Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem - jak je to s výukou jazyků u nás?

18. 03. 2015 7 {{ articleTotalLikes }} Univerzita Zpět na Úvod
Úvodní fotka
Zdá se Vám, že dvě hodiny jazyka týdně jsou proklatě málo? Vyjeli jste na Erasmus a zjistili, že vlastně neumíte skoro nic? Jak je to s výukou jazyka na naší škole? Kdo udává, kolik hodin jazyka týdně budeme mít v rozvrhu? Proč jsou nadstavbové jazykové kurzy vypsány jen pro studenty PEF? Věděli jste o rozšířených možnostech studia, nabídce složení jazykové zkoušky a získání certifikátu?

Nejprve jsme ohledně této problematiky kontaktovali Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Odtamtud jsme dostali jen strohou odpověď. Skoro by se dalo říci, že si Ministerstvo nad tímto tématem myje ruce. Proto jsme se vypravili na Katedru jazyků, kde jsme dostali odpověď na tyto a jim podobné otázky. 

Počet hodin si stanovuje každá škola sama.

Tak zněla odpověď z MŠMT na otázku, kdo rozhoduje o počtu hodin cizího jazyka vysokoškolského studenta týdně. Na naší univerzitě má toto na starosti vedení jednotlivých fakult (paradoxně Katedra jazyků má na počet a intenzitu nejmenší vliv.) Vše se ovšem odvíjí od studijního plánu určitého oboru, který prošel pod rukama akreditační komise MŠMT. Zajímavé je, že ještě před několika lety byl u nás cizí jazyk součástí i v magisterském studiu jakožto volitelný předmět, potom však došlo ke změně. V současné době má např. student prvního ročníku právo na 2 hodiny jazyka týdně (v dalších ročnících pak závisí na fakultě a oboru, u některých se s jazykem rozloučíte až před státnicemi, u jiných za ním uděláte tlustou čáru už po prvním roce). Důvodem je to, že nejsme filologická škola, a tudíž výuka jazyků není profilová. Nutno však podotknout, že oproti ostatním nefilologickým vysokým školám, u kterých se počet hodin týdně více méně shoduje s naší univerzitou, nepostrádá výuka jazyka rozmanitost v podobě různých zaměření (angličtina pro zemědělce, obchodní angličtina, němčina pro lesníky…).

kj

Přihlaste se na rozšířenou jazykovou výuku, ale jen, pokud jste studenty PEF

Proč? Katedra jazyků spadá pod PEF, která nejen vydává mzdu zaměstnancům, ale také finančně podporuje rozšířené jazykové studium. Např. přes organizaci AISEC pečuje o rodilé mluvčí, platí jazykové certifikáty, apod. Dalším problémem by bylo skloubení jednotlivých rozvrhů všech fakult a oborů.

Obdobným „problémem“ jsou intenzivní kurzy angličtiny pro studenty vyjíždějící na Erasmus. Dříve byly financovány EU, ale po vzniku online kurzů přebralo peněžní taktovku zahraniční oddělení PEF. A tak jsou tyto kurzy přístupné opět „jen“ vyjíždějícím studentům PEF.

ČZU není filologická škola, současný počet hodin je proto dostačující...

Nezoufejte, pokud jste třeba pilná včelka z agra a chtěli byste něco pro svou jazykovou výbavu podniknout, máte i tak několik možností. Jednou z nich je samostudium přes dobře známý  Moodle, kde se nachází mnoho cvičení na procvičení. Případně se obraťte na program LANGMASTER, který je u nás v podstatě novinkou a mohl by se tak stát užitečným učebním prostředkem. Nebo se zapište na jeden z dobrovolných jazykových kurzů, který nemá nic společného s výukou, a je proto také zpoplatněný.

Top komentář
23 března, 2015 - 17:49 - Anonymní zemědělec (bez ověření)

celá výuka jazyků stojí za ho.no od základní školy. vždycky to učili nejhorší profesoři, a byly to proflákaný hodiny koukáním na filmy, a "konverzováním" mezi sebou. ČZU tomu dává pomyslnou korunu, kdy například němčinu učí někdo, kdo by měl učit leda tak v mateřský školce. (asi všichni víme že)

Jsme opravdu tak líní?

Kromě svých webových stránek, kde jsou veškeré informace k nalezení, obesílá Katedra jazyků na začátku každého semestru jednotlivá studijní oddělení každé fakulty. Otázkou je, zda studijní oddělení tuto informaci předávají dál, nebo ji vyvěsí jen na jednu z nástěnek kdesi v rohu. Vám, kteří jste měli stejnou smůlu jako já, předávám tuto informaci alespoň prostřednictvím článku. 

Na univerzitě funguje také výuka AJ na úrovni C1, která už je přístupná studentům ze všech fakult. Bohužel se pro nevelký zájem otevřely pouze 2 kurzy. Stejně tak se pro nezájem neotevřely i vyšší úrovně dalších jazyků jako např. ŠJ B2, FJ B2 a specializace jako např. ŠJ obchodní, RJ pro ekonomy, NJ obchodní, AJ pro finance atd.  

A co Vy a jazyky? Stačí Vám hodiny, které máte?

Mrkni taky na tohle

24. 05. 2020 0 2

Menza zpátky ve hře!

Číst více
02. 03. 2020 7 24

Koronavirus na ČZU: Proč jsou média informována dříve než my?

Číst více
22. 11. 2019 0 3

Gaudeamus Alkotour ČZU 2019: ohlédnutí za titulem

Číst více

Komentáře

Uživatel

Odpovídáte na komentář {{ commentParentAuthor }}.

Naši partneři

  • Dáme zkoušku KPMG Díly na traktory CK MUNDO ČZU
  • Díly na traktory FAPPZ FLD FTZ FZP