Právě probíhají přednášky firmy SAP na ČZU! Registrujte se!

31. 10. 2016 0 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
"Dobrý den, rádi bychom Vám představili HR oddělní naší firmy SAP..." aneb pojďte se podívat na přednášky pořádané Career Centerem ČZU a přečtěte si rozhovor s pracovníky této společnosti.

V současné době probíhají na naší škole, přesněji na SICu přednášky Discover company pořádané Career centrem ČZU, ve kterých se Vám představí 8 oddělení, které spadají pod HR firmy SAP.

Hlavním cílem těchto celkem čtyř seminářů je přiblížit Vám, čím se zabývají jednotlivá oddělení, jaké jsou jejich kompetence a povinnosti vůči zaměstnancům firmy, ale hlavně, co by měl splňovat potencionální uchazeč o zaměstnání a co se od něj očekává.

Uchazečem o zaměstnání v HR ve firmě SAP můžete být třeba právě Vy! A ptáte se proč byste měli mít zájem pracovat v této společnosti?

Tak třeba proto, že SAP je třetí největší nezavislá softwarová společnost sídlící v Německu, která působí v České republice od roku 1922 a má zde dvě pobočky v Praze a v Brně, první zmíněná poskytuje podporu v oblasti financí a lidských zdrojů pro Evropu a Afriku a druhá pobočka funguje jako vývojové a lokalizační středisko pro celou střední a východní Evropu. Všechny pobočky, ať už zde nebo v zahraničí, nabízí mimo jiné velmi atraktivní a moderní prostředí k práci a Vy, coby zaměstnanec této firmy, máte možnost pracovat na každé z nich.

Ať už jste žena či muž, přijdete si na své, 95% pracovníků v oblasti HR tvoří ženy a 5% muži. V případě české pobočky je věkový průměr pracovníků 32, čili budete v mladém kolektivu. Vaši klienti jsou zaměstnanci firmy, které Vy osobně (podle toho v jakém oddělení se budete vyskytovat) budete doprovázet celým procesem ve firmě od jejich prvotního kontaktování až po přijetí, přes následnou péči o ně a jejich odměňování, zodpovídání jejich dotazů a pomahát jim v řešení personálních problémů až po konečný odchod z firmy.

Ve dvou proběhlých přednáškách jsme mohli poznat již čtyři oddělení. V prvním semináři nám osvětlilo pole své působnosti oddělení HR Sourcing a HR Recruitment, v případě druhého semináře nám poskytlo zajímavé informace oddělení HR Direct a Local HR Services. Zástupci jednotlivých týmu nás uvedli do obrazu, co se týče činnosti jednotlivých oddělení. 

HR Direct, představuje první kontakt se zákazníkem, tedy zaměstnance firmy. V případě, že má zákazník nějaký problém, obratí se na toto oddělení buď telefonicky na hot lince, která funguje v několika různých jazycích či emailem a nebo tzv. ticketem. Ve firmě je zavedena mobilní aplikace, kterou si zaměstnanec načte do mobilního telefonu a vytváří a odesílá svoje tickety. Úkolem je co možná nejrychleji a nejúčiněji otázky vyřešit. V případě, že si neví rady, posílá se problém/dotaz dále do oddělení Local HR Services. Pro co možná nejefektivnější zodpovězení dotazů využívá toto oddělení také ostatních oddělení a komunikuje i se zahraničními pobočkami.

Local HR Services se zabývá všemi zaměstanci ve firmě (proto local) a stará se v podstatě skoro o všechno, co se jich týče. Její portfolio aktivit je vcelku široké od prvotního nabírání zaměstnánců, přes změny ve smlouvách a v zákonech, přes mzdy a odměňování zaměstanců až po ukončení pracovního poměru, připadně odchod do důchodu.

V závěru prezentace máte vždy možnost zeptat se na cokoliv, co se firmy týče a ještě nebylo zodpovězeno. Můžete pokladát také vcelku cílené dotazy, které Vás osobně zajímají v případě budoucí spolupráce.

Měli jsme možnost vyzpovídat Mgr. Marka Stacha z oddělení Local HR Services a Miroslavu Zemanovou z oddělení HR Direct.

iZUN: Jak člověk pozná, že má nadání pro HR? Co by měl člověk mít za vlastnosti?

Myslím, že určitě otevřenost, dobré komunikační schopnosti, jazyková vybavenost a předpoklad doučit se jazyky nové. Měl by být také schopen, v rámci společnosti SAP, spolupracovat s odlišnými kulturami. Pracujeme v rámci mezinárodních kontaktů, tudíž je potřeba pracovat také virtuálně, hodně spolupráce s jinými národy probíhá přes Skype přes videokonferenci a tak.

iZUN: Jakou školu by měl člověk vystudovat, aby mohl dělat danou práci?

Myslím, že na škole zase tolik nezáleží. Pokud člověk vystuduje ekonomii obecnějšího rozsahu, ačkoliv se zde nevyskytuje HR, myslím, že je to do začátku relevantní.

iZUN: Jak probíhá nábor do Vaší společnosti?

Pokud se uchazeč zajímá o pozici v naší firmě, tak v první fázi figuruje HR Recruitment, který se podívá na CV, na základě jeho posouzení uchazeče pozve na první pohovor. Pokud se uchazeč líbí i osobně, tak poté se jím začne zabývat manažer a následuje druhé kolo. Konečné rozhodnutí o přijetí  záleží na manažerovi.

iZUN: CV sleduje člověk nebo používáte roboty?

V tuhle chvíli je to ještě člověk, ale předpokládá se, že v budoucnu zavedeme něco podobného robotickým čtečkám, které dle parametrů job description, ověří,  zdali jsou v CV klíčová slova či ne. Funguje to tak například ve společnosti Google, kde obdrží životopisů opravdu hodně.

iZUN: Hlásí se do Vaší společnosti velké množství lidí?

V poslední době, kdy nezaměstnanost v České republice činí pouze 4%, se k nám hlásí lidí málo, stejně jako do jiných firem. Takže je nyní opravdu velká šance na přijetí do zaměstnání také pro absolventy bez praxe. Myslím si, že člověk, který má angličtinu na velmi dobré úrovni, tak v součastnosti nemá nouzi najít práci.

iZUN: Proč pracujete v HR oblasti, co Vás na tom baví?

Baví mě, když můžu vyřešit nějaký dotaz a zákazníci jsou spokojení s řešením, které jim nabídnu. Baví mě náš tým a spolupráce mezi jednotlivými týmy a jejich různorodost. Také to, že se dostanu do styku s lidmi z různých zemí. Skvělá je také velká možnost využití jazyků, člověk může jazyk rozvíjet a aktivně ho denně používat. Také se mi líbí, že v rámci HR se objevuje pořád něco nového, co se člověk může naučit. Některé problémy, které se ke mně dostávají, musím řešit úplně poprvé, a baví mě ten intelektuální aspekt, kdy musím zapojit mozek.

iZUN: Jak dlouho trvá, než se ze studenta stane profík v oboru?

Oblast HR je dost široký pojem a já si myslím, že opravdu profík je člověk třeba po třiceti letech. Člověk začne v určitém odvětví HR, které se specializuje se na určitou jeho výseč a už jenom v rámci tohoto oddělení trvá minimálně dva, tři roky než se vypracuje a může si být jistý sám sebou. A následně přejde do jiného oddělení a zjistí, že se zabývá něčím úplně jiným. Ideálně by člověk měl nabývat zkušenosti v rámci jednotlivých oddělení postupně a reagovat na měnící se legislativu.

iZUN: Existuje možnost určitého povýšení ve Vašem odvětví?

Určitě, člověk má možnost osobního rozvoje i povýšení. Máme globální grading. Když člověk nastoupí do firmy, tak je například Grade 1 Associate, poté po nějaké době může být povýšen na Consultant, pak Senior Consultant a postupně až na Experta nebo Managera. Pro jednotlivé grady existuje popis toho, co by měl člověk splňovat a jak se chovat. Na této bázi jde kariéru nějakým způsobem nastavit.

iZUN: Je možno přejít z jednoho oddělení HR do druhého?

Ano, udělal jsem to tak i já. Mezi jednotlivými týmy se stává, že se lidé mění a přechází z jednoho do druhého. Týmy vzájemně spolupracují. Pokud se člověk dostane do určité rutiny, tak může využít této možnosti a na nějaký čas změnit své působiště.

iZUN: Mají Vaši zaměstnanci možnost pracovat také v jiných zemích, a jak to probíhá? Pokud například člověk již pracuje v SAPU na České pobočce a chtěl by začít pracovat v Americe?

Máme interní databázi, která obsahuje všechny volné pozice v různých zemích. Zaměstnanci, kteří by chtěli těchto pracovních příležitostí využít, můžou  na tyto nabídky aktivně reagovat a přihlásit se. Absolvují klasické výběrové řízení. Mají tu výhodu, že znají systém a lidé ze společnosti, takže jsou preferováni před lidmi zvenčí. Je také možné, že jim firma následně zaplatí relokaci čili přesun do cizí země.

iZUN: Je u Vás ve firmě také možnost nějakých jazykových kurzů?

Ano, poté, co člověk projde zkušební dobou, získá nárok na jazykové kurzy, které potřebuje k výkonu své práce.

iZUN: Nabízí Vaše společnost nějaké stáže pro studenty?

Stáže úplně ne, ale je u nás možnost tzv. Early rotation program. Nové talenty, které se k nám dostanou a my je vyhodnotíme jako budoucí schopné zaměstnance, tak u nich existuje možnost rotace do jiných zemí. To znamená, že půl roku v jedné zemi a půl roku v druhé a tak dále.

iZUN: Jaký máte názor na klecový chov drůbeže?

Tak nad tím sem opravdu nikdy nepřemýšlel, ale asi je to v současných podmínkách nezbytné k uspokojení potřeb populace. Myslím, že to je určitě špatné pro nějak ekologicky smýšlející lidi, na druhou stranu, když jdu do obchodu nakupovat drůbež, tak se nedívám, jestli byla v kleci nebo ve volném výběhu, možná s tím začnu.

Na následující přednášku Discover Company: SAP od Career Center ČZU, ve které máte možnost potkat zástupce oddělení s názvem Data Management, Organization Management a Payrol, se můžete přihlásit zde.

Na Facebooku Career center ČZU, můžete naleznout nabízené startovní pozice firmy SAP, které jsou v současnosti volné zde.

Autoři: Michaela Kulhavá
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

13. 03. 2020 2

Sedm typů kavárenských povalečů

Číst více
20. 02. 2019 0

Přijď na Veletrh pracovních příležitostí 2019 a získej JOB, lepší jak Steve Jobs

Číst více
21. 01. 2019 0

Work & Travel USA. Pracovat a cestovat po Americe? Jde to!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙