Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem - jak je to s výukou jazyků u nás?
Nejprve jsme ohledně této problematiky kontaktovali Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Odtamtud jsme dostali jen strohou odpověď. Skoro by se dalo říci, že si Ministerstvo nad tímto tématem myje ruce. Proto jsme se vypravili na Katedru jazyků, kde jsme dostali odpověď na tyto a jim podobné otázky.
Tak zněla odpověď z MŠMT na otázku, kdo rozhoduje o počtu hodin cizího jazyka vysokoškolského studenta týdně. Na naší univerzitě má toto na starosti vedení jednotlivých fakult (paradoxně Katedra jazyků má na počet a intenzitu nejmenší vliv.) Vše se ovšem odvíjí od studijního plánu určitého oboru, který prošel pod rukama akreditační komise MŠMT. Zajímavé je, že ještě před několika lety byl u nás cizí jazyk součástí i v magisterském studiu jakožto volitelný předmět, potom však došlo ke změně. V současné době má např. student prvního ročníku právo na 2 hodiny jazyka týdně (v dalších ročnících pak závisí na fakultě a oboru, u některých se s jazykem rozloučíte až před státnicemi, u jiných za ním uděláte tlustou čáru už po prvním roce). Důvodem je to, že nejsme filologická škola, a tudíž výuka jazyků není profilová. Nutno však podotknout, že oproti ostatním nefilologickým vysokým školám, u kterých se počet hodin týdně více méně shoduje s naší univerzitou, nepostrádá výuka jazyka rozmanitost v podobě různých zaměření (angličtina pro zemědělce, obchodní angličtina, němčina pro lesníky…).
Přihlaste se na rozšířenou jazykovou výuku, ale jen, pokud jste studenty PEF
Proč? Katedra jazyků spadá pod PEF, která nejen vydává mzdu zaměstnancům, ale také finančně podporuje rozšířené jazykové studium. Např. přes organizaci AISEC pečuje o rodilé mluvčí, platí jazykové certifikáty, apod. Dalším problémem by bylo skloubení jednotlivých rozvrhů všech fakult a oborů.
Obdobným „problémem“ jsou intenzivní kurzy angličtiny pro studenty vyjíždějící na Erasmus. Dříve byly financovány EU, ale po vzniku online kurzů přebralo peněžní taktovku zahraniční oddělení PEF. A tak jsou tyto kurzy přístupné opět „jen“ vyjíždějícím studentům PEF.
Nezoufejte, pokud jste třeba pilná včelka z agra a chtěli byste něco pro svou jazykovou výbavu podniknout, máte i tak několik možností. Jednou z nich je samostudium přes dobře známý Moodle, kde se nachází mnoho cvičení na procvičení. Případně se obraťte na program LANGMASTER, který je u nás v podstatě novinkou a mohl by se tak stát užitečným učebním prostředkem. Nebo se zapište na jeden z dobrovolných jazykových kurzů, který nemá nic společného s výukou, a je proto také zpoplatněný.
celá výuka jazyků stojí za ho.no od základní školy. vždycky to učili nejhorší profesoři, a byly to proflákaný hodiny koukáním na filmy, a "konverzováním" mezi sebou. ČZU tomu dává pomyslnou korunu, kdy například němčinu učí někdo, kdo by měl učit leda tak v mateřský školce. (asi všichni víme že)
Jsme opravdu tak líní?
Kromě svých webových stránek, kde jsou veškeré informace k nalezení, obesílá Katedra jazyků na začátku každého semestru jednotlivá studijní oddělení každé fakulty. Otázkou je, zda studijní oddělení tuto informaci předávají dál, nebo ji vyvěsí jen na jednu z nástěnek kdesi v rohu. Vám, kteří jste měli stejnou smůlu jako já, předávám tuto informaci alespoň prostřednictvím článku.
Na univerzitě funguje také výuka AJ na úrovni C1, která už je přístupná studentům ze všech fakult. Bohužel se pro nevelký zájem otevřely pouze 2 kurzy. Stejně tak se pro nezájem neotevřely i vyšší úrovně dalších jazyků jako např. ŠJ B2, FJ B2 a specializace jako např. ŠJ obchodní, RJ pro ekonomy, NJ obchodní, AJ pro finance atd.
A co Vy a jazyky? Stačí Vám hodiny, které máte?
Mrkni taky na tohle
Komentáře
Tyhle dvě hodinky týdně rozhodně nestačí, navíc na Agru snad u všech oborů končíš hned po prváku. To mi přijde tak trochu na hlavu... Především s ohledem na to, že pak dál jazyky potřebuješ. Hlavně proto, že teď už potřebuješ komunikativní angličtinu snad úplně na všechno, včetně výkonu práce zootechnika v kravíně v Horní Dolní :/
celá výuka jazyků stojí za ho.no od základní školy. vždycky to učili nejhorší profesoři, a byly to proflákaný hodiny koukáním na filmy, a "konverzováním" mezi sebou. ČZU tomu dává pomyslnou korunu, kdy například němčinu učí někdo, kdo by měl učit leda tak v mateřský školce. (asi všichni víme že)
Já s němčinou začínala a moje vyučující naučila (dokonce v němčině teď pokračuju na jazykovce a bylo mi řečeno, že mám dobrý základy) Ale musím taky říct, že jsem pravidelnš využívala konzultačních hodin. Je to i o přístupu studenta
Upřímně, výuka angličtiny silně pokulhává. Na agru se s ní končí hned v prváku, pak už jí člověk vidí jen když hledá materiály na nějakou seminárku, bakalářku a pak diplomku. Aby toho nebylo málo, ten jeden rok se učí angličtinu základní, obecnou.....odbornou nebo zemědělskou angličtinu, kterou by student využil nejvíce, ta se snad ani nevyučuje
Za 3 roky jsem si prošel 4 učitele angličtiny a naposlouchal se plno názorů na ty ostatní. Co na to říct, s angličtinou jsem začínal až tady na zemědělce a už se docela dobře domluvím. Hlavním kamenem úrazu je ta učebnice Lifestyle. Ne že by byla špatná, ale je to učebnice dělaná očividně pro každodenní výuku pro střední školy a na 1 hodinu týdně se absolutně nehodí. Ty hodiny by měli být s minimálním důrazem na gramatiku, kterou by se měl člověk naučit sám maximálně s vysvětlením nejasností a spíše se učit ten jazyk používat v praxi. Doslechl jsem se, že jeden kantor obdobně na čzu učí, ale nesetkal jsem se s ním.
Zvykla jsem si, že v českém školství se to s výukou jazyků tak nějak pofidérně pytlíkuje... Anglicky jsem se naučila jako dítě v jazykovkách (díky, mami a tati), na základce jsem tudíž div ne opravovala přeučený ruštinářky.. Na gymplu jsme měli učitelku skvělou, ale bylo to spíš štěstí.. Na čzu jsme měli jazyk jen v prváku a s Ryanem to byla pohoda :). Mrzelo mě ale, že vyšší level než B2 není (tehdy nebyl), takže možnost chodit na C1 bych ocenila, škoda, že už jsem v páťáku. AJ je dneska základ, takže ani moc nerozumím tomu, že někdo anglicky neumí aspoň natolik, aby byl schopen studovat literaturu na diplomku, napsat si souhrn atd. Byla bych pro mnohem větší přípravu studentů.. aby byli schopni angličtinu používat. A mrzí mě, že si naše univerzita myslí, že výuka jazyků je dostačující.. angličtina by měla být povinná a intenzivnější pro všechny. Protože co není povinný, tam nikdo neleze :(. a pak všichni žebrají o překládání článků na diplomku...
nemyslim si, ze toto je problem iba VS.. vyuka jazykov na SS je tak isto pekne na prd.. 90% mojich spoluziakov na bakalarovi malo s anglictinou dost problem a ledva preliezlo, lebo nemali poriadne zaklady.. hlavne ze na agre mame predmety ako bioklimatologia a agroekologia na obore ktoremu to je to uzitocne ako automat na kondomy vo vatikane..