ČZU zablokuje Facebook v areálu! Pedagogům došla trpělivost [update Apríl]
Všichni to známe. Přijdeme na přednášku, chvíli se snažíme poslouchat, ale pak nás přemůže touha mrknout se, co je nového na Fejsku. Ať už je to způsobené nezajímavým výkladem, nebo prostou zvědavostí, co se děje, vezmeme notebook, mobil nebo tablet a už se připojujeme. Naše pozornost letí z okna rychlostí přijímaných a odesílaných dat. Možná jste si mysleli, že jste při tom nenápadní, ale bohužel opak je pravdou.
Z řad pedagogů již delší dobu narůstal tlak na vedení univerzity, aby s tímto problémem něco udělalo. Tento „nešvar“ došel tak daleko, že po zasedání vědecké rady nad tímto problémem byl akademickému senátu představen tzv. projekt SSS (Stop Sociálním Sítím). Název je trošku nepřesný, neboť oněmi sociálními sítěmi je míněn pouze Facebook. Ostatní sítě jsou v tomto projektu opomíjeny. „Když procházím přednáškovou místnost, je všude modro a všichni jsou ponoření do jiného světa. Nemusím ani vycházet všechny schody, abych si všiml, že polovina ze studentů je v jiné realitě a sleduje své displaye pozorněji než můj výklad.“ Sdělil Stanislav Rybička, jeden z navrhovatelů projektu.
Jak všichni jistě víte, internet na naší univerzitě je poskytován a řízen OIKT. Ti mají na starosti jak volně přístupné PC, PC v učebnách, tak wi-fi a síťové koncovky v areálu i na kolejích. Ředitel OIKT dostal za úkol připravit opatření proti používání Facebooku v areálu. „Tento projekt je mezi českými univerzitami naprosto ojedinělý. Ojedinělý ovšem rozhodně není v soukromé sféře. Mnoho nadnárodních i tuzemských společností zakročilo stejným způsobem proti zaměstnancům, kteří v pracovní době používali sociální sítě, jako je Facebook, Twitter, Instagram apod. Tyto sítě nemají s náplní jejich práce nic společného, a proto jsou v budovách a kancelářích blokované. Podobné to bude od poloviny dubna i zde.“ Sdělil ohledně SSS ředitel OIKT. Dále jsme se zeptali:
iZUN: Jakým způsobem chcete kontrolovat tak spletitou síť na ČZU? Jak to bude s FB na kolejích? A co třeba ve volném čase či z mobilního telefonu?
Toto není jednoduché. ČZU je opravdu velká a systém nebude dokonalý. Co se týče kolejí, tak na pokojích to samozřejmě blokované nebude. V učebnách ale ano. S databází ethernetových koncovek, kterou máme, to nebude složité. Wi-fi Eduroam už však vyfiltrovat nepůjde a proto se přes systém Eduroam na Facebook nepřipojíte odnikud z areálu. Ani z učebny, ani z chodby. Jiné řešení není.
iZUN: A co když mají studenti vlastní data v mobilech?
Toto ošetřit nemůžeme, neboť to by byl již protiprávní zásah. Na půdě ČZU si však můžeme dělat, co chceme.
Pravdou je, že velké společnosti jsou proti podobným stránkám už vyzbrojeny. Ať jde o sociální sítě, nebo stránky s nehodným obsahem, jejich blokování funguje již delší dobu a vedoucí si jej samozřejmě pochvalují. Stejný efekt si představuje i akademický senát, vědecká rada a hlavně pedagogové. Je ale takovéto kontroverzní opatření opravdovým řešením?
Ti technologicky zdatnější z vás již přemýšlí nad wi-fi hotspoty z chytrých mobilů i dalších zařízení, které budou sdílet spolužákům. Je to samozřejmě řešení, ovšem rychlost nebude valná. To je bohužel jasné.
Otázkou zůstává, zda tento zásah opravdu vyřeší problém nepozornosti studentů. Nebylo by jednodušší, když by se pedagogové zamysleli nad způsobem podávání jejich látky studentům a místo zákazů, blokád, SSS projektů, a nebojím se říct, i „šikany“ studentů raději zkusili látku představit poutavější a pochopitelnější cestou? Někteří pedagogové s pozorností ve třídách problém nemají, jsou však v naprosté menšině. Bohužel.
My se teď musíme připravit na to, že od poloviny dubna se s doménou www.facebook.com zadanou do adresového řádku na našich zařízeních objeví jen smutná informace, že tato stránka je blokovaná.
Škoda, že je apríl... Aspoň by se pročistil vzduch. Bezmozci by zůstali doma a "čekovali fejs". V posluchárnách by zbyli jen ti, kteří vědí, proč na VŠ chodí (bezmozci to netuší, stačí se jich zeptat...). A že by v posluchárnách zbyla desetina lidí? Nevadí. Lepší pracovat s deseti na úrovni, než se stohlavým stádem.
Mrkni taky na tohle
Komentáře
Dobrý apríl, to by asi přestali všichni chodit na přednášky :-D
Jsem pro :-)
apríl neapríl... většina lidí stejně leze na FB přes mobil :)
Tak to jsem teda zvědavej jestli je to apríl nebo nie
Škoda, že je apríl... Aspoň by se pročistil vzduch. Bezmozci by zůstali doma a "čekovali fejs". V posluchárnách by zbyli jen ti, kteří vědí, proč na VŠ chodí (bezmozci to netuší, stačí se jich zeptat...). A že by v posluchárnách zbyla desetina lidí? Nevadí. Lepší pracovat s deseti na úrovni, než se stohlavým stádem.
přesně moje řeč!
Vzal (a) jsi mi slova z úst! Byla by to zbožná pravda.
Taky škoda, že jen apríl to co pisatelovi připadá jako dobrý vtípek, je totiž na některých prestižních univerzitách normální a to že velká část tzv. "studentů" by se měla věnovat něčemu jinému, ja taky pravda, třeba instalatérů je nedostatek
Háááááleluja
Škoda že timhle článkem někdo ztratil čas ;) mohl udělat něco prospěšnějšího né bejt debil jako 90% lidí na univerzitě ! čest zemědělci a STAY vygumovanec! Bohužel nic tam nefunguje jen se ztrácí čas nesmyslama :)
Projekt SSS :D aby to nakonec nedopadlo jako projekt SSS(R) to nebyl zrovna totiž nejlepší nápad... :D
A co budou dělat chudáci kantoři, kteří FB učí ?!? (Ale na apríla docela povedené, jen, aby se toho někdo nechytil ;)
učí fb? to se dělá jak?
Ještě, že máme ten Apríl co..?? :D