iZUN jako první médium v ČR přešlo na model „otevřené žurnalistiky“

11. 03. 2013 6 0 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Co se skrývá pod magickými slůvky otevřená žurnalistika? Co nás vedlo k přechodu na tento nový koncept internetového zpravodajství? A především — co to přinese vám, čtenářům? Odpovědi naleznete v tomto článku, který představí všechny změny, jež jsme pro vás přichystali.

Již čtvrtým rokem vám den co den přinášíme ty nejzajímavější novinky z naší alma mater, zemědělských radovánek či studentského života obecně. Také pro vás připravujeme mnoho oblíbených akcí a projektů, například hudební klání kapel iZUN Music Challenge, Mafie na ČZU, internetovou televizi iZUN TV, podílíme se též na slavné Miss Agro či Pražském majálesu.

Shrnuto v jedné větě, jsme nezávislá studentská organizace studentů ČZU, kteří jsou tu vždy pro vás, naše čtenáře.

Proč tedy nějaká otevřená žurnalistika (open journalism) a co to vlastně je? Naším cílem bylo vždy být našim čtenářům co nejblíže, komunikovat s nimi a tvořit silnou komunitu studentů naší univerzity na kraji města. Otevřená žurnalistika je nástroj, jak toho dosáhnout. Jednoduše řečeno, je to koncept, který boří hranice mezi čtenáři a redaktory. Na tento koncept úspěšně přešel před více jak rokem i největší britský deník The Guardian a v současnosti se k tomuto modelu v zahraničí hlásí čím dál větší počet médií.

Existuje mnoho definicí otevřené žurnalistiky, jedna dobře vystihující pochází od šéfredaktora zmíněného The Guardian, který charakterizuje tento pojem jako

„žurnalistiku, která je plně propletena s pavučinou informací, které nabízí současný svět. Váže se na ně, zkoumá je a třídí je; spolupracuje s nimi a obecně využívá schopnost každého člověka publikovat a sdílet materiály pro lepší informovanost o našem světě.“

Jinými slovy, otevřená žurnalistika se nesnaží bojovat s webovým prostředím, tak jak to často vidíme u tradičních médií, ale naopak využívá jeho sílu. Díky čtenářům se z vydání článku nestává konec novinářského procesu, ale právě jeho začátek.

Na webu jsme vytvořili takové prostředí, kde se budete moci vy čtenáři více zapojit, více sdílet s ostatními, iniciovat debatu nad probíranými tématy atd. Víme, že redaktoři nejsou jediné autority, které se mohou poskytnout vhled do situace. Rozhodně se také nechceme tvářit, že děláme bůhvíjakou díru do světa, právě naopak. Chceme vás, čtenáře, přizvat k diskuzi a jsme připraveni vám naslouchat. Každý z vás má od nynějška možnost jednoduše ovlivnit podobu iZUNu a aktivně se zapojit do jeho tvorby. Chceme vám, našim čtenářům, být blíže.

Top komentář
11 března, 2013 - 20:21 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

Super nápad. :)

Co tedy konkrétně se změnilo? Zde přinášíme seznam novinek, které otevřená žurnalistika znamená na našem webu:

1) Podobu článku můžete ovlivnit ještě před tím, než bude napsán

Na webu bude zveřejňován seznam článků připravovaných na následujících sedm dní spolu s kontaktem na autora. Každý čtenář pak může autora kontaktovat, pokud chce cokoli dodat k danému tématu, chce nabídnout svou zkušenost či odlišnou perspektivu.

 Dojíme S VÁMI informace.

2) Aktuality píšete i vy!

Každý z vás má nyní možnost přispět svou aktualitou na iZUN. Přímo v jednoduchém formuláři na webu. Pokud tedy půjdete areálem a uvidíte, že na Céčku se rozbilo chlazení u 2 000 litrového tanku a všechno pivo se musí rychle vyčepovat, takže se rozlévá zdarma, můžete to ihned napsat na náš web i s fotografiemi, dříve než se na místo dostanou naši redaktoři.

3) Twitterstream

Twitter není zatím v ČR tak populární jako jiné sociální sítě, nicméně překvapivě mnoho našich studentů jej využívá a komentuje zde dění na naší univerzitě. Každý příspěvek, kde se zmíní zkratka ČZU či hashtag (#) iZUN, se zobrazí v Twitterstreamu na hlavní stránce.

4) Komentáře jako součást článku

Jistě, i nyní byly komentáře součástí článku, hluboko pod samotným textem, kde se mezi sebou nějakým způsobem hodnotily. Ovšem uvědomujeme si, že i čtenář má k tématu co říci, a proto se nyní nejlepší komentáře automaticky objeví přímo v textu článku.

5) Čtenářská fotogalerie

Uvidíte v areálu něco zaznamenání hodného? Studenty tlačící svou 107 zamrzlým suchdolským kopcem nahoru, krokodýla v jezírku před Agrem, cannabis zasazenou před rektorátem či Karlose čepujícího piva na Céčku s úsměvem? Do čtenářské fotogalerie můžete nahrát téměř cokoli.

6) Vaše blogy

Asi nemá cenu více rozvádět. Čtenářské blogy si může založit každý student či zaměstnanec na ČZU v Praze a věnovat se zde svým tématům či vyjadřovat zde své názory.

7) Pivo s šéfredaktorem

Když říkáme, že chceme být našim čtenářům blíže, nejsou to jen planá slova. Proto každou první středu v měsíci bude Klub C v 18:00 hostit neformální posezení s šéfredaktorem a dalšími redaktory iZUNu. Všichni jste vřele zváni. Můžete přijít s novými nápady, stížnostmi nebo jen tak popovídat u piva a s lidmi, co pro vás každý den připravují novinky z naší univerzity. První Pivo s šéfredaktorem proběhne 3. dubna, rohový stůl vlevo.

Podrobnější informace o všech bodech naleznete v odkazu na hlavní stránce Otevřená žurnalistika.

Dnešním dnem jsem spustili něco na české poměry revolučního, a i proto věříme, že všechny nové funkce budeme společnými silami ladit, tak aby vám, našim čtenářům, vyhovovaly. Proto, drazí zemědělci, neváhejte a ze svých kotců, stájí či chlévů zkoušet nové funkce, přispívejte, komentujte, pište, zkrátka testujte, co všechno nový iZUN dovede.

Od nynějška je již mrtvý starý slogan „Dojíme PRO VÁS informace“ a přichází nový „Dojíme S VÁMI informace“. Věříme, že se vám nová podoba iZUNu bude líbit i se všemi výhodami, které přináší, a těšíme se na vás. 

Autoři: Jiří Opletal
nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

02. 12. 2020 0

Škola čar a zemědělství v Suchdolovicích

Číst více
24. 05. 2020 0

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více

Komentáře

Uživatel
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 11 března, 2013 - 20:21

Super nápad. :)

| 95
JO
JO - 11 března, 2013 - 22:27

Děkujeme :)

| 72
Zuzana Havlíková
Zuzana Havlíková - 11 března, 2013 - 21:10

Narosto unikátní nápad a jeho autorovi/autorům velice děkuji. Ještě z iZUNu udělejte "smart" a "i"phonovou aplikaci a budeme Vás mít na talíři dnes a denně. Už se moc těším na společné dojení :D

| 77
JO
JO - 11 března, 2013 - 22:29

Děkujeme za zpětnou vazbu. Mobilní verze iZUNu pro smartphony je určitě v plánu.

| 66
Tenkdosevyzna
Tenkdosevyzna - 12 března, 2013 - 18:26

Aby to jednou nedopadlo tak jako když novináři prohráli svojí nesmyslnou anti military propagandou USA válku ve Vietnamu a předtím částečně v Korei....

| 65
Anonymní zemědělec
Anonymní zemědělec - 22 března, 2013 - 21:59

Super!

| 66

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙