Kynologie na ČZU
Kynologie je obecně věda o psech, jejich chovu a šlechtění. Studijní obor by měl studentům umožnit získat specifické teoretické i praktické znalosti o všech aspektech chovu psů a jejich využiti. S odbornými předměty cílenými konkrétně na psy se však studenti setkají až ve druhém ročníku. V prváku se musí smířit s tím, že se seznámí se základy mikrobiologie, genetiky a agroekologie a že je čeká lahůdka typu Zoologie či tolik obávaná Agrochemie. Naproti tomu ve třeťáku se mohou těšit na celkem zajímavě se tvářící předměty jako Využití zvířat v zoorehabilitaci či Zájmová a sportovní kynologie, kde se např. dozví, co je dogfrisbee či flyball, jak probíhají dostihy chrtů nebo jak se cvičí pes záchranář.
Abychom zjistili názor samotných studentů, oslovili jsme studentku Bětku Lacinovou, která je momentálně ve třetím ročníku. Chov psů je jejím velkým koníčkem a výcviku se věnuje i ve svém volném čase. Splnil obor její očekávání? Jak sama říká: „Obor mě baví a jsem tu spokojená, ale praktické výuky a předmětů jen o psech by mohlo být více.“ Ti, kteří na obor nastupovali s představou, že stráví celé studium na cvičišti, budou tedy zřejmě zklamáni. Ale jak uznává i sama Bětka: „Jsme na vysoké škole, takže s tím musí člověk počítat.“
Praktická výuka probíhá zvláště o prázdninách v rámci praxí, během roku se s ní studenti příliš nesetkají. Na škole vzniklo Centrum pro výzkum chování psů, které se zabývá především výcvikem psů na pachovou stopu. Až doposud byl problém s tím, že škola neměla vlastní cvičiště. Ale jak nám sdělil doc. Ing. Lukáš Jebavý, vedoucí Katedry obecné zootechniky a etologie, situace se již brzy změní. Pro cvičiště byl vyhrazen prostor nedaleko Demonstračního a pokusného pozemku a v současnosti na něm probíhají poslední úpravy a dokončovací práce. Ing. Ludvík Pinc, vedoucí Centra pro výzkum chování psů, ho již nabídl pro výuku kynologických předmětů. Již v tomto roce by mělo být plně využíváno.
Za velký problém lze považovat také zákaz vstupu psům na fakulty, do menzy a na koleje, který byl vyhlášen minulým rektorem a platí i nadále. Je tudíž nemyslitelné, že by si budoucí kynologové psa pořídili a chovali při studiu na škole. Právě to je ale pro studenty tohoto oboru poměrně důležité. Jeden čas byl přitom psům vstup do budov povolen, toto opatření však bylo později zakázáno – psi narušovali výuku a našlo se i několik neukázněných majitelů, kteří po svých psích miláčcích neuklidili exkrementy. Přesto se např. na chodbách Agra s pejsky setkat můžete. Byl sem povolen vstup vodícím psům ve výcviku, kteří získali speciální povolení. Poznáte je snadno, jsou opatřeni dečkami se znakem ČZU a číslem.
Obor Kynologie vznikl na naší škole teprve před čtyřmi roky, proto je jasné, že je stále co zlepšovat. Ani Řím však nebyl postaven za den. Tak doufejme, že se kynologie na naší škole bude rozvíjet k všeobecné spokojenosti.
Mrkni taky na tohle
Komentáře
Zdar, jestli to čtou i kynologové tak pokud máte zájem hodláme prosadit a vybudovat cvingry pro psy v areálu. Zájem by byl zejména z řad myslivců z FLD ale určitě i z vašeho oboru! Po zkouškovém se do toho pustíme. Kdo má zájem kontakt ondrej.fudaly@seznam.cz
Já bych určitě bojovala za přístup psů do školy, jednou jsme kynologové, tak se musí počítat s tím, že máme psy. Samozřejmě by psi byli označení, ať si tam necourá kdejaký potulný psík. Chápu, že hygiena je věc druhá, ale snad není problém postavit jeden odpadkový koš s pytlíky na hovínka. Nebo minimálně vybudovat odkládací kotce, ve výzkumáku kotce volné jsou, ale psa tam neubytují. Otázkou je, v jakém počtu by byly kotce dostatečné.
To je bohužel aktuálně ten největší problém. Do areálu chodí venčit i lidi z okolí Suchdola a psy si do školy berou i lidi z ostatních fakult a i od nás z jiných oborů. Potom každý nadává nám a automaticky předpokládá, že to byl někdo z kynologie. Pro kotce jsme asi všichni, ale škola do toho nedá peníze. Chce jet nabrat studenty kvůli dotacím a dál se nestará.
Osobně nejsem nijak proti psům nebo jejich páníčkům, ale zákaz vstupu psů do školních budov beru jako správný. Psí štěkot mě děsí a bojim se ho jako někdo skřípání nehtů o tabuli a celkově z nich mám fobii. Vstup psů do menzy nebo na kolej by měl být už z principu zakázán. To že s ním někdo poobědvá u jednoho stolu a pak ho ubytuje u sebe v posteli je jedna věc, ale vidět psa v menze tak se mi nejspíš obrátí kýbl.
jako člověk co má fobii ze psů a píše na stránku o kynologii mi hlava moc nebere. My jsme milovníci psů a rozhodně by se mi nikdy nezvedl žaludek z toho, že v menze uvidím psa.
No když říkaš jednou jsme kynologové, tak se musí počítat s tím, že máme psy. Zajímalo by mě co by kdo řekl, kdyby si tam konák přivedl koně, protože jednou je konák tak by se s tím mělo počítat ne :D
Tak pokud by bylo pro koně ve škole místo, proč ne? :) Vždyť to je ta praktická stránka.
A tí čo sú z ďaleka, alebo nebodaj zo zahraničia a že domov chodia dva krát za rok, ako majú cvičiť so psom?? So svojím psom... študujem teraz na Slovensku kynologiu a psy tu povolené máme ..síce nie na intráku, ale máme zvláž koterce pre mne ..a dosť ma prekvapilo, že vy to tak nemáte. Tak prajem veľa šťastia aby ste si vybojovali, to čo potrebujete so štúdiom :)
Nechápu, proč by psi nemohli bydlet se svým pánem na koleji, pokud to nevadí spolubydlícím z pokoje. Pokud je pes vychovaný, není otravný. A co se týče hygieny, myslím si, že někteří studenti zapáchají mnohem více než pes. Vše záleží na majteli psa, jak se o něj stará. A vstup do školních budov, samozřejmě ne všem psům, ale psům patřícím budoucím kynologům, by měl být základ. Já, jako milovník všech zvířat a hlavně psů, bez svého nejlepšího přítele na koleji pěkně trpím. Prostě jsme zemědělka a určitý vztah k přírodě by měl být brán v potaz. A to i u nás, kteří chodíme na PEF.
No a třeba když jde někdo na vysokou ze střední kynologie kde je od 3. ročníku pes povinný tak má cca 2letýho psa, kterýho nechá doma a odjede si na vysokou?? Tohle nějak moc nechápu :/
Upřímně nechápu, proč by nemohl mít kdokoliv u sebe psa. Pod podmínkou, že může být na koleji jen se souhlasem spolubydlícího a když bude stížnost na štěkot, pes musí pryč. Náhrada škody při případném poničení vybavení pokoje je samozřejmostí. To že psi nesmí do menzy beru jako normální. Ani do většiny restaurací psi nesmí a já osobně nesnáším, když jím a měli by mi moji psi přiběhnout ke stolu a strčit hlavu do talíře... Na celé nemožnosti mít psa u sebe během studia je ale nejlepší to, že ve druháku, právě na kynologii, musíte do jednoho z předmětů natočit video postupu nácviku nového povelu u vašeho vlastního psa. To se ale bez psa dělá ku*evsky blbě.
takovému oboru držim palce, obor co jde s dobou