PwC: Jaká je kariérní cesta absolventa ekonomiky?
PwC neboli PricewaterhouseCoopers je celosvětová síť poradenských společností v oblasti auditu, daní a práva. Historií společnosti vás zatěžovat nebudu, tu si může každý přečíst sám. Co je ale důležité - PwC patří do tzv. Velké čtyřky.
Velká čtyřka je mezinárodní označení pro čtyři největší poradenské firmy – Pricewaterhouse Coopers, KPMG, Deloitte a Ernst&Young. Dříve Velká pětka zahrnující společnost Arthur Andersen, se však v roce 2002 o tuto společnost zúžila kvůli podezření z podílu na účetních podvodech v americké energetické firmě Enron. Společnost Arthur Andersen poté již neustála zásah pověsti a zanikla. Na místo páté největší poradenské firmy, patří BDO.
Jestliže vám názvy společností nejsou neznámé, gratuluji. Znamená to, že máte slušné povědomí o potenciálních zaměstnavatelích a o tom, jak funguje účetnictví obzvláště ve větších firmách.
Mezi studenty ekonomiky jsou tyto společnosti velmi vyhledávané coby zaměstnavatel, u kterého mají možnost růstu a skvělého „zářezu“ v jejich CV. Avšak ne každý opravdu ví, jak takové společnosti fungují a co práce u nich znamená. Já osobně bych to možná přirovnala k takovému WallStreet v českém měřítku.
Mě to zajímalo už jenom proto, že letos já a dalších 350 spolužáků na oboru Provoz a ekonomika, končíme bakalářské studium a máme pocit, že bychom měli začít myslet na budoucnost. Rozhodla jsem se proto přijít na kloub fungování tak velké a vážené korporátní firmy. Proč když řeknete, že jste pracovali ve Velké čtyřce, naleznete práci téměř všude? Proč je tato firma tak omílaná mezi studenty a co tedy od nás od studentů vyžadují?
iZUN: V čem se PwC odlišuje od zbytku velké 4?
iZUN: Provádíte spolupráci s jinými auditorskými a poradenskými firmami?
Společně nám záleží na kvalitě absolventů, kteří se následně stávají našimi zaměstnanci. Proto jsme partnery vysokých škol a potkáváme se na jejich akcích. Stejně tak se zapojujeme do iniciativ, které se věnují regulatorice v oblasti podnikatelského prostředí či daní, například jako účastníci expertních skupin.
iZUN: Na čem si PwC zakládá, co je gró firmy?
Jako jedna z největších poradenských sítí na světě ovlivňujeme dění a trendy v globální ekonomice i na úrovni jednotlivých zemí. Uvědomujeme si tuto odpovědnost i příležitosti, které nám přináší. Pro naše zaměstnance i klienty to zároveň představuje svět možností, který jim můžeme nabídnout. Ať už je to v nejmodernějších technologiích, se kterými pracujeme, tak šíří oblastí, kterým se věnujeme.
iZUN: Existuje rivalita mezi vámi a zbytkem velké 4 (5)?
Samozřejmě, zdravá rivalita a snaha přinést klientovi něco navíc nás posouvá dopředu.
iZUN: Jaké má PwC cíle do budoucna, jakých největších úspěchů, jste jako firma dosáhli?
Naším cílem je pomáhat klientům dosahovat úspěchu. V současné době se zaměřujeme na propojování tradičního světa byznysu a technologií. Proto i naše poradenské služby jsou na technologiích založeny – audit je v dnešní době sofistikovaná datová analýza, plnění daňových povinností zpravidla probíhá přes digitální technologie a řešení, která přinášíme našim klientům, jsou stále ve větší míře postavena na digitálních technologiích. Za úspěch určitě považujeme to, že patříme mezi nejžádanější zaměstnavatele v našem oboru a za poslední rok jsme se rozrostli o více než sto nových kolegů.
iZUN: Kolik ročně nabíráte čerstvých absolventů a z jakých škol? Popřípadě upřednostňujete pak absolventy s konkrétním titulem z konkrétní školy?
Ročně nabíráme zhruba stovku absolventů do všech oddělení naší společnosti. Titul z konkrétní školy pro nás není rozhodující. Kandidát musí prokázat, že se hodí na danou pozici. Absolvované studium je jen jedním z dílků této skládačky.
iZUN: Jaký je průměrný věk vašich zaměstnanců?
Je to 33 let.
iZUN: Jakým způsobem je možné ve firmě zrealizovat kariérní postup?
Kariérní postup každého zaměstnance je velmi individuální, jinak rychlý či strmý. Každého hodnotíme individuálně, a na základě toho pak roste. Záleží na jeho osobních vlastnostech, znalostech a praxi, kterou během práce získal.
iZUN: Po jak dlouhé době je kariérní postup možný?
Naším cílem je, aby se zaměstnanec posouval každý rok na vyšší pozici, ale vždy velmi záleží na tom, co je on sám ochotný udělat pro svůj posun.
iZUN: Po jak dlouhé době je možné se stát partnerem a co to obnáší?
Postup na partnera trvá zhruba deset let. Obnáší zejména schopnost získávat významné klienty a pečovat o ně.
iZUN: Jaké předpoklady by měl splňovat ideální kandidát?
Ať už se hlásí na jakoukoli pozici, vždy hledáme šikovné, analyticky smýšlející kandidáty s dobrou angličtinou, kteří mají chuť řešit náročné úkoly a učit se novým věcem.
iZUN: Co je pravdy na heslu, které se o velké 4 traduje: „vymačkat a vyhodit“?
PwC či podobnou významnou poradenskou firmu má ve svém životopise mnoho významných generálních či finančních ředitelů, podnikatelů, včetně úspěšných starupistů. To zní spíše jako začátek úspěšné kariéry než jako „vyhazov“. A právě „vymačkávání“ v podobě práce na náročných projektech u zajímavých klientů, ke kterým se u nás dostane každý nováček prakticky hned po svém nástupu, je to, co u nás nejen absolventi nejvíce oceňují.
Super článek!! :) ostatně jako všechny od Blanky :)
iZUN: Je důležitá předchozí praxe při hlášení se na místo v PwC?
Předchozí praxe kandidátovi vždy pomůže, ale není pro nás rozhodujícím kritériem.
iZUN: Kolik hodin týdně tu lidé reálně pracují?
Spousta projektů vyžaduje v určitém období plné nasazení a přesčasy. Naopak mimo „období projekt“ nebo např. v létě se samozřejmě pracuje méně.
iZUN: Jak se u vás ve firmě projevuje kompenzace přesčasů?
Přesčasy jsou v PwC kompenzovány buď proplacením, nebo náhradním volnem.
iZUN: Jaká je průměrná doba pracovně právního vztahu zaměstnance u vás ve firmě?
Tento údaj nemáme k dispozici, ale máme zde kolegy, kteří jsou s námi již více než 25 let působení PwC na českém trhu.
iZUN: Jaká je fluktuace zaměstnanců?
Fluktuace v odvětvích, které pracují s čerstvými absolventy, a my jich nabíráme ročně více než stovku, je pochopitelně vyšší, než je průměr ekonomiky.
iZUN: Kolik lidí s titulem z ČZU, PwC za posledních 5 a 10 let přijala?
Držitelé titulu z ČZU tvořili v posledních letech zhruba 5 % náboru.
iZUN: Jaký je nástupní plat absolventa a jak se plat spolu se zkušenostmi a pozicemi mění?
Nástupní plat je nadprůměrný a zvyšuje se s každým rokem a postupem v pyramidě.
iZUN: Mnoho firem v dnešní době dává svým zaměstnancům větší prostor pro jejich originalitu, jak přísně se dodržuje dresscode a je vůbec možné, aby člověk pracující zde, výrazně vzhledově vynikal?
Dress code úzce souvisí s kulturou a zaměřením firmy. Spíše než tvrdými pravidly jdeme cestou doporučení, která zároveň zaměstnancům pomáhají orientovat se ve světě byznysu. A řada čerstvých absolventů ocení radu, v čem jít na obchodní jednání. Každý zaměstnanec v PwC má svého kouče, zkušenějšího kolegu, se kterým se může pobavit nejen o profesním rozvoji, ale třeba i o tom, co je ještě v rámci byznysového oblečení přípustné a co už se na schůzku s klientem nehodí.
iZUN: Mohla byste nám popsat průběh a smysl trainee programu pro studenty VŠ?
Trainee program v PwC je jedinečnou příležitostí pro studenty vysokých škol, kteří chtějí během studia nasbírat pracovní zkušenosti z různých oblastí nejen auditu a poradenství, ale i technologií. Máme pro ně připravený systém mentoringu a vzdělávání s cílem, aby v naší společnosti pokračovali i po ukončení studia.
iZUN: Jak těžké jsou testy u výběrového řízení a zda následně vybraní uchazeči skutečně odpovídají předpokladům společnosti?
Testy jsou relativně náročné, resp. testují analytické schopnosti pod časovým tlakem. A odpovídají skutečným předpokladům. Kandidáty testujeme na numeriku, pozornost a angličtinu.
iZUN: Jaký máte názor na klecový chov drůbeže?
Žádný, jsem vegetariánka. To je na delší diskusi, ale otázky tohoto tipu u nás na pohovoru neuslyšíte.
Za rozhovor děkuji senior specialistce náboru studentů a absolventů Daniele Čapkové.
Super článek!! :) ostatně jako všechny od Blanky :)