ČZU na stříbrném plátně
V roce 1976 se v areálu tehdejší Vysoké školy zemědělské začal natáčet jeden z nejslavnějších českých seriálů Nemocnice na kraji města. Vzešel z dílny Jaroslava Dietla a popisuje osudy postav všemožně spjatých s oddělením ortopedie. Exteriéry VŠZ byly tehdy využity poměrně velkolepě. Sanitky parkovaly před Rektorátem, legendární ortopedie sídlila v dnešní Provozně - ekonomické fakultě, ubytovna sestřiček se nacházela na Koleji A. Původně třináctidílný seriál byl v roce 1981 rozšířen o 7 dílů a opět se natáčelo v Suchdole. Filmařské štáby sem znovu zavítaly i v roce 2003, kdy se točilo další pokračování - Nemocnice na kraji města po 20 letech. V něm už ale mělo hlavní roli především parkoviště před Rektorátem, kde s oblibou nechával auto primář Blažej.
Pro porovnání jsme zpracovali některé záběry z filmů, aby bylo vidět změny, které se tu mezitím udály. V horním okénku je záběr z filmu, zatímco na dolní fotce můžete vidět současný stav.
Nechybí tu něco? Na horní fotce ze seriálu Nemocnice na kraji města (1976) byste menzu hledali marně....
Vraťme se ale do let sedmdesátých. Záběry z naší školy se objevily i v psychologickém dramatu Nechci nic slyšet z roku 1978. Film pojednává o malém chlapci, který upadne do hlubokého šoku poté, co při autonehodě zahynou oba jeho rodiče. Pomůže mu až setkání s kočovným studentským divadélkem. Pro nás je zajímavá především úvodní část filmu, kdy studenti tančí na prostranství před tehdejší Agronomickou fakultou a poté odjíždí na letní štaci od Koleje A, která byla zřejmě pro filmaře neobyčejně přitažlivá.
Sluneční hodiny před FAPPZ se od natáčení filmu Nechci nic slyšet (1978) moc nezměnily, ale přibyl u nich záhonek a kolem byla položena nová dlažba.
O rok později se v areálu točila komedie Tchán. Hlavním hrdinou je činorodý údržbář Vavřinec, kterému velmi záleží na tom, aby jeho dcera Štěpánka vystudovala Vysokou školu zemědělskou. Kvůli tomu se pokusí rozvrátit její vztah s mechanikem Tomášem. A aby se náhodou nezamilovala v Praze, vydá se za ní na návštěvu a chce jí případnou známost rozmluvit. Právě tehdy přichází pár pomyslných minut slávy naší školy. Vavřinec přijede před Agronomickou fakultu, která ještě nemá dnešní samootevírací dveře, poté se prochází kolem Rektorátu a nakonec dojde až ke kolejím EFG. Určitě nepřehlédněte záběr na Technickou fakultu, za níž se nenachází Sic, ale zelená louka!
Rektorát je stálice. Od dob Tchána (1979) se skoro vůbec nezměnil, byla pouze vyměněna okna. Ovšem zeleň kolem, to je něco jiného, dnes zde najdeme zahradu v orientálním stylu.
Opět záběr z Tchána (1979). Za Technickou fakultou ještě nestojí SIC.
Zde můžete vidět několik scén z filmu Tchán, které se odehrávají v našem areálu. Nenechte si ke konci ujít Lindu hledajícího životabudič.
Náš areál je všeobecně považován za nejkrásnější vysokoškolský kampus v Praze. My, kteří zde studujeme, víme, že to je jen polovina pravdy, neboť ČZU má nekrásnější areál v celé České republice, proto se nemůžeme divit, že je pro filmařské štáby tak přitažlivý. Až budete mít chvilku, určitě se na nějaké dílko natáčené na ČZU podívejte. Ztráta času to jistě nebude.
HH
Mrkni taky na tohle
Komentáře
Ja jsem narazil na zaber Rektoratu a Techniky v serialu Maly pitaval z velkeho mesta - v epizode Benjaminci.
Pin my tail and call me a donkey, that really helepd.
Nedávno jsem ČZU absolvoval. Studovaal jsem tam 6 let, ale o tomhle jsem neměl tušení. Na Nemocnici na kraji města jsem se nikdy nedíval.
Zdravím, nesekli ste se o měsíc? Já vim, že se těšíte na prázdniny, ale je teprve duben:-D