Jmenuje se Jistota. Pivní Jistota.

13. 03. 2018 0 1 Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Redakce iZUN se rozhodla, že vyrazí do přilehlého okolí Suchdola a Dejvic a vyzkouší některé podniky, které by mohly zpestřit študákův život. A jakým jiným podnikem začít než tím, který má úzkou spojitost s ČZU! Pivní Jistotu jsme vyzkoušeli a ohodnotili jen pro Vás!

Určitě všichni znáte odborného asistenta Jana Křováčka z KTV. Ať už z letních kurzů na vodě, hodin tělocviku či ostatních tělovýchovných aktivit. Jaké je to překvapení, že právě on je jedním z majitelů již zmíněné Pivní Jistoty. A to je důvod, proč ho řádně vyzpovídat.

iZUN: Jak Vás to napadlo, založit si hospodu?

Jan Křováček: O pivo se zajímám už dlouho, baví mě to. Nejen co se týká chutě, ale i to všechno okolo. Hezké stavby, pivovarské komíny, celkově ty prostory se mi moc líbí, když někdo opraví věci, které byly původní.

Náhodně jsme se dali dohromady 3 lidi, kteří jsme se ani neznali, ale všichni jsme byli stejní nadšenci do piva. No a jednoho z nás napadlo udělat společný projekt. Takže se jednalo o prostor, který se naskytl po baru U Maxe, ten měl takovou nevalnou pověst. Nevíme podrobnosti, ale zřejmě jim majitelé vypověděli službu a následně jsme získali tyto prostory.

Jeden z nás, který dal dohromady tuhle akci, je klasický pivař, který pivo má rád a měl i zkušenosti navíc, protože vlastnil nápojový stánek. V něm jsme se vlastně všichni tři potkali. Já jsem si tam chodil pro některé pivní speciály, dával jsem mu tipy zajímavých piv, která jsem objevil na cyklotúrách po České republice. A ten třetí z nás, to je domácí vařič.

iZUN: Přemýšleli jste nad vlastní výrobou piva?

Jan Křováček: Sami si ještě pivo netroufáme vařit. Samozřejmě jednou chceme mít vlastní, ale to je daleká budoucnost. Někdy v budoucnu chceme, aby nám nějaký náš spřízněný pivovar uvařil pivo jen pro ten náš podnik, abychom měli něco identického, něco, co nikdo jiný nemá.

Moje vize je, aby si k nám našli cestu i ti, kteří doposud považovali pivo za nápoj spodiny a opilců. Z takového důvodu pak pivo nepijí, což je škoda. Chtěl bych tu pivní kulturu trochu povznést. Proto máme i krásné sklo na pivo, degustační třetinky a podobně, navíc v kombinaci s jídlem, s nějakými pivními pochutinami. Například pivo – sýr nebo olivy se snažíme dávat dohromady. Prostě se snažíme, aby to nejlepší z českého pivovarnictví prošlo i našimi trubkami.

Nikdo jsme ale neměl zkušenosti se stavebními úpravami, což byl problém, protože jsme dlouho nemohli otevřít. Na druhou stranu to pro nás byla nová zkušenost, nový obor. Naštěstí se nám ale podařilo, sice po dvou měsících skluzu, podnik otevřít. Osud nám byl nakloněn, protože teď u nás pivo zažívá velký boom a investice, které jsme do toho vložili, se nám pomaličku vracejí. Lidi pivo zajímá, nechtějí pít břečky, co zde nabízí ta „pivní eurozóna“, kde to nemá moc valnou kvalitu. Přesně takovou cestou jsme jít nechtěli, a proto do nabídky dáváme piva, která jsme ochutnali. Ta piva, která nám přijdou nejlepší.

Prostě se snažíme, aby to nejlepší z českého pivovarnictví prošlo i našimi trubkami.

iZUN: Jaká piva tedy nabízíte?

Jan Křováček: V současné době točíme se šesti kohouty, máme tedy šest různých piv na čepu. Stálou a levnější nabídku tvoří Pelhřimovský Poutník. Nabízíme ještě další oblíbená piva, která ale občas měníme. Pivo u nás nestojí, má dobrou kvalitu, protože se rychle vytočí, a to lidem chutná. Nabídku bychom chtěli určitě rozšířit, ale ne do nějakých extrémních počtů píp, jako mají bary v centru Prahy. Tam mají i přes dvacet čepů a piva u nich zákonitě stojí dva i tři dny, a to už není dobré. My bychom chtěli kolem deseti píp maximálně.

iZUN: Plánujete ještě nějaká další rozšíření?

Jan Křováček: Pípy plánujeme na jaro i se zahrádkou. Před výlohou je moc pěkné místo, ulice není tak rušná, mohlo by být tedy příjemné si venku posedět za hezkého počasí. Na druhou stranu, nebude to vůbec lehké zařídit s tou naší legislativou.

Zároveň s tím prostorem jsme si vzali i velké sousto, protože máme celkem velké prostory, z kterých máme otevřenou jen polovinu. Ve spodním patře se nachází sál, který zatím slouží jen pro některé akce, jako jsou narozeniny, firemní večírky. Dále bychom chtěli investovat do pořádání nějakých menších koncertů, musíme tedy zařídit odhlučnění, protože jsme v baráku.

iZUN: Kdybych se rozhodl, že k Vám chci zajít na pivo, můžu vyrazit, kdy chci, nebo je lepší zařídit si rezervaci?

Jan Křováček: Určitě rezervaci, protože je to teď dost nepředvídatelné. Nejsou určité dny, které by byly silnější, ale může se stát, že i v neděli bude plno. Záleží i na počasí. Když prší, lidi většinou nedorazí. Jsme rádi, že si k nám lidé cestu našli, chodí sem, a proto je lepší si tu rezervaci zařídit. Stačí zavolat přímo k nám na výčep a rezervaci uděláme.

iZUN: Jak často se v Pivní Jistotě vyskytujete?

Jan Křováček: Jelikož mám plný úvazek tady na katedře, nemůžu tam být pořád, ale většinou se jedná o dva dny v týdnu. Shodli jsme se na tom, že pokaždé by tam měl být některý z nás zakladatelů plus jedna brigádnice.

iZUN: Už jste u Vás měli nějakou slavnou osobnost?

Jan Křováček: Měl u nás večírek Ondřej Hejma ze Žlutého psa, kterého jsme samozřejmě oslovili kvůli budoucí spolupráci...

iZUN: Chodí k Vám studenti z ČZU?

Jan Křováček: Chodí. Jednak studenti z ČZU a jednak tady z té techniky na Kulaťáku. Zřejmě měli naučeno chodit do Maxe, co tu byl dřív. Ale snažíme se držet cenovou relaci tak, aby si pivo u nás mohl dovolit každý, včetně studentů.

iZUN: Jaký je Váš názor na klecový chov drůbeže? 

Jan Křováček: To je dobrá otázka, protože já nejsem jen přes dobré pivo, ale obecně přes dobré produkty, co se týká výživy. Dbám na to, aby to s tím chovem nebylo nějak drastické. V zásadě nakupuji vajíčka od farmářů, u kterých vím, že jejich slepice běhají po dvorku.


Recenze hospody

1. První dojem

Už když přijdete před prosklenou výlohu Pivní Jistoty a nakouknete dovnitř, osloví vás vlídný interiér, který je vkusně a jednoduše zařízen, žádné dekorační výstřelky, ze kterých by Pohlreich uronil slzu. Kamenné lemování na zdi v kombinaci s jednoduchým dřevěným nábytkem má prostě něco do sebe.

2. Nabídka

Pokaždé je zde 6 piv, která se obměňují. Když ovšem neznáte ani jedno a nevíte čím uhasit žízeň, nezoufejte, obsluha vám ráda poradí. A pro ty, co zrovna nemusí pivo, je tu i nabídka vín z domácího vinařství na Moravě. Samozřejmě nechybí ani nealko a tvrdé alko. A když náhodou přijde mlsná, musím ocenit širokou nabídku domácích paštik a ostatních pochutin.

3. Kvalita piva

Nejsem žádný zkušený degustátor. Říz je pro mě něco, co praktikují zastánci Emo stylu. Dobré pivo si ale dám rád, takže už ho tak nějak poznám. A musím říct, že jsem si zde opravdu pochutnal. Pivo nebylo vodnaté, ze sklenice nebyl cítit ani náznak saponátu, chuť byla plná. A ke každému pivu originální sklo. Vážně jsem měl nutkání si některé z nich odnést domů a doplnit si svoji sbírku.

4. Kvalita obsluhy

Jelikož jsme měli rezervaci, posadili jsme se zcela bez problému. Bez ní by to bylo horší, protože co jsem zpozoroval, všechny stoly byly beznadějně zabrané. Obsluha byla pozorná a všímavá, jakmile jste dopili, už už byla u vás. A pivo nosili včas, s pěknou pěnou.

5. Prostředí

Jak už jsem říkal, prostředí je střízlivé a funkční. Nikde žádný nepořádek a podobně. Ve spodním patře dorazíte k toaletám, taky čistým. No a po cestě narazíte na dva automaty se šipkami, takže kdyby vázla řeč u stolu, můžete si zahrát. Špatná zpráva pro ty, co by si chtěli vytočit pár tisíců navíc, hrací automaty zde nejsou.

6. Klientela

Přesně takové hospůdky mám rád. Není to ten typ hospody, kde se schází notorici, aby utratili výplatu. Ani sportbar se čtyřmi televizemi, ani podnik, kde se to hemží hlučnými hosty. Slyšíte tady svého slova a můžete si v klidu popovídat.

7. Celkové hodnocení

Za mě, byl jsem vážně spokojen. Vyzkoušel jsem piva, o kterých jsem ani neslyšel, a celý večer jsem si pěkně užil. Samozřejmě, cenově to nevyjde jako když si nakoupíte lahváče v Kauflandu, ale chuťové pohárky vám poděkují. Pivní Jistota určitě stojí za opětovnou návštěvu. A jsem vážně zvědavý na plánovaná rozšíření hospody.Autoři: Martin Liška Foto: Petr Zátka
Pohledem autora

Rozhovor s panem Křováčkem byl velice příjemný. Je vidět, že pivo má opravdu rád a dokáže o něm hovořit téměř bez otázek. Navíc k místu, kde se nyní nachází Pivní Jistota, mám určitou citovou vazbu. Před lety, když mi bylo ještě 17 a byl jsem poprvé v Praze si užít ten „big city life“, jsem čekal v Dejvicích na kamarády. Na jejich doporučení mi právě zde nalili moje první pražské pivo, bez občanky.

nebo sdílej

Mrkni taky na tohle

08. 04. 2019 0

iZUN Music Challenge je tu!

Číst více
13. 03. 2019 0

Jak jsem jel s tátou na dovolenou

Číst více
08. 03. 2019 0

Pomoz tvé oblíbené hudební kapele ke slávě. Přihlaš ji do IMCH 2019 i ty!

Číst více

Komentáře

Uživatel

Naši partneři

Došlo k neočekávané chybě! Načíst znovu 🗙