Environmentální modelování – magisterský obor na FŽP

20. 01. 2015 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Podání přihlášek na navazující obory se blíží. Pokud máte rádi technický směr a chcete nahlédnout pod pokličku předpovídání budoucnosti i rekonstrukcí minulosti, zkuste Environmentální modelování. Ojedinělý obor, který uvádí studenty v modelování všech procesů v přírodě, ke kterým jde vymyslet rovnice.

Proč je tak složité předpovídat počasí? Která čísla padnou zítra ve Sportce? Je počet snězených utopenců statisticky závislý na počtu vypitých piv? Jak rychle teče kečup a beton? Jak si naprogramovat vlastní bankomat? Kolik chodí na modelování modelek? Co bude, až naprší a uschne? Magisterský studijní obor Environmentální modelování (EM) vám může dát odpovědi na všechny tyto a mnohé další otázky.

Seminář s P. Torfsem z holandské Wageningen UniversityEM představuje jeden z mnoha navazujících magisterských oborů, které se dají prezenčně studovat na Fakultě životního prostředí naší univerzity. Co jej ale odlišuje, je individuální přístup ve výuce, snaha reflektovat v ní moderní přístupy, množství externích vyučujících podílejících se na výuce (externisté z jiných univerzit i komerční sféry), a hlavně jeho náplň. EM poskytuje vzdělání v oblasti procesů probíhajících v životním prostředí se zaměřením nejen na jejich popis, ale také na jejich modelování a věštby budoucího vývoje. Profilovými předměty jsou matematika, programování, hydrologie a proudění tekutin. Studenti však brzy zjistí, že modelovat se dá s větším či menším úspěchem v životním prostředí všechno. Studijní obor garantuje Katedra vodního hospodářství a environmentálního modelování (KVHEM) a podílejí se na něm společně mimo jiné také MFF Univerzity Karlovy, ČVUT v Praze nebo Akademie věd ČR. Obor je svým pojetím jedinečný v celé republice a na škole probíhá již 10. rokem. Někteří z nedávných absolventů EM poskytli s odstupem času zpětnou vazbu ve formě svých odpovědí na otázky týkající se studia oboru a jejich uplatnění. Na to se podívejte:

iZUN: Co tě přivedlo k přihlášení se na obor EM, jaké jsi měl očekávání?

Z oboru jsem měla respekt, protože byl vyhlášen jako jeden z nejnáročnějších na fakultě. Zároveň jsem to ale brala jako výzvu a těšila jsem se, že porozumím modelování. (Káťa)
Všichni říkali, že je to těžké. O to více jsem tam chtěl, bral jsem to trochu jako výzvu. Nebyl jsem nejlepší matematik ani statistik, ale svého rozhodnutí nelituji. (Jirka)
Přivedlo mě očekávání nabytí vědomostí a schopností, které nabídnou dobré uplatnění na současném i budoucím pracovním trhu. Pozitivně jsem vnímal zejména důraz kladený na propojení znalostí v oboru s využitím výpočetních technologií a důraz na výuku výpočetních technologií obecně. (Olda)

iZUN: Byla naplněna tvá očekávání od oboru, co shledáváš na EM nejvíce zjímavé?

Ano, neměnil bych. Bylo nás málo a byli jsme parta i s kantory. Naučil jsem se hodně analytického myšlení. Měli jsme hodně přednášejících z praxe, jiných vysokých škol a to podle mne hodně oživuje výuku a přináší „novou/jinou krev“ do mozků studentů. (Jirka)
Myslím, že mi obor dal celkem to, kvůli čemu jsem na něj šla - rozšíření obzorů. A vlastně mi je celkem líto, že jsem nebyla zvídavější, protože by mi mohl dát i mnohem víc. Každopádně si myslím, že EM je ideální pro zkoumavé jedince, které baví trochu matika, trochu programování a trochu hydrologie. :) (Markét)
Očekávání byla naplněna – obor je náročný, ale rozhodně není problém jej vystudovat, když člověk chce. A porozumněla jsem modelování. Na oboru mě nejvíc zaujalo, jaké má ve výsledku široké využití. (Káťa)

Nejvíce zajímavý mi přišel prakticky rodinný přístup učitelů, kteří se nám většinou dosti individuálně věnovali, dále pak nadhled, který jsem díky studiu na EM získal. (Vítek)

iZUN: Jak bys ohodnotil EM z hlediska přípravy na budoucí povolání?

Je to obor, co nediktuje cestu, ukazuje teoretický směr k cíli, ale cestu si musí každý najít sám. V praxi to znamená, je mi jedno v jakým programu ve firmě pracujete, protože základní principy řešení jsou u všech stejný. Dejte mi okrajové podmínky a geometrii a já vám z toho něco spočtu. Věřím, že i u nás nastane doba, kdy se zjistí, že je výhodnější dát víc peněz do namodelování optimalizace stavby, než je poté prostavět v úpravách, jako to je běžné třeba v USA. (Kuba)
Z hlediska výuky mne EM nepřipravilo dostatečně na výkon mého budoucího povolání, ale to je dle mého názoru problém celého českého školství. Dalo mi však základ, na které jsem mohl stavět. Při hledání povolání mi tento obor pomohl, mezi zaměstnavateli začínají mít absolventi tohoto oboru poměrně slušné jméno. (Vítek)
Myslím, že mi EM dalo hodně nejen do zaměstnání, ale i do života. Když někomu řeknu Environmentální modelování, tak moc neví, o co jde, představy jsou trochu jinde (jako že modeluji krajinu... :-)). Příprava na budoucí povolání... myslím, že vzhledem k tomu, že jsme se učili hodně analýzy problému, tak v podstatě člověk může dělat cokoliv (omáčku kolem konkrétního zadání se naučíte za měsíc). (Jirka)
Odpovídali:Kuba Medek – nyní ve firmě Šindlar s.r.o., Jirka Kapička – nyní ve Výzkumném ústavu meliorací a ochrany půdy, v.v.i., Oddělení Půdní služby - laboratoř SOWAC-GIS, Káťa Kubíková – nyní ve firmě DHI a.s., Markét Nedbálková – nyní ve firmě Intergraph CS, s.r.o., Olda Stiller – nyní ve firmě HG partner s.r.o., Vítek Dvořák – nyní ve firmě VODNÍ ZDROJE, a.s.KVHEM děkuje absolventům za zaslané odpovědi, jim i ostatním absolventům přeje mnoho úspěchů.Stanovení nasycené hydraulické vodivosti za fakultouPokud preferujete technické zaměření a ještě jste se nerozhodli pro navazující obor, neváhejte a podejte si přihlášku na Environmentální modelování nebo se běžte nechat nalákat na dnech otevřených dveří Fakulty životního prostředí během dní 23. a 24. 1. 2015. Více informací o oboru najdete na stránkách KVHEM.
Autoři: Eliška Hasníková
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

23. 03. 2017 1

PwC: Jaká je kariérní cesta absolventa ekonomiky?

Číst více
22. 02. 2016 1

Neprůchozí dveře nejsou náhodou

Číst více
21. 02. 2016 1

Klub absolventů ČZU, aneb promocí to nekončí!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙