dopoledne dostanete tuplák za poloviční cenu). Dlouhá léta pracoval ve Staropramenu a stavěl pivovary nejen v České Republice ale i ve světě. Obdivuhodná je i jeho jazyková výbava. Kromě angličtiny ovládá ještě francoužštinu, němčinu, ruštinu a španělštinu.

DSC_0169

Sládek doc. Chládek je opravdu kapacita v oboru a při exkurzy se to jen potvrdilo.

Kolik piva vyprodukujete?

To se nedá takhle říct. Je to velice nárazové, například když se koná Miss Agro… Průměrně vyprodukujeme za měsíc tak 40 hektolitrů.

Vaříte nějaký speciál?

Dělali jsme speciál vždycky na Vánoce (Karamelový Jeník pozn. red.), ale nějak o to nebyl zájem.

Odkud berete ingredience?

Slad ze Sladovny Hodonice a chmel ze Žatce. Myslím, že máme ty nejlepší ingredience.

Jak se na výrobě podílí studenti?

Ti to celé vaří. Pod mým dozorem. Vlastní zaměstnance na to nemáme.

Kolika stupňové pivo to je? Kolují legendy, že záleží na tom, jak se zrovna povede.

Je to dvanáctka. Kvůli úřadům to musí být vždycky stejné.

Je pravda, že se pivo jmenuje po rektorovi?

On to byl dlouholetý sen docenta Přikryla z technické fakulty, tady udělat pivovárek. Název je tedy podle tehdejšího rektora prof. Jana Hrona.

A nebudete ho teď přejmenovávat na Suchdolského Jiříka.

No, to jako já nemůžu rozhodnout… (smích)

Vy jste postavil už 22 pivovarů. Kolikátý je tohle?

No první byl v Podskalské průmyslovce, to je jediná střední škola, která vychovává pracovníky do pivovarů.

V jakých nejexotičtějších zemích jste stavěl pivovary?

Japonsko a Jižní Korea.

Musíte mít hodně zkušeností…

Když jsem byl v Japonsku a stavěli jsme velké CK tanky. To byl vždycky problém. Přijel tam poměrně normální náklaďák, z toho vyjelo takové pásové vozítko, to se pak rozložilo na všechny strany, draplo ten tank a odvezlo ho tam.

Nyní následuje historka o kde doc. Chládek srovnává způsob práce v Japonsku a Rusku. V Japonsku přišel uhlazený pán  se sofistikovaným zařízením na vrtání děr do stěny, které je řízeno počítačem. Je to jen jedna velká folie, která se přilepí na stěnu a chirurgicky přesně sama vyřízne díru. V Rusku přijde hromotluk s ohromnym kladivem a udělá do stěny takvou díru, že stěna téměř zmizí.

Co si myslíte o klecovém chovu drůbeže?

Já si myslím, že to je jedna z možných ochran proti infekci. Ono to sice vypadá blbě, když tam člověk vleze. Já sem nějakou shodou okolností byl v drůbežárně ve Švýcarsku a měl jsem podobnou otázku a oni mi řekli, že mají jedinou jistotu, že jim to nenakazí nějaký volně lítající pták a že to mají od začátku ve sterilních podmínkách.  Takže když ty slepice nepoznají nic jiného, tak jim to tak nepřipadne.

DSC_0217

DSC_0212

DSC_0193

A na závěr třešnička na dortu. Jako velkého znalce piva jsme se sládka zeptali, jaká piva má nejraději. Následuje seznam zaručeně kvalitních pivovarů:

Strahov

Chýše

Kout na Šumavě

Hrubý Rohozec

Bulovka

Z větších pivovarů potom:

Bernard

Svijany

Náchod

Budvar

JM

Autoři: Jan Masner
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

08. 06. 2020 0

Cesta stála za to, objevili jsme únětické zlato!

Číst více
22. 11. 2019 0

Gaudeamus Alkotour ČZU 2019: ohlédnutí za titulem

Číst více
01. 04. 2019 0

Co dělat 8. týden semestru

Číst více

Komentáře

Uživatel
Swond
Swond - 16 června, 2010 - 22:17

Jsem hodně potěšen, že se v seznamu znalce objevují 2 severočeské pivovary jako jsou Svijany a Hrubý rohozec. obě piva znám velmi dobře a patří mezi časté produkty mé spotřeby. Je ale pravdou, že na kvasnicového Jeníka, po kterém (skutečně!!!!) nebolí hlava nemají :-)

| 74
Anonymní pivař
Anonymní pivař - 28 února, 2013 - 10:28

Panečku... pán je znalec ... a že se svijany ředí sodovkou ... jediný budvar se vaří z čeho se vařit má

| 125

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙