Do vědy na výzvědy - Vstupte do světa výzkumu na ČZU

12. 03. 2015 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Napadlo Vás někdy, co se děje v tajuplných zákoutích laboratoří na naší univerzitě? Jaká hrozba se může ukrývat ve zkumavkách a eppendorfkách? Co tají zamčené dveře? Kámen mudrců? Elixír mládí? Neřešitelné zadání testů?

Brzy odemkneme ten těžký zámek zvaný Věda a vpustíme trochu světla do míst, kam mají přístup jen ti nejpovolanější. Seriál Do vědy na výzvědy Vám ukáže, co všechno se odehrává v říši divů, když Vy zrovna sedíte na přednášce a tlučete špačky nebo slavíte svůj desátý „ZÁSAH, POTOPENO!“.

Rádi bychom Vás každý měsíc zatáhli do králičí nory a představili Vám několik projektů, které nás mohou v budoucnosti značně ovlivnit. Nebojte se, není to jen o tom, kde se narodil nový druh broučka, který ovšem vypadá stejně jako dalších 50.

Neradi bychom Vás unudili odbornými termíny a zdlouhavými přednáškami. Zaměříme se především na to, co z toho bude, k čemu mi to bude a jak to můžeme využít.

...někteří vědci nemají za celý život jedinou publikaci...

V rámci dnešního otvíráku Vám nastíníme vědeckou činnost ČZU jako takovou.

Vědecká činnost doprovází naši univerzitu už od kolébky. Každá fakulta má svůj bíloplášťový tým, který směle konkuruje těm na ostatních univerzitách u nás. Výsledkem prací nejsou jen tituly před jménem a za jménem, ale také publikace v odborných časopisech, které vedou např. až k uveřejnění článku v časopisech jako National Geographic.

Vědu „nedělají“ jen profesoři a pedagogové (jen pro informaci - práce vysokoškolského pedagoga zahrnuje 45 % výuky, 45 % výzkumu a 10 % ostatní (např. popularizace, poradenství apod.), ale také studenti. Týmy mají většinou vedoucího, který je nejčastěji rovněž osobou, která všechno organizuje, shání peníze z grantů a také si vybírá další spolupracovníky. Pokud byste se sami chtěli stát článkem této skládačky, nemusíte si jako Isaac vymyslet diferenciální a integrální počet, ani hloubat nad pohybem planet či zkoumat páchnoucí hmotu na podložním sklíčku, stačí trocha iniciativy a ochota obětovat svůj volný čas. (Hodina týdně rozhodně nestačí.) Jste-li na tato rizika připraveni, v drtivé většině případů si se svým vedoucím padnete do náruče.

Možná Vás ještě napadá, kdo vybírá témata projektů? Obecně platí, že na základě získaných poznatků z výzkumu publikovaného ve vědeckých časopisech se hledají nápady. Také se témata vybírají podle grantových výzev. Např. grantová agentura  vyhlásí výzvu, která podpoří projekty zaměřené na  různé oblasti. Podobně mohou vypisovat výzkumná témata i soukromé firmy. Další možností je projektová výzva zaměřená třeba na zlepšení regionální správy a musí být řešena spolu s orgány místní správy a záleží na vědcích, zda nějaké téma vymyslí a tým sestaví.

Pilotní díl je u konce. V těch následujících už se podíváme na zoubek Laktobacilům, zjistíme, jak si mohou pokecat jednorožci, a představíme látku, jejíž účinky pozastavují stárnutí.

Budeme rádi, pokud zachováte přízeň bílým králíkům a necháte se od nich občas na návštěvu zlákat. Pokračování příště.

Autoři: Tereza Daňková
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙