Co máme my a jiní ne: Vol. 1 Xylotéka
V prvním díle představíme nejrozsáhlejší sbírku dřeva v České republice, kterou má pod křídly FLD, a následně Vám přineseme reportáže například z ČZU pivovaru, stájí, skleníků atd... Zkrátka, máte se na co těšit a tady je již zmíněný článek o xylotéce neboli, odborně řečeno, sbírce dřeva.
Zdejší xylotéka byla postupně schraňována v období mezi 70. a 80. léty a jejím tvůrcem je Ing. Bohumil Hurda. Díky režimu, který zde byl v té době, dostávala naše republika, ze zemí jako Kambodža, Vietnam, Kuba a mnoha dalších, kde vládl Rudý bratr, cenné dřeviny, kterými nám platili za stroje, zbraně a další produkty, jež si sami nedokázali vyrobit. Díky tomu vznikla i sbírka zhruba osmnácti set druhů dřeva obsahující makroskopické vzorky ("prkénka"), dýhy, mikroskopické vzorky (viz foto níže) a textové dokumentace k jednotlivým dřevinám. Pro nezasvěcené může být neuvěřitelné, že lze rozlišit tolik druhů dřeva. Setkal jsem se i s upřímným překvapením, že jich většinu lze dokonce rozlišit pouhým okem. Zde je pár fotek, jak můžou například vzorky vypadat:
makroskopické struktury dřeva
mikroskopické vzorky dřeva (smrk stepilý)
Paradoxní může být fakt, že ve sbírce chybí některé méně obvyklé, domácí druhy dřevin a to díky převážné specializaci sbírky na druhy tropických stromů. Sbírka tedy přesto, že je nejrozsáhlejší v celé České republice, rozhodně není kompletní. Chybí například dřeviny z Austrálie, Jižní Ameriky, či severní Číny. Každý, kdo se tedy dostane do nějaké podobné oblasti, může přispět do této sbírky (po poradě s pověřeným správcem sbírky:Ing. Zeidlerem) nějakým zajímavým vzorkem.
Kdo by měl zájem vidět vzorky pocházející z této sbírky, má možnost je spatřit v suterénu Lesnické a dřevařské fakulty, kde bude během 14ti dnů vytvořena výstavka několika reprezentativních, lakovaných vzorků tropických dřev, které si budete moci kdykoli prohlédnout a vychutnat si neuvěřitelnou rozmanitost dřeva pocházejících z druhého konce planety.
VK